Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση Πισίνας


geohan7

Recommended Posts

Γεία σας,

Θέλω να θερμάνω μία πισίνα διαστάσεων 8χ4χ1.5 (μέσο βάθος)

Ο τύπος Q=m*Cp*ΔT για ΔΤ=(26-10 Cels) χωρίς απώλειες, πρέπει να συμπεριλαμβάνει το m σε τόνους ή σε κιλά/λίτρα και το αποτέλεσμα ειναι σε kcal ή cal?Aς υποθέσουμε οτι είναι σε κιλά/λίτρα το m

Δλδ (48*1000)*1*16=768000 kcal h cal ? όπου Cp=1 (cal/kg*C) ή 1(kcal/kg*C)??

Link to comment
Share on other sites

C = 1kcal/(kg*C)

 

Αλλά συνήθως η διαστασιολόγηση του συστήματος δεν καθορίζεται από τον απαιτούμενο χρόνο για την αρχική θέρμανση της πισίνας.

Link to comment
Share on other sites

C = 1kcal/(kg*C)

 

Αλλά συνήθως η διαστασιολόγηση του συστήματος δεν καθορίζεται από τον απαιτούμενο χρόνο για την αρχική θέρμανση της πισίνας.

 

Αρα το 768000 kcal ειναι το σωστό αποτέλεσμα...Δλδ αν θέλω να την θερμάνω σε 12 ώρες απο τους 10 στους 26 χωρίς να βάλω απώλειες μέσα πρεπει να έχω

768000*0.001163/12= 75 ΚW ''γεννήτρια''??

Δεν είναι πάρα πολύ??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ είναι. Για αυτό σου είπα ότι ο (σύντομος) αρχικός χρόνος θέρμανσης δεν είναι καλό κριτήριο. Αν ζεσταθεί σε 24 ώρες τρέχει τίποτα?

 

Οι 26C μου φαίνονται λίγοι. Εξαρτάται από τη χρήση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και προηγούμενα ο χρονος θέρμανσης δεν μας ενδιαφέρει να είναι σύντομος (όπως στα κτίρια). Μπορεί ο χρόνος αυτός να ειναι κάποιες μέρες. Αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι να διατηρούμε την επιθυμητή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ είναι. Για αυτό σου είπα ότι ο (σύντομος) αρχικός χρόνος θέρμανσης δεν είναι καλό κριτήριο. Αν ζεσταθεί σε 24 ώρες τρέχει τίποτα?

 

Οι 26C μου φαίνονται λίγοι. Εξαρτάται από τη χρήση βέβαια.

 

Πάντως για 24 ώρες θέρμανσης μαζί με όλων των ειδών απώλειες απο τους 20 στους 29 βαθμούς η μελέτη που έκανα βγάζει οτι χρειάζεται περιπου 40 Κw.Δεν μπορώ να αξιολογήσω αν είναι πολύ ή λιγο γιατί δεν μου έχει τύχει κατι ανάλογο.Είμαι φοιτητής ακόμα και δεν έχω εμπειρία σε ποσοτικά επίπεδα.Σας φαίνονται λογικα τα νούμερα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και προηγούμενα ο χρονος θέρμανσης δεν μας ενδιαφέρει να είναι σύντομος (όπως στα κτίρια). Μπορεί ο χρόνος αυτός να ειναι κάποιες μέρες. Αυτό που μας ενδιαφέρει ειναι να διατηρούμε την επιθυμητή θερμοκρασία.

 

Πάντως για 24 ώρες θέρμανσης μαζί με όλων των ειδών απώλειες απο τους 20 στους 29 βαθμούς η μελέτη που έκανα βγάζει οτι χρειάζεται περιπου 40 Κw.Δεν μπορώ να αξιολογήσω αν είναι πολύ ή λιγο γιατί δεν μου έχει τύχει κατι ανάλογο.Είμαι φοιτητής ακόμα και δεν έχω εμπειρία σε ποσοτικά επίπεδα.Σας φαίνονται λογικα τα νούμερα?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπολογίσεις τι ισχυος Λέβητα χρειάζεσαι για να θερμάνεις το νερό της πισίνας σε 24 ώρες. Αυτό το νούμερο 40KW φαίνεται πολύ μικρό για χρόνο θέρμανσης 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπολογίσεις τι ισχυος Λέβητα χρειάζεσαι για να θερμάνεις το νερό της πισίνας σε 24 ώρες. Αυτό το νούμερο 40KW φαίνεται πολύ μικρό για χρόνο θέρμανσης 24 ώρες.

 

50 KW (συγγνώμη για το τυπογραφικό λάθος πριν που είπα για 40 ΚW) την ώρα,ειναι η ισχύς 7 σπιτιών περίπου...και για 24 ώρες ειναι 1200 ΚWh.Ένας δηλαδή λέβητας 45000 kcal/h είναι λίγος?Και όπως μου είπατε πριν πιστεύετε οτι ειναι λίγος,πόση ισχυ πρεπει να έχει δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

geohan7

 

Υπάρχουν δύο στάδια.

α)Την πισίνα την θερμαίνεις

β)Την συντηρείς θερμή

 

Η θερμική άνεση στην πισίνα ξεκινάει περίπου στους 26-28 βαθμούς για οικιακές εφαρμογές.

 

Οπότε το το στάδιο "α)" κάντο και σε 5 μέρες, δεν τρέχει τίποτα.Απλά υπολόγισε τις απώλειες από την πισίνα, ώστε ο λέβητας ή τα ηλιακά ή η αντλία θερμότητας σου ή κάτι άλλο, να μπορούν να τις υπερνικούν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.