Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα θεμελίωσης


 
panmat

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής πρόβλημα σχετικά με την θεμελίωση σε εργασία για τη σχολή. Όπως θα δείτε στην εικόνα που επισυνάπτω το υποστύλωμα Κ1 βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση με το τοιχείο Τ2 του κλιμακοστασίου. Ελάχιστες αποστάσεις πεδίλων δεν προβλέπει ο κανονισμός, αλλά φυσικά και απαιτούνται. Το υποστύλωμα Κ1 έχει πολύ μικρές αξονικές δυνάμεις οπότε το εμβαδό του πεδίλου του θα είναι μικρό. Δεδομένου ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί λύση κοιτόστρωσης, ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη λύση. Θα ήταν σωστό να χρησιμοποιήσω πεδιλοδοκό για τα Κ1 και Τ2 που να είναι κάθετη στο πέδιλο του τοιχείου Τ2?

 

Να με συγχωρέσετε εάν ο ξυλότυπος σας φαίνεται αρκετά λάθος και αν οι απορίες είναι χαμηλού επιπέδου, αλλά πρόκειται για άσκηση της σχολής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-7613-131887253072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

T2, T3, T4, K1, ενιαία θεμελίωση.

(Για τον ξυλότυπο ουδέν σχόλιο αφού δεν είναι και επί του θέματος)

Και μια απορία, τον πρόβολο Π4, Π5 στην γωνία θέλω να δω το σιδέρωμα (εάν γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαθέσιμο εδώ στο michanikos. Αν ψάξεις θα το βρεις.

Καλό σιδέρωμα.

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1625&page=13

 

Εννοείται δεν θα κάνεις βεντάλια !!!

 

attachment.php?attachmentid=1041&d=1237809076

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου. Θα το κοιταξω, αν και η βενταλια (θυσσανοειδης) δεν ηταν ουτως η αλλως αυτο που ειχα στο μυαλο μου. Αλλα το εχω δει σε εφαρμογες. Και παλι σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και κάποιος άλλος σοφός, επίσης "κολλημένος" με την μηχανική και τα μαθηματικά, αλλά 800 χρόνια μεταγενέστερος σου, εκδήλωνε την αντιπάθειά του στις βεντάλιες επικαλούμενος την διεθνή βιβλιογραφία... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.