Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακαδημαική έκδοση του Scia Engineer


Techscience

Recommended Posts

Είχα κάνει μια "άσκηση" για να δω την κατανομή των τάσεων και για να να μάθω πώς δουλεύει το document και την αποθήκευσα σαν pdf.

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις. Μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις στο τεύχος.

Τεύχος

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι λογικο οτι εκει στοχευει...

Σε μελλοντικους πελατες...

 

Αλλα εγω μελετη με υδατογραφημα, οπως των αμοιβων του ΤΕΕ , δεν πηγαινα στην πολεοδομια...

 

Οσο για το νομιμο που λες... Αυτες οι εκδοσεις στους ορους χρησης τονιζουν οτι προκειται για εκπαιδευτικη εκδοση και ΔΕΝ μπορει να χρησιμοποιηθει για εμπορικους σκοπους... Οποτε αν εσυ τη χρησιμοποιήσεις πχ για μελετη εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ 100%.... Δεν ξερω αν μπορεις να την εχεις και στο γραφειο σου.. (ή αρκει να αποδειξεις οτι την εχεις για εκπαιδευτικους λογους...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει για να εκφέρω γνώμη terry.

 

Γενικά μιλάμε τώρα πιανόμενοι από αυτή την προσφορά.

 

Οσο για το νομιμο που λες... Αυτες οι εκδοσεις στους ορους χρησεις τονιζουν οτι προκειται για εκπαιδευτικη εκδοση και ΔΕΝ μπορει να χρησιμοποιηθει για εμπορικους σκοπους... Οποτε αν εσυ τη χρησιμοποιήσεις εισαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ 100%.... Δεν ξερω αν μπορεις να την εχεις και στο γραφειο σου.. (ή αρκει να αποδειξεις οτι την εχεις για εκπαιδευτικους λογους...)

Γι΄αυτό είπα πιο πριν αν μπορώ νόμιμα να το κάνω, θα το κάνω!

 

Αλλά ξέρεις ότι αν θέλει να το κάνει κάποιος μπορεί να βρει τρόπους!

Εδώ όπως είπες και πριν και εφημερίδες να βάλεις στο τεύχος δεν το κοιτάζουν καν.

Το υδατογράφημα θα τσεκάρουν?

Καλά κρασιά!

Link to comment
Share on other sites

Μα σου λεω πως ειναι τα πραγματα...

 

Ακομα και η microsoft βγαζει εκδοσεις για φοιτητες (πχ office student edition) σε τιμη περιπου στο 20% της κανονικης αλλα δεν μπορεις να την εχεις στο γραφειο σου και να τη δουλευεις...

 

Τωρα αν εσυ θες να την χρησιμοποιηεις ετσι, απλα παραβαινεις τους ορους χρησης που δεχτηκες πριν την εγκατασταση...

Link to comment
Share on other sites

@Τerry , Εγώ κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση αν και μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΑΠ.

Δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω εμπορικά γιατί ήδη έχω 3 προγράμματα στατικών αγορασμένα.

Και επίσης το τεύχος των στατικών στην πολεοδομία θα μείνει για πολλά χρόνια , οπότε αν κάποτε γίνει διασταύρωση θα έχεις πρόβλημα.

Άσε που τα σπασμένα π.χ. της Αutodesk , στέλνουν κρυφά μηνύματα στην εταιρεία χωρίς να το καταλάβεις. Το έχω τσεκάρει με ειδικό προγραμματάκι.

@ Τechsience,

Προσωπικά δε το θέλω για διπλωματική αλλά για να το συγκρίνω με το Robot.

Προβλέπω ότι το SCIA θα έχει καλύτερη εξέλιξη γιατί η Αutodesk τα παρατάει τα προγράμματα που αγοράζει από τρίτους.

Kαι για να είμαι ειλικρινής δε σκοπεύω να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα στο άμεσο μέλλον. Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα δεν το κάνω εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Ηλιας ειπε για χρηση του προγραμματος ...

Εγω διαφωνω με αυτο...

Ειπα οτι ΔΕΝ μπορεις να το χρησιμοποιησεις για επαγγαλματικους σκοπους...

 

Οσο για την εξελιξη οπως τα λες...

 

Εγω βλεπω οτι το Ρομποτ εχει μεινει στασιμο...

Link to comment
Share on other sites

Μα ο Ηλιας ειπε για χρηση του προγραμματος ...

Εγω διαφωνω με αυτο...

terry αν δεν είναι νόμιμο όπως λες, διαφωνώ και εγώ (για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις).

 

Αν ήταν νόμιμο δεν θα το χρησιμοποιούσες γιατί έχει το υδατογράφημα στο τεύχος?

Πλάκα μου κάνεις τώρα?

 

Και εγώ δεν ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα, έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μα Ηλια αν ηταν νομιμο θα το κατεβαζν ΟΛΟΙ...

 

Εγω για το τευχος ισχυει οτι σου ειπα..

 

Εσυ θα πηγαινες τευχος που σε ολες τις σελιδες γραφει "Δοκιμαστικη Εκδοση"???

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα πηγαινες τευχος που σε ολες τις σελιδες γραφει "Δοκιμαστικη Εκδοση"???

Άντε πάλι!

Ναι θα πήγαινα, αν δεν είχα άλλο πρόγραμμα (που δόξα το Θεό έχω) και αν αυτό θα μου έδινε μία δουλειά.

Και πάντα αν δεν υπήρχε πρόβλημα νομιμότητας, το ξαναλέω.

 

Υ.Γ. Σου ξαναλέω βέβαια πως δεν έχω δει το υδατογράφημα τι σόι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.