Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές με κτηματολόγιο


Recommended Posts

Ετσι είναι dukie , τα dx και dy που χρησιμοποιεί ο τύπος είναι τα ίδια είτε είναι σε ΕΓΣΑ είτε είναι σε αυθαίρετο σύστημα, δεν νομίζω οτι συντελεστές κλίμακας κλπ επηρρεάζουν στην πράξη. Και γω κατά τον ίδιο τρόπο που εργάζεσαι εσύ εργάζομαι. Εγώ πάντως σε αστικές περιοχές δεν έχω διαπιστώσει τόσο μεγάλες διαφορές όσες ακούω από συναδέλφους εδω μέσα. Τα λάθη δεν είναι τόσο μεγάλα, και οι αποκλίσεις καλύπτονται απο την ανοχή στις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Α….. και κάτι ακόμα dimitris_g έχεις σκεφτεί ότι αν ζητήσεις 500 ε για ένα τοπογραφικό σε ένα αγροτεμάχιο στην καρδιτσομαγουλα που το τ.μ έχει 2ευρω τότε να είσαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος θα προτιμήσει να το αφήσει όπως είναι και ας γίνει ότι θέλει ο Θεός !!! ( μιλώ εκ πηράς εδώ έτσι μου είπε μια γιαγιά πριν ένα μήνα )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε …( DIMITRIS _80 ) Δημήτρη φαντάζομαι… Είμαι από Χίο δεν μπορείς να φανταστείς για τι αποκλείσεις μιλάμε χωρίς υπερβολή προσωπική μου άποψη είναι ότι υπάρχει πρόβλημα σε πάνω από το 50 % των ιδιοκτησιών ! σε αστικές περιοχές που αναφέρεσαι δεν υπάρχει πρόβλημα λόγο του ότι υπήρχαν κτηματογραφήσεις και σχέδια πόλης εκεί πάτησαν πάνω σε αυτά και τα έβγαλαν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω. Σε επαρχιακές περιοχές όπως η Χίος τα σφαλματα του κτιματολογίου ειναι τεραστια. Προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν θα έφτιαχνα τοπογραφικό στηριζώμενος στις συντεταγμένες του κτιματολογίου. Παρόλο που μπλέκεις σε μια μεγάλη διαδικασία όπως εκεινη της χωρικής μεταβολής η οποία είναι χρονοβόρα, και πολλές φορες εμφανίζονται προβλήματα με τους ιδιοκτητες των όμορων ή ακομα και με τους δήμους για χαρακτηρισμό δρόμων που δεν είναι αποτυπωμενοι απο το κτιματολόγιο..κα, ποτέ δεν θα περνούσα τις συντεταγμένες του κτιματολογίου και να το παρουσιάσω ως δικές μου μετρησεις. Το θεμα είναι να εισαι εσυ σωστός και καλυμένος.

Το θεμα της αμοιβης σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένα ζήτημα. Ο Ιδιοκτήτης μπαίνει στην πολυεξοδη διαδικασία να πληρώσει μηχανικό,δικηγόρο,συμβολαιογράφο. Επομένως το ''πόσο να πάρω'' το σκεφτεσαι και στο τέλος η αμοιβή δεν αντιστοιχεί στην δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα,

μιας και δε μπορώ να πω ότι το ξεκαθάρισα πλήρως.

 

Έδειξα στον ιδιοκτήτη τις κύριες διαφορές κτηματολογίου και αποτύπωσης.

 

Εκείνος επιμένει ότι η σωστή περιγραφή της ιδιοκτησίας είναι εκείνη του κτηματολογίου και όχι αυτή που είχαμε αποτυπώσει στο πεδίο.

 

Έτσι μου ζητά τη σύνταξη τοπογραφικού με τις συντεταγμένες και τους συνοράτορες βάσει κτηματογραφικού διαγράμματος, χωρίς καν αναφορά στη δικιά μας αποτύπωση.

