Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με παραγγελία προγράμματος ΚΕΝΑΚ-ΤΟΤΕΕ


Recommended Posts

Κατ'αρχήν να ζητήσω συγνώμη για την τοποθέτηση του θέματος εδώ, δεν ξέρω αν είναι η σωστή περιοχή του forum.

 

Το πρόβλημά μου:

Πριν λίγη ώρα προσπάθησα να συμπληρώσω την φόρμα του ΤΕΕ για να παραγγείλω το πρόγραμμα του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ και τις ΤΟΤΕΕ.

 

Κατά την υποβολή, έλαβα 503 server error.

Δεν ξέρω αν καταχωρήθηκαν τα στοιχεία μου!

Από άλλες περιπτώσεις με 503 γνωρίζω ότι ΙΣΩΣ τα στοιχεία μου περάστηκαν, αλλά δεν μπόρεσε να απαντήσει ο server.

 

Επικοινώνησα με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι οι συμβασιούχοι απεργούν και δεν μπορούν να με εξυπηρετήσουν.

 

Δεν έχω προχωρήσει σε κατάθεση των 123 ευρώ στην τράπεζα μέχρι στιγμής.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω προκειμένου να αποκτήσω το πρόγραμμα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

503 server error

 

Σημαίνει ότι ο server χρησιμοποίησε μια άλλη υπηρεσία (πχ sql) η οποία δεν απάντησε.

Δε μπορείς να ξέρεις εάν η αίτηση καταχωρήθηκε ή όχι, όμως το ενδεχόμενο η άλλη υπηρεσία να έλαβε τα δεδομένα αλλοιωμένα είναι απίθανο.

Θα πρέπει να περιμένεις να το επαληθεύσεις τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι ανάλογο μου έτυχε πριν λίγες ημέρες, επικοινώνησα με το ΤΕΕ και η απάντηση ήταν ότι, όσες αιτήσεις και να δουν με τα ίδια στοιχεία, αποστέλουν μια φορά το λογισμικό και τις ΤΟΤΕΕ και ανάλογα προκύπτει η χρέωση.

 

Οπότε, αν δεν είσαι σίγουρος, απλά ξαναϋπόβαλε την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναέκανα υποβολή, αλλά αντί να βγει κάποια σχετική σελίδα ("η υποβολή ήταν επιτυχής" ή κάτι παρόμοιο), με έβγαλε πάλι στην προηγούμενη σελίδα, με τα κενά άδεια.

 

Έλεγξα το email που δήλωσα αλλά και το teemail μου και δεν έχω λάβει τίποτα.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει αυτό το μηνυματάκι, αλλά το εμφανίζει σε αυτή την σελίδα που είναι η φόρμα, στην αρχή της φόρμας με μικρά γράμματα, και δεν είναι από την αρχή ευδιάκριτο στο μάτι.

 

Επειδή δε, η αποστολή του mail δεν γίνεται αυτόματα, αλλά μετά από έλεγχο της κάθε αίτησης, θα περιμένεις 1-2 μέρες να σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχε βγάλει αυτό το μηνυματάκι.

Το υπέβαλα ξανά πριν λίγο και τώρα το έβγαλε.

 

Τα χρήματα πρέπει να τα καταθέσω τώρα ή μόλις λάβω το email?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες την κατάθεση και τώρα -προφανώς- θα έρθουν οι κωδικοί (υποθέτω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα).

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι το εξής:

 

Αρχές Νοεμβρίου είχε γίνει στην περιοχή μου ενημερωτική ημερίδα, στην οποία μας έδωσαν ένα cd με το πρόγραμμα.

Το εγκατέστησα, αλλά αμέσως έβγαλε μήνυμα ότι είναι ληγμένη έκδοση και το πρόγραμμα δεν εκκίνησε καθόλου, δηλαδή δεν το έχω τρέξει ποτέ.

Απεγκατέστησα τότε το πρόγραμμα και το άφησα το όλο θέμα.

Χθες κατέβασα την έκδοση από το ΤΕΕ και την εγκατέστησα. Όταν πάω να το ανοίξω όμως, βγάζει πάλι μήνυμα ότι είναι ληγμένη έκδοση και φυσικά δεν ανοίγει.

Θεωρώ ότι για κάποιο λόγο η απεγκατάσταση άφησε "σκουπίδια" στο σύστημά μου και δεν περνά από πάνω η νέα εγκατάσταση.

Έχει συμβεί το ίδιο σε κάποιον συνάδελφο;

 

Επίσης, έχω δικαίωμα να εγκαταστήσω το πρόγραμμα σε παραπάνω από 1 υπολογιστές και να κάνω κανονική χρήση με τους κωδικούς που θα λάβω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.