Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων


apostolos55

Recommended Posts

Aμα βρεί κανένα να του δώσει μεροκάματο ίσως .

Δηλαδή οι μισθοί θα πάνε στα 400 -500 ευρώ , τα σπίτια μένουν απούλητα , παρότι έχουν πέσει 15-30 % και ο μάστορας , θα είναι στον κόσμο του ?

 

Αλλωστε οι του χώρου δεν ξεχνάνε το σκίσιμο που φάγανε το 2006 όταν χτιζόταν κάθε οικοπεδάκι και 170 € μεροκάματο και ένσημο .

Είπαμε όλα δανεικά είναι σε αυτό τον τόπο .

 

Αν ισχύσει και το σενάριο που γράφτηκε γιά μεταφερόμενους Ρουμανοβουλγάρους , από ρουμανοβουλγάρικες εταιιρείες , θα κλάψουν μανούλες .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πλεον το ΙΚΑ ζητάει τα αρχεία σε μορφή CSC01 (ή CSC01.apd) και όχι CSL01 έκανα όμως μετονομασια και το πήρε κανονικά

Η εγγραφή του Ονόματος γίνεται και μέσα στο Αρχείο του ΙΚΑ, και παρόλο που δεν ξέρω πόσο μετράει, καλό είναι να αλλάξεις το όνομα στην 1η σελίδα (ΑΠΔ gen) cell(5,2) ώστε να πηγαίνει σωστά παντού...

 

αρκετες φορες που κάνω τον έλεγχο με την ρουτίνα του ΙΚΑ μέσα από το excel μου βγάζει πρόβλημα πετάει error - file not found και θέλει debug

οπότε πάω από το application του ΙΚΑ και κάνω έλεγχο

ερώτηση το application του ΙΚΑ που έχεις σε ξεχωριστό φάκελο είναι ο ίδιος έλεγχος με το πρώτο Yes του excel ??

--3-- είναι η θέση του αρχείου (πχ: c:\temp\)

--5-- με Yes καλεί το αρχείο ελέγχου από τη θέση --3--. Αν τα έχεις γράψει σωστά δε γίνεται να μην τα βλέπει. Αυτά τα φτιάχνεις 1 φορά και δεν χρειάζονται αλλαγή σχεδόν ποτέ.

 

 

και μια ερωτησούλα για το ΙΚΑ αν και το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλά...

 

όταν κάνεις υποβολή με φόρμα και πας

Ηλεκτρονική Υποβολή ΑΠΔ / Διαχείριση Δηλώσεων / Υποβληθείσες Δηλώσεις και πατάς στο Aριθμός Δήλωσης

ενώ όταν την έχεις κάνει μέσω ΙΚΑ σου βγάζει στο pop-up παράθυρο και τα στοιχεία των εργαζομένων

όταν τώρα το έκανα με την φόρμα από το excel μου βγάζει μόνο

Α.Μ.O.Ε.,Α.Φ.Μ., ΜΗΝΑΣ/ΕΤΟΣ,ΣΥΝΟΛΑ ΑΠΔ ,ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ,ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ,ΕΙΣΦΟΡΩΝ,ΑΠΟΔΟΧΩΝ με τους αντίστοιχους αριθμούς

χωρίς περαιτέρω στοιχεία ούτε για το έργο ούτε για τους εργαζόμενους

και το Αντίγραφο Αποδεικτικού Παραλαβής

 

 

αυτό θα έπρεπε να βγάζει ??

 

ορθόν!! γιαυτό μπορείς να κάνεις εκτύπωση τον μήνα σου από τη σελίδα του. Αν κάποιος χρειαστεί βεβαίωση ότι κατέθεσες τα ημερομίσθια του, του δίνεις την εκτύπωση με μια υπεύθυνη δήλωση... Προτείνω να τα κάνεις πάντα εκτύπωση (τον μήνα, το συνοπτικό του ΙΚΑ, το αποδεικτικό παραλαβής και την πληρωμή) αφού είναι υποχρεωτικό να τα κρατήσεις 10 χρόνια και δεν θα εμπιστευόμουν μόνο τους server του ΙΚΑ, σε PDF και σε χαρτί!

 

Τις Προάλλες πήγα στο ΙΚΑ να κλείσω ένα έργο με 100% ηλεκτρονικές υποβολές (70% site 30% αρχείο) και το παλικάρι τα έβγαζε στον υπολογιστή του μήνα μήνα, και έκανε τα αθροίσματα με το χέρι!!! Εγώ βέβαια είχα τις εκτυπώσεις ανά χείρας και τον διόρθωνα όπου χρειαζόταν (και πίστεψέ με χρειάστηκε) αλλά ήθελε να τα κάνει μόνος του.

