Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής συναγωγής θερμότητας


joan

Recommended Posts

Έχω μια εργασία για την σχολή , η οποία είναι μια υποτιθέμενη μελέτη απωλειών ενός θερμαντικού σώματος. Μας δίνονται όλα δεδομένα που χρειάζονται (τούβλα, μόνωση,σοβάς,διαστάσεις κτλ) αλλά λείπει η τιμή του συντελεστή συναγωγής θερμότητας (h) ο οποίος σε ό,τι παρόμοιο έχω μελετήσει , ήταν δεδομένο. Επειδή θεωρώ ότι μπορεί να βρεθεί από κάποιους πίνακες , μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να υπολογίσεις τις απώλειες από ένα θερμαντικό σώμα?

Τι σχέση έχουν τα τούβλα, η μόνωση και ο σοβάς όμως?

 

Δηλαδή θέλεις να υπολογίσεις πόσες θερμίδες ή Wh σου αποδίδει ένα σώμα σε ένα δωμάτιο πχ?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο καθηγητής ζητάει να υπολογιστούν οι θερμοκρασίες τοίχου και σώματος στη ροή θερμότητας. Εγώ θα θεωρούσα το σώμα σαν μια επίπεδη πλάκα.

Για να βρεις τη θερμοκρασία της πλάκας πρέπει να υπολογίσεις ή να θεωρήσεις δεδομένη τη θερμοκρασία του νερού εντός του σώματος και να βάλεις ένα πάχος λαμαρίνας (γνωστού λ) ώστε να υπολογίσεις τη θερμοκρασία στην εξωτερική πλευρά του θερμαντικού πάνελ. Αν η θερμοκρασία του πάνελ εσωτερικά δεν είναι δεδομένη υπάρχει στα βιβλία περί μετάδοσης θερμότητας τρόπος υπολογισμού. Μάθε όμως ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα και να μη μιλάμε με υποθέσεις. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα σαφή την εκφώνηση :/

 

Πρόκειται για μελέτη απωλειών ενός θερμαντικού σώματος 1τ.μ και 1000W δίπλα σε τοίχο και το ζητούμενο είναι οι απώλειες του σώματος προς το περιβάλλον. Γι'αυτό δίνονται και οι μονώσεις του τοίχου κτλ . Όμως για να μπορέσω να το προχωρήσω χρειάζεται και ο συντελεστής h , ώστε να υπολογίσω τις αντιστάσεις του τοίχου κτλ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιες έννοιες μπερδεμένες. Οι "απώλειες" του σώματος (που υποθέτω ότι εννοείς) προς το περιβάλλον είναι 1000 W. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στις απώλειες του θερμαινόμενου χώρου προς το περιβάλλον.

 

(εκτός αν με τον όρο "απώλειες" αναφέρεσαι στην μειωμένη απόδοση ισχύος του σώματος λόγω σχεδιασμού, σε σχέση με κάποια ιδανική, όπως συμβαίνει με τον βαθμό απόδοσης πτερυγίων στην μεταφορά θερμότητας)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος..

 

Η εκφώνηση λέει συγκεκριμένα : Να υπολογιστούν οι απώλειες (εγώ κατάλαβα απώλειες προς το περιβάλλον , εκτός του θερμαινόμενου χώρου) ενός θερμαντικού σώματος 1τ.μ και 1000 watt. Στην συνέχεια μας δίνονται τα υλικά του τοίχου , τα πάχη και η θερμικη αγωγιμότητα του κάθε υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να κάνω κάποιο λάθος..

 

Η εκφώνηση λέει συγκεκριμένα : Να υπολογιστούν οι απώλειες (εγώ κατάλαβα απώλειες προς το περιβάλλον , εκτός του θερμαινόμενου χώρου) ενός θερμαντικού σώματος 1τ.μ και 1000 watt. Στην συνέχεια μας δίνονται τα υλικά του τοίχου , τα πάχη και η θερμικη αγωγιμότητα του κάθε υλικου.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην ΤΟΤΕΕ-20701-2 για τον ΚΕΝΑΚ.

 

Έχει πίνακες εκεί για αυτό που ζητάς (αν και δεν ξέρω εαν αφορούν της συνθήκες που εξετάζεις). Νομίζω είναι οι 3α & 3β στην 54σελ.

 

Ρίξε μια ματιά σε όλη την ΤΟΤΕΕ γιατί πραγματεύεται στην πράξη αυτό που μελετάς εσύ (αν και αφορά δομικά στοιχεία βέβαια).

post-22980-131887252992_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Joan

 

Υπάρχουν 2 πράγματα εδώ και εξαρτάται πόσο αναλυτικά θέλεις να το υπολογίσεις..

 

1)Μετάδοση θερμότητας από την πλάτη του θερμαντικού σώματος όπου:

α)ζεσταίνει τον τοίχο που απέχει πχ 5 cm από αυτό με ακτινοβολία

β)ζεσταίνει τον αέρα ενδιάμεσα στα 5 cm από αυτό με μεταφορά και κατά συνέπεια τον τοίχο

2)Με αγωγή μεταδίδεται πλέον έξω από τον τοίχο η θερμότητα στο περιβάλλον

 

Αυτός είναι ο αναλυτικός υπολογισμός..

 

 

Αν σου δίνεται ο συντελεστής μεταφοράς και ακτινοβολίας σε W/m^2*K του αέρα πχ 15 W/m^2*K, τότε αποφεύγεις το 1) βήμα και πας κατευθείαν στο 2)..

Link to comment
Share on other sites

Το έχει σαν 2ο ερώτημα : "Να υπολογιστεί η μετάδοση θερμότητας μέσω ακτινοβολίας για ένα σώμα , από τους 90 βαθμούς στους 75 " . *

 

* Οι θερμοκρασίες αναφέρονται στην είσοδο και την έξοδο του θερμαντικού υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.