Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε κτίρια εμπορικής χρήσης - απόψεις


dimitra@78

Recommended Posts

Συμφωνώ, ούτε εγώ σφραγίζω "τέτοιου είδους" σχέδια αλλά ο ενοικιαστής είναι φίλος και ο μηχανικός του απ' ότι ξέρω το έχει ήδη αναλάβει (no comment).

Οπότε θα ήθελα γενικά τη γνώμη σας για να δω αν η συμβουλή μου στο να τακτοποιήσουν το χώρο είναι οκ, γιατί με ενδιαφέρει ο ενοικιαστής να μην έχει πρόβλημα, ο μηχανικός ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει...

Με λίγα λόγια όποιος γνωρίζει αν χώρος ρυθμισμένος με το Ν.3848/2010 μπορεί να μπει στα τετραγωνικά καινούργιας άδειας λειτουργίας ας με βοηθήσει...

Ευχαριστώ..

 

 

p.s. Όσο για το 'μαζί τα φάγαμε' συνάδελφε διαφωνώ....Εκτός αν εννοούσες 'μαζί τα φάγανε'...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Πελάτης είναι ιδιοκτήτης υπογείου σε μία πολυκατοικία. Το υπόγειο εμφανίζεται στην οικοδομική άδεια ώς αποθήκη και έχει πρόσβαση μόνο μέσω εξωτερικού κλιμακοστασίου (δεν υπάρχει πρόσβαση μέσω της πολυκατοικίας). Ο πελάτης θέλει να το τακτοποιήσει ως κατάστημα. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς άν οι ισχύουσες χρήσεις γής επιτρεπουν την ύπαρξη καταστήματος?

Για να το πώ πιό απλά η βασική μου απορία είναι:Για να τακτοποιήσει κάποιος έναν ανεξάρτητο υπόγειο χώρο ώς κατάστημα θα πρέπει αυτό το κατάστημα να λειτουργεί ήδη ή απλά να έχουν γίνει κάποιες βασικές εργασίες (διαμορφωση χώρων) και μετά την τακτοποίηση να ξεκινήσει την λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το επιτρέπουν οι χρήσεις της περιοχής.Κοίτα επίσης μήπως το απαγορεύει το καταστατικό της πολυκατοικίας. Τη δεύτερη ερώτησή σου δεν την πολυκατάλαβα. Όταν κάνεις αίτηση για τακτοποίηση δηλώνεις πως έχεις αλλάξει ΗΔΗ χρήση του υπογείου σου από βοηθητική (πχ. αποθήκη) σε κύρια (πχ. κατάστημα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα να θέσω το εξής πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Το 2000 εκδόθηκε άδεια για κτίριο καταστημάτων στην Νέα Ερυθραία και άρχισαν οι αντίστοιχες εργασίες. Τον Μάιο του 2001 εξεδόθη προεδρικό διάταγμα (350 Δ) το οποίο άλλαζε τις χρησεις γής σε αμιγή κατοικία και όριζε ότι σε διάστημα 8 ετών θα έπρεπε και νομίμως υφιστάμενες εμπορικές χρήσεις να απομακρυνθούν. δηλαδή νομίμως κατασκευασμένα εμπορικά κτίρια να γίνουν κατοικίες ή χαρτοπωλεία κλπ.... (σύμφωνα με το 166 δ). Η ερώτηση είναι η εξής : Μπορούν να τακτοποιηθούν με τον 4014 οι εμπορικές χρήσεις που λειτουργούν εδώ και 10 χρόνια έστω και αν δεν επιτρέπονται τώρα? Ο 4014 στο άρθρο 24 1α, ορίζει ότι γίνεται τακτοποίηση για παραβάσεις προ του 28/7/2011 και ....εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται η δεν απαγορευόταν κατά τον χρόνο έκδοσης της ΟΑ....

 

Το αστείο είναι ότι ενώ δίνεται η δυνατότητα να τακτοποιηθούν τερατώδης αυθαιρεσίες και υπερβάσεις, είναι γκρίζα η περιοχή του αν μπορούν να τακτοποιηθούν νομίμως υφιστάμενα ακίνητα.

 

Ελλάς το μεγαλείο σου.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους τους συναδέλφους για την πιθανή συνεισφορά τους.

 

ΜΦΧ

Γιώργος Κουτσαβίτης ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και ασ μου έκανες την καρδιά περιβόλι...

Κατά την άποψή σου ποιο το νόημα του άρθρου 24 1α ( ....εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται η δεν απαγορευόταν κατά τον χρόνο έκδοσης της ΟΑ....)

 

Θυμίζω ότι στην περίπτωσή μου η ΟΑ είναι νόμιμη και προέβλεπε χρήση καταστήματος.

 

Ευχαριστώ κα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.