Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβόλαιο δέσμευσης χώρου στάθμευσης


siavag

Recommended Posts

τωρα που το ξανασκέφτομαι σχηματίζω μια θεωρία (χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρη)

 

οι θεσεις σε άλλη ιδιοκτησία εφόσον είναι κλειστές

δεν έχουν πρόβλημα ανεξάρτητης μεταβίβασης (όπως γινεται με τις κλειστές της ιδιοκτησίας μας)

δεσμευονται όμως πως θα παραμείνουν θέσεις σταθμευσης για όσο διάστημα υπάρχει το δικό σου κτίριο

(άρα έχει δίκιο ο συμβολαιογράφος)

 

και πάμε τώρα στο δυσκολό

το πρόβλημα είναι πως οι θέσεις που θα αγοράσετε θα πρέπει να μην είναι δεσμευμένες σε άλλο κτίριο

και εδώ θελει τρελό ψάξιμο

εκτός αν στην πολεοδομία δεν τους περάσει από το μυαλό

Link to comment
Share on other sites

οι θεσεις σε άλλη ιδιοκτησία εφόσον είναι κλειστές

δεν έχουν πρόβλημα ανεξάρτητης μεταβίβασης (όπως γινεται με τις κλειστές της ιδιοκτησίας μας)

δεσμευονται όμως πως θα παραμείνουν θέσεις σταθμευσης για όσο διάστημα υπάρχει το δικό σου κτίριο(άρα έχει δίκιο ο συμβολαιογράφος)

 

Θα μπορούν όμως να μεταπωληθούν ως θέσεις στάθμευσης σε άλλον ιδιοκτήτη????

Link to comment
Share on other sites

ο συλλογισμός μου ειναι:

πως εφόσον μεταπωλούνται οταν ειναι στο δικό μας ακίνητο

γιατί να μην μεταπωλούνται όταν είναι στου γείτονα

 

το δυσκολο ειναι να βρεις αδεσμετές θεσεις σταθμευσης σε άλλο ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά οι αδέσμευτες θέσεις που θα βρώ και θα αγοράσω, θα δεσμευτούν με το σπίτι μου... άρα θα μετατραπούν σε δεσμευμένες. Με αυτή τη λογική δεν θα μπορώ να τις μεταπωλήσω αν κατάλαβα καλά....

 

π.χ. μια πολυκατοικία με 9 διαμερίσματα και 10 θέσεις πάρκινγκ. Οι 9 θέσεις είναι δεσμευμένες και η 1 είναι αδέσμευτη.

(ερώτημα: εάν ο ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος θέλει να πουλήσει την δεσμευμένη με το διαμέρισμά του θέση - μπορεί???)

Εγω λοιπόν πάω και αγοράζω την 1 αδέσμευτη θέση και την δεσμεύω με το σπίτι μου. Στη συνέχεια λοιπόν όταν εγω θελήσω να την μεταπωλήσω, θα μπόρω ή θα κολλήσει στην πολεοδομία ως δεσμευμένη με το σπίτι μου???? ακομη και εάν το σπίτι και το πάρκινγκ που θα αγοράσω δεν είναι στο ίδιο οικόπεδο????

 

κάπως έτσι λειτουργεί το σύστημα????

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, απο το αρχικό σχήμα με τα Α-Β-Γ δεν κατάλαβα πως είναι τα οικόπεδα....

??????

 

Τώρα όσον αφορά το οικόπεδο, αφού η πολεοδομία δίνει άδεια κατ εμέ αδύνατον (!!!!!!) εφόσον το οικόπεδο είναι τυφλό. - Και θα πρέπει να το προσέξετε αυτό γιατί κάποια στιγμή το βρείτε μπροστά σας)!!!! σκέφτομαι δύο τινά ή παραχωρείτε τα 2 μέτρα όπως λέτε στο δήμο :) διαδικασία χρονοβόρα αλλά θα σας λύσει τα χέρια, όσον αφορά τα προβλήματα που θα βρείτε μπροστά σας ή θα ακολουθήσετε τις συμβουλές τις πολεοδομίας με τα όποια προβλήματα βρείτε μπροστά σας.

1. Να μην βρείτε θέσεις

2. Ξάφνου να σας κυρήξει την άδεια αυθαίρετη, μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή

3. να μην μπορείτε να πουλήσετε τις θέσεις το τελευταίο λύνεται καθ ότι είναι θέμα νομικό πως θα λυθεί ο συμβολαιογράφος όταν θα αγοράσετε θα μπορεί να σας πεί περισσότερα όταν και εάν βέβαια βρεθούν οι θέσεις που ζητάμε.