 

Σχετικά με το δρόμο, ο οποίος δεν εμφανίζεται στο κτηματολόγιο, ο ιδιοκτήτης προτίθεται να κάνει αίτηση αργότερα στο Δήμο

(ίσως με συνημμένο του τοπογραφικού μου)

και να τον αναγνωρίσει.

 

Με αυτό τον τρόπο σκοπεύει να αποκτήσει το ακίνητό του το απαραίτητο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι dukie , τα dx και dy που χρησιμοποιεί ο τύπος είναι τα ίδια είτε είναι σε ΕΓΣΑ είτε είναι σε αυθαίρετο σύστημα, δεν νομίζω οτι συντελεστές κλίμακας κλπ επηρρεάζουν στην πράξη. Και γω κατά τον ίδιο τρόπο που εργάζεσαι εσύ εργάζομαι. Εγώ πάντως σε αστικές περιοχές δεν έχω διαπιστώσει τόσο μεγάλες διαφορές όσες ακούω από συναδέλφους εδω μέσα. Τα λάθη δεν είναι τόσο μεγάλα, και οι αποκλίσεις καλύπτονται απο την ανοχή στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

Η απόκλιση λόγω συντελεστή κλίμακας εξαρτάται από τη γεωγραφική περιοχή (όπως και ο συντελεστής) και είναι της τάξης του 1-1.5cm/100m απόστασης. Αυτό βέβαια σε ό,τι αφορά UTM προβολές (ΕΓΣΑ 87, ΤΜ 3ο) σε σχέση με ισαπέχουσες προβολές (HATT). Πάντως και στη Βέροια οι αποκλίσεις είναι τραγικές στο 80% και πλέον των ακινήτων, αλλά εξαρτάται από τον εκάστοτε μελετητή. Σε εμάς πάντως δε σεβάστηκαν σεχδόν καμία κυρωμένη διοικητική πράξη πέρα από κάποιες πράξεις εφαρμογής, ακόμα και σε αστικές περιοχές (δεν έχει συμπεριληφθεί ούτε καν ρυμοτομία! Οικοδομικά τετράγωνα εξ' αεροφωτογραφίας, για γέλια και για κλάματα).

 

Α….. και κάτι ακόμα dimitris_g έχεις σκεφτεί ότι αν ζητήσεις 500 ε για ένα τοπογραφικό σε ένα αγροτεμάχιο στην καρδιτσομαγουλα που το τ.μ έχει 2ευρω τότε να είσαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος θα προτιμήσει να το αφήσει όπως είναι και ας γίνει ότι θέλει ο Θεός !!! ( μιλώ εκ πηράς εδώ έτσι μου είπε μια γιαγιά πριν ένα μήνα )

 

Και εγώ σε "Καρδιτδομαγούλες" εργάζομαι, αλλά εκεί ευτυχώς ακόμα δεν έχουν κτηματογραφηθεί οι περιοχές. Η αμοιβή μου είναι απόλυτη συνάρτηση της εργασίας που καλούμαι να διεκπεραιώσω. Δεν εξαρτάται από την αντικεμενική αξία του ακινήτου δυστυχώς, όπως η αμοιβή του συμβ/φου. Το περιστατικό που αναφέρεις το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Το θέμα είναι ότι η γιαγιά στην οποία αναφέρεσαι θα έδινε ευχαρίστως 200€ σε δικηγόρο μόνο και μόνο για να κοιτάξει τις καταχωρήσεις των Κτηματολογικών βιβλίων και μετά να πάει να πιει καφέ. Μου έτυχε περίπτωση διορθώσεων Κτηματογραφικών εγγραφών όπου χρειαζόταν δικαστική απόφαση, όπου έπιασα το δικηγόρο από το χεράκι, του τα εξήγησα όλα, έφαγα τον ήλιο, τη σκόνη και τα βάτα για να αποτυπώσω, έβγαλα τα μάτια μου για να αποδώσω την ορθή ιδιοκτησία, συνέταξα διάγραμμα, όλα δηλ. εκτός της αγωγής που συνέταξε αυτός. Εγώ πήρα 400€ με γκρίνια, αυτός 1000€ με ευχαριστώ. Πώς θα σου φαινόταν εσένα αυτό; Το κοινό χρειάζεται σοβαρή "εκπαίδευση" καθώς όλοι είναι μαθημένοι σε τοπογραφικά με 2 γραμμές από τους χάρτες και με τις υγείες σας. Χωρίς τη σωστή αμοιβή καλύτερα να κάτσω σπίτι μου να βλέπω Μενεγάκη... Όποιος δεν προτίθεται να λύσει το πρόβλημά του ας μείνει με αυτό.

