Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη όδευσης καλωδίων


billpap

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και θέλω κάποια βοήθεια

 

Ξέρεις κανείς να μου πει για το πως θα κανω μελέτη για ηλεκτρολογικη σύνδεση αντλίας μεταφορας καυσιμου στον υποσταθμο και σε PLC?Νομοθεσία κανονισμούς κλπ. Πρόκειται για εγκατάσταση σε διυλιστηριο

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι μέσα στο διυλιστήριο, τότε ρώτα τους ειδικούς: τμήμα προδιαγραφών ή μελετών ή κατασκευών κτλ

 

Και μετά πες και μας, τα ντεσού (γαλλικά: dessοus) της υπόθεσης !

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι μέσα στο διυλιστήριο, τότε ρώτα τους ειδικούς: τμήμα προδιαγραφών ή μελετών ή κατασκευών κτλ

 

Και μετά πες και μας, τα ντεσού (γαλλικά: dessοus) της υπόθεσης !

 

Αυτο είναι το θεμα, οτι την κανω εγω για αυτούς

 

Βασικά θέλω να μαθω κανονισμους για ηλεκτρολογικη εγκατασταση σε τετοια περιβαλλοντα, αντιεκρηκτικου τυπου καλωδια, προδιαγρφες, μετρα ασφαλειας, περιορισμοι κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι το θεμα, οτι την κανω εγω για αυτούς

Αρα, πρέπει να μιλήσεις με τους ανθρώπους εκεί. Εκτιμώ ότι θα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον καμιά δεκαριά προδιαγραφές για να ξεκινήσεις την μελέτη.

 

ΥΓ. Συνάδελφε καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα πρότεινα να ψάξεις τους διεθνείς κανονισμούς IEC (http://www.iec.ch) για τέτοιες περιπτώσεις. Τα δυιλιστήρια δουλεύουν επίσης και με κανονισμούς μεγάλων πετρελαικών κολοσσών όπως BP, EXXON κ.λ.π. σίγουρα θα έχουν, ρώτα το τμήμα μελετών τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια στη περίπτωσή σου, δηλ. σε βιομηχανικό περιβάλλον όπου απαιτείται πυραντοχή είναι του γενικότερου τύπου Ν2ΧCH FE 180, NHXH(x) FE 180 κλπ. ή άλλα. Το βασικό τους χαρακτηριστικό είναι η μόνωση από XLPE ή σιλικόνη και εξωτερικός μανδύας LSF (θερμοπλαστικός). Χρησιμοποιούνται συνήθως σε ειδικές εγκαταστάσεις με υψηλές απαιτήσεις (να μην εκλύονται άερια, προστασία κρίσιμου εξοπλισμού κλπ).

 

Βέβαια σε πολλές βιομηχανικές μονάδες χρησιμοποιούνται απλά καλώδια ΝΥΥ λόγω κόστους τα οποία κάνουν επίσης μια χαρά τη δουλειά τους αλλά δεν είναι πυράντοχα.

Link to comment
Share on other sites

πυραντοχή και ex-proof υλικά είναι τα βασικά, αλλά υπάρχουν διάφορα πρότυπα και ανάλογα με το διυλιστήριο θα πρέπει να ακολουθήσεις τους αντίστοιχους κανονισμούς.

η τεχνική τους υπηρεσία, μπορεί να σε ενημερώσει για το ποιοι κανονισμοί εφαρμόζονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.