Επίσης συμφωνώ με τη Myri θέσεις υπαίθριες ή σε pilotis μπορούν να μην εξυπηρετήσουν το σκοπό σας να πουληθούν ,ε φόσον θα είναι όπως λέει κοινόχρηστες κλπ.

Μόνο δεσμευμένες και με χιλιοστά ακόμα καλύτερα που να μπορούν να πουληθούν ανεξάρτητα θα ικανοποιήσουν.

 

_________________________

Highlander

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπόν πάω και αγοράζω την 1 αδέσμευτη θέση και την δεσμεύω με το σπίτι μου. Στη συνέχεια λοιπόν όταν εγω θελήσω να την μεταπωλήσω, θα μπόρω ή θα κολλήσει στην πολεοδομία ως δεσμευμένη με το σπίτι μου????

ναι λέω θα μπορείς

δε θα μπορείς όμως να την αποδεσμευσεις από θέση στάθμευσης ούε εσύ ούτε ο επόμενος που θα την αγοράσει

Link to comment
Share on other sites

2. Ξάφνου να σας κυρήξει την άδεια αυθαίρετη, μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή Highlander

 

Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο???? Ποιός να κυρήξει την άδεια αυθαίρετη??? Δηλαδή να έχω πληρώσει, να έχω ρίξει π.χ. κολόνες και να έρθει μια ώραια πρωϊα ένας κυριούλης και να μου σταματάτε???!!!! :shock:

 

Αφού αν δείτε στο (ας πούμε :rolleyes:) σχεδιάγραμμα που σας έφτιαξα, ΟΛΑ τα άλλα οικόπεδα είναι χτισμένα. Κάποια παλιά και κάποια καινούργια (7ετίας). Και δεν αναφέρομαι σε αυτά που βλέπουν δρόμο. Αναφέρομαι σε αυτά που είναι δίπλα μου και διαγωνίος απέναντί μου....

 

Και εν πάσει περιπτώση, τί μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί????

 

Και τι σχέση έχει η πολεοδομία με την μεταβίβαση περιουσίας?

 

απ'ότι μας είπανε έχει να κάνει με την δέσμευση και το "πάντρεμα" του πάρκινγκ με το σπίτι που θα γίνει

 

ναι λέω θα μπορείς

δε θα μπορείς όμως να την αποδεσμευσεις από θέση στάθμευσης ούε εσύ ούτε ο επόμενος που θα την αγοράσει

 

Ξαναμιλήσαμε με τον συμβολαιογράφο μας που το έψαξε λίγο παραπάνω και μας είπε ότι η "δέσμευση" δεν έχει να κάνει με το πάρκινγκ και την πιθανή μελλοντική μεταπώληση, αλλά με εμένα (τον ιδιοκτήτη) του σπιτιού. Δηλαδή το πάρκινγκ θα μπορώ να το πουλήσω, όμως δεδομένου ότι θα έχω δεσμευτεί εγώ, σε μελλοντική ανάγκη μου (π.χ. αν θελήσω να το μεταβιβάσω στα παιδιά μου ή να το χωρίσω σε δύο σπίτια) όπου θα χρειαστεί επανεξέταση της άδειας, εκεί θα αντιμετωπίσω έγω το πρόβλημα, θα βρεθώ παρανομή και θα έχω θέματα....

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο???? Ποιός να κυρήξει την άδεια αυθαίρετη??? Δηλαδή να έχω πληρώσει, να έχω ρίξει π.χ. κολόνες και να έρθει μια ώραια πρωϊα ένας κυριούλης και να μου σταματάτε???!!!! :shock:

 

Αφού αν δείτε στο (ας πούμε :rolleyes:) σχεδιάγραμμα που σας έφτιαξα, ΟΛΑ τα άλλα οικόπεδα είναι χτισμένα. Κάποια παλιά και κάποια καινούργια (7ετίας). Και δεν αναφέρομαι σε αυτά που βλέπουν δρόμο. Αναφέρομαι σε αυτά που είναι δίπλα μου και διαγωνίος απέναντί μου....

 

Και εν πάσει περιπτώση, τί μπορώ να κάνω για να διασφαλίσω ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί????

QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.