 

Επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα,

μιας και δε μπορώ να πω ότι το ξεκαθάρισα πλήρως.

 

Έδειξα στον ιδιοκτήτη τις κύριες διαφορές κτηματολογίου και αποτύπωσης.

 

Εκείνος επιμένει ότι η σωστή περιγραφή της ιδιοκτησίας είναι εκείνη του κτηματολογίου και όχι αυτή που είχαμε αποτυπώσει στο πεδίο.

 

Έτσι μου ζητά τη σύνταξη τοπογραφικού με τις συντεταγμένες και τους συνοράτορες βάσει κτηματογραφικού διαγράμματος, χωρίς καν αναφορά στη δικιά μας αποτύπωση.

 

Σχετικά με το δρόμο, ο οποίος δεν εμφανίζεται στο κτηματολόγιο, ο ιδιοκτήτης προτίθεται να κάνει αίτηση αργότερα στο Δήμο

(ίσως με συνημμένο του τοπογραφικού μου)

και να τον αναγνωρίσει.

 

Με αυτό τον τρόπο σκοπεύει να αποκτήσει το ακίνητό του το απαραίτητο πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο.

Λυπάμαι που διαπιστώνω ότι ο τύπος απλά δεν θέλει να πληρώσει μια μελέτη του ακινήτου του. Ποιος ο σκοπός της σύνταξης του διαγράμματος (μεταβίβαση π.χ.); Είναι το ακίνητο σε αστική περιοχή; Μπορείς να συντάξεις διάγραμμα όπως σου το ζητάει και να το υπογράψεις, απλά καλό θα ήταν να αναφέρεις στην περιγραφή του διαγράμματός σου τι απεικονίζεται σε αυτό, π.χ. "Τοπογραφικό διάγραμμα του γεωτεμαχίου με ΚΑΕΚ 123456789012 και κορυφές Α-Β-Γ-... εμβαδού 1234.56 τ.μ. όπως αυτό είναι καταχωρημένο στη χωρική Βάση Δεδομένων του Κτηματολογίου". Αφού αυτό ζητάει, αυτό ας πάρει. Πάντως οΔήμος με το Κτηματολόγιο ουδεμία σχέση έχει. Για τον Δήμο το ακίνητο είναι όπως το απωτύπωσες και όπως το εφάρμοσες και κανονικά η μελέτη σου θα έπρεπε να καταχωρηθεί στο Κτηματολόγιο. Αλλά αυτό είναι κάτι που θα το βρει αργότερα μπροστά του, οπότε θα έχεις νέα του κάποιοα στιγμή.

 

Υ.Γ. Από τα συμφραζόμενά σου συμπεραίνω ότι κάποιος νομικός (συμβ/φος ή δικηγόρος) συμβουλεύει τον πελάτη και να δεις που στο τέλος θα του τα αρπάξει κανονικά, αν έχω μαντέψει σωστα. Αλλά αυτό είναι και μέρος της "εκπαίδευσης" των πελατών όπως αναφέρθηκα και παραπάνω, μη σε ανησυχεί, θα σου ξαναέρθει και τότε θα του πεις "εγώ στα 'λεγα, πλήρωνε τώρα τζερεμέδες"...