Και να φανταστείς ότι μιλώντας με τους αρμόδιους στο ΙΚΑ τους πρότεινα να το φτιάξουμε το αρχείο δωρεάν (από εμένα) για όλους (όχι μόνο Οικοδομοτεχνικά) και ακόμα περιμένω απάντηση... Ίσως άν μπορούσα να το χρεώσω υπέρογκα... να υπήρχε ενδιαφέρον. Κρίμα πάντως.

 

BAS

Manolis gon

 

Παρακαλώ μην υποβάλετε θέματα άσχετα από τη χρήση του προγράμματος και γεμίζουμε το thread...

Ευχαριστώ, Απόστολος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ αποστόλη για την απάντηση σου!!

 

 

--3-- είναι η θέση του αρχείου (πχ: c:\temp\)

--5-- με Yes καλεί το αρχείο ελέγχου από τη θέση --3--. Αν τα έχεις γράψει σωστά δε γίνεται να μην τα βλέπει. Αυτά τα φτιάχνεις 1 φορά και δεν χρειάζονται αλλαγή σχεδόν ποτέ.

 

το είχα καταλάβει λάθος

νόμιζα ότι έχεις φτιάξει κάτι σε VBA που κάνει τον έλεγχο και σου παράγει ένα αρχείο που λέει ότι είσαι σωστός ή ότι είσαι λάθος στο τάδε σημείο

 

οκ τωρα θα το φτιάξω και θα το τσεκάρω

 

Και να φανταστείς ότι μιλώντας με τους αρμόδιους στο ΙΚΑ τους πρότεινα να το φτιάξουμε το αρχείο δωρεάν (από εμένα) για όλους (όχι μόνο Οικοδομοτεχνικά) και ακόμα περιμένω απάντηση... Ίσως άν μπορούσα να το χρεώσω υπέρογκα... να υπήρχε ενδιαφέρον. Κρίμα πάντως.

 

φοβούνται να πάρουν την ευθύνη μιας απόφασης, κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

σε νέο αρχείο που πάω να φτιάξω

ενώ θεωρώ ότι έχω συμπληρώσει σωστά τα στοιχεία

 

πατάω για έλεγχο και μου πετάει

run-time error 13

type mismatch

 

παταω debug μπας και το λύσω μόνος μου (εδώ γελάμε :D ) και στο παρακάτω απόσπασμα του κώδικα μου κιτρινίζει την γραμμή σε έντονα, πλάγια και υπογραμισμένη

 

>End Sub

' Fixes strings as demanded from IKA explained in mFormat strings "Instructions gen"
' with error reporting capabilities without stopping the process...
'
' Apostolos Goulandris, Jan 2010
Function Fix_Output(ByRef mdata, mformat As String) As String
Dim Dekads As Integer, dumI As Integer, dum As String
Dim LcErrorFLG As Boolean, LFrmt As Long, dumJ As Integer
ErrorFlg = False: ErrorMsg = Empty

Select Case Left(mformat, 1)
Case "9"        'Number  (Ascii 48-57:Numbers, 46:".")
   LFrmt = Len(mformat)
   dumI = InStr(1, mformat, "V")
   If dumI > 0 Then
       decads = LFrmt - dumI: LFrmt = LFrmt - 1
       dum = Round(mdata, decads) * 10 ^ decads
   Else
       [b][i][u]dum = Round(mdata, 0)[/u][/i][/b]
   End If
   Do While LFrmt > Len(dum): dum = "0" + dum: Loop
   LcErrorFLG = Not VldCntrl(dum, 1)

Case "H"        ' english  || Date   cells(..,..).NumberFormat = "ddmmyyyy"
               'To make more Versatile (for other formats) uncomment these and replace "ddmmyyyy" with mformat at next line
               'mformat = Replace(mformat, "H", "d"):mformat = Replace(mformat, "Ç", "d"):mformat = Replace(mformat, "Ì", "m"):mformat = Replace(mformat, "Å", "y"):mformat = Replace(mformat, "E", "y")
   LFrmt = Len(mformat)
   dum = Format(mdata, "ddmmyyyy"): If Len(dum) < 8 Then dum = "00000000"
   LcErrorFLG = Not VldCntrl(dum, 1)

