Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο.Ε. διαφορές με τον ελεύθερο επαγγελματία


SQRTGR

Recommended Posts

γειάς σας συνάδελφοι

με τον συνεργάτη μου που συστεγαζόμαστε ιδρύσαμε μια Ο.Ε. για φορολογικούς λόγους

οι απορίες μου τώρα είναι σχετικά με την έκδοση Οικ.αδειών, τι αλλάζει ?

μερικές απο τις απόριες μου ειναι οι εξής :

-πρέπει να πάρω καινουριους κωδικούς από το ΤΕΕ στο όνομα της εταιρίας ?

-να ανοίξουμε καινουριο λογαριασμό όψεως στο όνομα της εταιρίας ?

-τα έντυπα ,σχέδια ,βεβαιωσεις που απαιτουνται για την έκδοση Ο.Α. θα τα σφραγίζουμε με την σφραγίδα της εταιρίας ?

-σε ποιά έντυπα και δουλειές(κυρίως τοπογραφικά και μελέτες για Ο.Α.) θα μπαίνει η σφράγιδα της εταιρίας?

παρακαλώ οσους γνωρίζουν να μου επισημάνουν τις αλλαγές που προκύπτουν από την ίδρυση της εταιρείας στο θέμα της σφραγίδας και γενικότερα τι αλλαγές μπορει να υπάρξουν από την σύσταση της εταιρείας και έπειτα?

 

παρατήρηση: και οι δυό μας διατηρούμε τις ατομικές μας επιχειρήσείς

 

σας ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μεγάλη μου απορία είναι...ΓΙΑΤΙ Ο.Ε.;;;

Γιατί όχι π.χ. ΕΠΕ, ή μον.ΕΠΕ και κ/ξ σε έργο...

Η ΟΕ είναι παλιά μορφή εταιρίας και παράδοση στις τεχνικές λόγω του ότι η ΕΠΕ ευνοούσε τα λαμόγια...

Αλλά δεν είναι ότι καλύτερο από φορολογικής άποψης απ' όσο γνωρίζω...

Αν μπορείς σε παρακαλώ φώτισέ με... με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μεγάλη μου απορία είναι...ΓΙΑΤΙ Ο.Ε.;;;

Αλλά δεν είναι ότι καλύτερο από φορολογικής άποψης απ' όσο γνωρίζω...

 

 

Που ξέρεις μπορεί και να είναι καλύτερα .

 

(Απάντηση σοβαρή στο θέμα αυτό με γενικότητες δεν μπορεί να δοθεί )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικότητα.... απλώς δεν προχώρησα σε ανάλυση αφού περίμενα την απάντηση του SQRTGR.

Ως λογιστής, μήπως θα μπορούσες να μας αναφέρεις εν συντομία έστω 2 προτερήματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικότητα.... απλώς δεν προχώρησα σε ανάλυση αφού περίμενα την απάντηση του SQRTGR.

Ως λογιστής, μήπως θα μπορούσες να μας αναφέρεις εν συντομία έστω 2 προτερήματα;

 

 

Αυτό που για κάποιον είναι προτέρημα για έναν άλλο μπορεί να είναι και μειονέκτημα.

Σε κάθε περίπτωση κάνουμε μια λίστα με τα χαρακτηριστικά κάθε περιπτώσεως

(γραφειοκρατικά δημιουργίας, φορολογικά εταιρείας και φυσικών προσώπων, ευθύνες εταιρικές ..............) και ανάλογα με τις .... προτιμήσεις θα επιλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS

 

Aσφαλώς, δεν είναι όλα "άσπρο-μαύρο". Αλλά τελικά ούτε εσύ λές κάτι συγκεκριμένο... αν και είναι το αντικείμενό σου... ;)

 

Για κάνε μια λίστα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το θέμα είναι τόσο ευρύ που για την ανάλυσή του θα χρειασθεί ολόκληρο άρθρο. Ωστόσο τις πληροφορίες που ζητάς θα τις βρείς κάνοντας αναζήτηση στο google

Πληκτρολογείς πχ διαφορές ΟΕ και EΠΕ και ... καλή ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να επισημάνω το δίκιο του Σωτήρη. Έμείς θα ήμασταν σε θέση να απαντήσουμε από ένα φόρουμ ερώτημα του τύπου: "θέλω να αγοράσω οικόπεδο (κάπου-άγνωστο που) και να φτιάξω ένα σπίτι 100 τ.μ. (άγνωστο τι ποιότητας), με συμφέρει προκάτ ή κανονικό;"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.