Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε πλάκα σκυροδέματος


 
kolam

Recommended Posts

Στη φωτογραφία που έχεις σπάσει το μπετό με το καλέμι φαίνεται μια άσπρη γραμμή που ακολουθεί τη τροχιά της ρωγμής. Αυτή η γραμμή έγινε από το καλέμι ή είναι στο μπετό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έγινε από το καλέμι

Αlexis θα ψάξω περαιρέτω άμεσα και θα επανέλθω. Απλώς μου φαίνεται λογική ως πιθανή αιτία η ενανθράκωση. Θεωρείς ότι μπορεί να πρόκειται για ρωγμές λόγω εφελκυσμού;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα οτι μπορεί να είναι λόγω ενανθράκωσης-> διάβρωσης αν δεν υπήρχαν οι διαγώνιες ρωγμές στισ 0462 και 0460 φώτο

Link to comment
Share on other sites

Η ενανθράκωση, όπως είπα, δεν μπορεί να αποκλειστεί, είναι όμως απίθανη με βάση τα όσα παρέθεσες.

Από 'κεί και πέρα ΚΑΘΕ ρωγμή, ακόμη και η οφειλόμενη στην διάβρωση του χάλυβα, είναι αποτέλεσμα εφελκυσμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alexispap ποιό διαγώνιο σίδερο στη πλάκα θα δημιουργούσε αυτές τις ρωγμές? Οι ρωγμές λόγω οξείδωσης ακολουθούν τη τροχιά του διαβρωμένου σίδερου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς υπονοώ συνάδελφε. Μόνο αν υπάρχουν "τρελά" σίδερα. Αν και δεν είναι καθόλου απίθανη η ύπαρξή τους, η μορφή των ρωγμών απέχει πολύ από τον χαρακτηριστικό τύπο της διάβρωσης...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν διαγώνια σίδερα στην πλακα οπότε η διαγώνια ρωγμή δεν είναι από τάσεις λόγω σκουριάς, αν και θα το εξετάσουμε στην ρωγμή του δοκαριού.

Από τι είναι όμως;....

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι μικρορωγμές από ισώς περισσότερα από ένα αίτια. Πιθανότερη αιτία για μένα: συστολή εκ πήξεως.

Δεν αποκλείω όμως και μια καθίζηση, η οποία θα είναι και πιο εμφανής σε χαμηλότερους ορόφους, δεδομένου ότι έχεις και κοιτόστρωση. Πες μας για την κοιτόστρωση τι χαρακτηριστικά έχει.

Επίσης μήπως το κτήριο έχει διαφορετικά ύψη στην κάτοψη? Δηλαδή κάποιο τμήμα 2 ορόφους και κάποιο άλλο 5 ορόφους?

Σε γενικές γραμμές εγώ δε θα ανησυχούσα και στην αρχή θα παρατηρούσα το φαινόμενο. Κάνε μια καταγραφή, σημείωσε κάποια χαρακτηριστικά σημεία και με ένα παχύμετρο παρακολούθησε της ρηγματώσεις. Βγάζε φωτογραφίες για να δεις αν "περπατάνε".

Δε φαίνεται για τίποτα σοβαρό ακόμα. Στο κάτω κάτω το σκυρόδεμα έχει και φιλότιμο και συντελεστές ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή της κοιτόστρωσης έγινε μετά απο γεωτρήσεις - γεωτεχνική μελέτη που έγινε στο οικόπεδο. Έχουν ληφθεί όλα τα προβλεπόμενα από την μελέτη και η διαστασιολόγηση έχει γίνει με επιτρεπόμενη τάση - δείκτη εδάφους κλπ επίσης από την μελέτη. Έχει πάχος 60cm και έχει στρώση σκύρων απο κάτω για αποστράγγιση - εξυγέιανση.

Γενικά και επειδή το βάσικο αντικείμενο μου τα τελευταία χρόνια είναι τα γεωτεχνικά, έχω αποκλείσει την περίπτωση της καθίζησης.

Το κτίριο είναι εννιαίο σε όλους τους ορόφους, μόνο ο 4ος έχει μικρότερη επιφάνεια κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι εννιαίο σε όλους τους ορόφους, μόνο ο 4ος έχει μικρότερη επιφάνεια κάτοψης.

 

Αν κατάλαβα όμως καλά κάποιο τμήμα έχει επιχωμάτωση 1μ, και όχι 4 ορόφους.

 

edit [9:17] Επίσης καλό θα ήταννα μας πεις για τα χαρακτηριστικά του εδάφους, επιτρεπόμενη τάση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.