Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση Η/Μ μελετών


zazaza

Recommended Posts

Καλησπέρα μαχητές των δρόμων

 

Τα δεδομένα:

 

υπάρχει ισόγειο

υπάρχει Α' όροφος (άδεια 2001)

 

Ζητούμενο: προσθήκη Β ορόφου

 

Συνολικά όγκοι υφιστάμενου + προσθήκης > 1300μ3

Συνολικά εμβαδό υφιστάμενου + προσθήκης > 300μ2

Τελικό ύψος 10.6μ

 

Η ερώτηση: τι μελέτες ΗΜ χρειάζονται; τα πάντα ή μόνο υδραυλικά;

 

ΣΣ: θέση για ανελκυστήρα υπάρχει, ωστόσο δε διευκρινίζεται αν έχει γίνει μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι όλες τις μελέτες. Μην ξεχάσεις τον ΚΕΝΑΚ.

 

Θεωρητικά η μελέτη του ανελκυστήρα στην προσθήκη καθ'ύψος δεν είναι απαραίτητη αλλά αν σκοπεύει ο ιδιοκτήτης να βάλει ανελκυστήρα πρέπει να υπάρχει μελέτη στην πολεοδομία.

 

Στην πράξη τώρα, μου είχε πει σε αντίστοιχη περίπτωση ο υπάλληλος ότι από την στιγμή που φαίνεται στα αρχιτεκτονικά το φρεάτιο πρέπει να του πάω και την μελέτη ανελκυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ. Η επόμενή μου ερώτηση ήταν αυτή για τον ΚΕΝΑΚ :¬)

 

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο την σκέψη σου;

 

ΥΓ: ναι καλό είναι να υπάρχει μελέτη ανελκυστήρα και να φαίνεται στο σχέδιο, ούτως ή άλλως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πανω σε αυτο που συζητησατε θα ηθελα τη γνώμη σας. Εχω κι εγω περίπτωση προσθήκης ορόφου σε κατοικία με πυλωτή και ένα όροφο 150 τ.μ. Η προσθήκη θα είναι αλλος ένας όροφος 150.τ.μ. Θα χρειαστούνε μελέτες περιβάλλοντα χώρου, χρονικού προγραμματισμού και κατανομής δαπανών? Ο κάθε όροφος θα θερμαίνεται με ατομικό λέβητα αερίου όπως και θα αποτυπωθεί στη μελέτη καυσιμου αερίου!

Link to comment
Share on other sites

................. Η προσθήκη θα είναι αλλος ένας όροφος 150.τ.μ. Θα χρειαστούνε μελέτες περιβάλλοντα χώρου, χρονικού προγραμματισμού και κατανομής δαπανών? Ο κάθε όροφος θα θερμαίνεται με ατομικό λέβητα αερίου όπως και θα αποτυπωθεί στη μελέτη καυσιμου αερίου!

 

Αφού ο κάθε όροφος θα θερμαίνεται με ατομικό λέβητα αερίου, τότε ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ κατανομη δαπανών.

θα χρειαζόταν στη περίπτωση που θα είχαν κοινό λέβητα.

 

τώρα τι σε απασχολεί αν απαιτούνται μελέτες περιβάλλοντα χώρου, χρονικού προγραμματισμού, δεν είναι της αρμοδιότητας μας, αλλα των πολ. μηχανικών και αρχιτεκτόνων, εκτός και αν σε έβαλε ο/η συνεργάτης σου να ρωτήσεις για λογαριασμό του/της!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ο συνεργάτης μου πρότεινε να γίνουνε αλλα πχ δεν μπορω να καταλάβω τι χρειάζεται σε προσθήκη ορόφου η μελέτη περιβάλλοντος χώρου. Αν σε διευκολύνει στα συμπεράσματα σου εγω είμαι ο αρχάριος και ρωτώ πράγματα που σε κάποιον μπορεί να φαίνονται αστεία ή εκ του πονηρού!!!!!!

Ευχαριστώ για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

Σε προσθηκεσςδεν απαιτουνταν μελετη περιβαλλοντος χωρου γιατι θεωρητικα ειχε πραγματοποιηθει με τις πρωτες κατασκευες.Αν ομως η μελετη αυτη ειναι για τον ΚΕΝΑΚ για να προσδιοριστουν στοιχεια για αυτον (σκιασεις απο δεντρα, λοφους κτλ) ισως να χρειαζεται μια ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.