Case "A"    ' english
   dumI = InStr(mformat, "("): dumJ = InStr(mformat, ")")
   LFrmt = Mid(mformat, dumI + 1, dumJ - dumI - 1)
   dum = UCase(Trim(mdata))
   LcErrorFLG = Not VldCntrl(dum, 2)
   dum = dum + Space(LFrmt - Len(dum))

 

πες μου αν θέλεις να σου στείλω να κοιτάξεις το αρχειο

Link to comment
Share on other sites

run-time error 13

type mismatch

παταω debug και μου κιτρινίζει την γραμμή σε πλάγια και υπογραμισμένη

 

> [i][u]dum = Round(mdata, 0)[/u][/i]

 

πες μου αν θέλεις να σου στείλω να κοιτάξεις το αρχειο

 

type mismatch: διαφορετικός τύπος μεταβλητής από το αναμενόμενο (εκτίμηση ότι έδωσες αριθμό με , αντί . ή το ανάποδο...)

την ώρα που κάνεις debug με χουβερ του ποντικιού πάνω από μία μεταβλητή βλέπεις τη τιμή της, οπότε τσεκάρεις άμεσα αν αυτό που έφτασε ως εκεί είναι αυτό που ήθελες και αυτό που έδωσες.

 

αν εξακολουθεί το πρόβλημα στείλε αντίγραφο να το δω, όμως θα το δώ τη δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

ok καταλαβα με το ποσταρισμα τι έπρεπε να ψάξω

 

στον ταχυδρομικό κώδικα δεν μπορείς να γράψεις άλλον χαρακτήρα πέρα από αριθμούς

εκεί χτύπαγε

 

σε ευχαριστώ πολύ αποστολε το excel σου είναι φοβερό!!

ένα ακόμα μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θέλω να επισημάνω ότι

άλλαξαν τα ποσοστά υπολογισμού των εισφορών

 

πλέον είναι 19,95% για Εισφορές Ασφ. και 65,891% για Εισφορές Εργ.

 

το excel έχει τα παλιά οπότε όποιος το χρησιμοποιεί πρέπει να το αλλάξει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να μην ξεφεύγουμε επειδή το thread αυτό αφορά το excel του apostolos55

άνοιξα νέο thread περί ΙΚΑ ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=351472#post351472

 

 

------------------------

με αφορμή το θέμα που προέκυψε και το περιγράφω στο άλλο thread θελω να παρατηρήσω ότι στο φύλλο με ονομασία: Database gen

πρέπει να έχουν γραφτεί λάθος οι ειδικότητες και οι κωδικοί

 

είναι τα σωστά είναι:

 

κωδικός 933110 για Τεχνίτης οικοδομοτεχνικών έργων

κωδικός 933120 για Βοηθός τεχνίτη οικοδομοτεχνικών έργων

κωδικός 933130 για Εργάτης οικοδομοτεχνικών έργων

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς παρατήρησες ST2 περί των κωδικών 933110,933120,933130. Ευτυχώς εκεί που είναι όμως μόνο μικρό μπέρδεμα μπορούν να προκαλέσουν καθώς τα σχόλια που εμφανίζονται (Comments) είναι σωστά, και όλοι οι υπολογισμοί είναι σωστοί, μετά από μια πολύ παλαιότερη διόρθωση.

Ευπρόσδεκτες κάθε παρατηρήσεις σχετικά με συντελεστές-τιμές κλπ που αφορούν τους υπολογισμούς, από όποιον έχει σωστά-επίσημα στοιχεία. Για λεπτομέρειες όμως καλό είναι να χρησιμοποιείται pm.

Επίσης μην ξεχνάτε να αναφέρετε τυχόν βελτιώσεις. Με τη λειτουργικότητα του Excel εμένα μου ήταν πολύ άνετο-βολικό, ίσως όμως να γίνεται και καλύτερο...

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τη συμμετοχή σας

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα που θα ήθελα να πω είναι για τους αριθμούς όπως το ΑΦΜ ή το ΑΜΚΑ

που στο excel δεν εμφανίζεται το μηδεν στην αρχή

 

αν το ΑΦΜ ειναι 01004318758 (το νούμερο είναι τυχαίο ελπίζω να μην είναι κάποιου :) )

τοτε στο excel φαίνεται 1004318758

 

υπάρχει λύση???

 

 

απόστολε πιστεύω πως έφτασε η ώρα για την version 2 ... :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

απαντώ μόνος μου από την μορφοποίηση πήγα στην προσαρμογή και από εκεί διαλέγεις τα 11 ψηφία (είναι 11 μηδενικά στη σειρά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.