Link to comment
Share on other sites

Nick D. σχετικά με το πια αποτύπωση είναι σωστή. Η δικιά σου ή του κτιματολογίου...
Εφόσον ο ιδιοκτήτης σου υπέδειξε τα όρια του οικοπέδου στην δικιά σου αποτυπώση και εφόσον οι δικιές σου μετρήσεις είναι σωστές, που λογικα θα είναι τότε η σωστή αποτύπωση είναι η δικία σου και οχι του κτιματολογίου!
Αυτο προυποθέτει βέβαια να έχεις μεγαλη συγουριά οτι οι δικές σου συντεταγμένες έχουν το ελάχιστο δυνατο σφάλμα (να έχεις εμπιστοσύνη οτι είσαι σωστός σε αυτα που κάνεις).
Τώρα ο ιδιοκτήτης για να ξεμπερδεύει μπορει να λέει οτι θέλει.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας. 

Διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι το κτηματολόγιο δείχνει μεγαλύτερη την ιδιοκτησία του από αυτό που μέτρησες και ο τύπος ενθουσιάστηκε στην ιδέα ότι θα «μεγαλώσει» το οικόπεδο του. Έτσι αυτό που λέω να κάνεις είναι να του ζητήσεις τα συμβόλαια να δεις τι διάφορα έχει η αποτύπωση σου και το κτηματολόγιο σε σχέση με το εμβαδό που αναγράφετε στο συμβόλαιο έπειτα να του εξηγήσεις πολύ καλά το τι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση δικαστικής διαμάχης με όμορους ιδιοκτήτες , η απόφαση βγαίνει σχεδόν πάντα βάση τίτλων , παλαιών συμβολαίων άρα το μόνο που θα κερδίσει είναι να σε πληρώσει πάλι στο μέλλον να του φτιάξεις πάλι το τοπογραφικό με της σωστές διαστάσεις . Ακόμα αν μπορείς να αποτυπώσεις σταθερά σημεία στο πεδίο (πηγάδια , δέντρα ,κτήρια, στύλους ΔΕΗ, τον δρόμο που λες, ) έτσι δεν θα υπάρχει περίπτωση να πει ποτέ ότι έκανες εσύ λάθος δηλαδή ότι άλλα σου έδηξε και άλλα μέτρησες . Τέλος ΝΑΙ εγώ θα του έφτιαχνα αυτό μου ζητούσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω μία ερωτηση,

 

Σε περιοχή εντός του παλαιού ρυμοτομικού σχεδίου πόλεως, θέλω να εκδόσω μία άδεια περιτοίχισης οικοπέδου.

 

Το 2002 είχε γίνει στατική ενίσχυση του κτηρίου που υπάρχει μέσα στο οικόπεδο και το τοπογραφικό τότε είχε δείξει οικόπεδο 583 τ.μ.

 

Σήμερα, με νέα καταμέτρηση ΕΓΣΑ ΄87 το οικόπεδο μετριέται 593 τ.μ.

 

Το συμβόλαιο αγοραπωλησίας του ιδιοκτητή το 2001 είχε γίνει με το τοπογραφικό που λεει 583 τ.μ. και το κτηματολόγιο λεει επίσης 583 τ.μ.

 

Κάνοντας τον τυπο των ανεκτων ορίων απόκλισης είμαι μέσα στα ανεκτά όρια.

 

Τι μπορώ να κάνω ώστε να αποφύγω τη χωρική μεταβολή από το κτηματολόγιο, αλλαγή συμβολαίου και ενδεχόμενο πρόβλημα στην πολεοδομία;

 

Μπορώ να ζητήσω κάποιο έγγραφο από το κτηματολόγιο ότι είμαι μέσα στα ανεκτά όρια;;

 

Τα 10 τ.μ. στα οποία έχω πρόβλημα δεν είναι από τη μεριά κάποιου ομορου ιδιοκτητη αλλά από την οικ-ρυμ γραμμή που μετέφερε λίγο προς τα μέσα ο προηγούμενος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.