Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση δεξαμενής με χημικά


john7

Recommended Posts

Alex αν βάλει απευθείας εναλλάκτη θέλει ειδικό κυκλοφορητή σχετικά ακριβό, ο οποίος κυκλοφορεί το χημικό μέσα του (με κορμό και φτερωτή από τιτάνιο κλπ κλπ)..

 

 

Τα ξέρω όλα αυτά αλλά παραμένει η πιο καλή λύση.

Στη βιομηχανία - βιοτεχνία το κόστος δεν είναι πάντα αποτρεπτικό

Link to comment
Share on other sites

alej ακόμα και αν κοστίζει 3.000 ευρώ ο κυκλοφορητής-αντλία?Και με τι πλακοειδή ή σωληνωτό θα το κάνει?Τιτάνιο μεταξύ 9-12.000 ευρώ?

 

Επειδή στα γαλβανιστήρια ποικίλλει η σύσταση του μείγματος, αν δεν μιλήσει με 2-3 χημικούς, με κανά δυό εταιρείες για τον εναλλάκτη και τον κυκλοφορητή, μπορεί να του λιώνει κάθε 2-3 μήνες ο εναλλάκτης ή ο κυκλοφορητής..

Επίσης δεν μιλάμε για την ύπαρξη 2 εναλλακτών καθώς και δύο κυκλοφορητών για επείγουσα ανάγκη βλάβης..

Δεν λέω οτι δεν γίνεται, απλά είναι κοστοβόρο..Υπάρχουν καλύτερες μεθόδοι να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι πρέπει να δει κι αυτή τη λύση κι αφού πάρει προσφορές θα δει ποια θα προτιμήσει.

Επίσης μην ξεχνάς ότι μια παραγωγική διαδικασία που καθυστερεί να ξεκινήσει μπορεί να κοστίζει πολύ περισσότερο. Συμφωνώ για το By pass αλλά αν προσπαθήσεις να κάνεις το ίδιο στις άλλες μεθόδους πόσο θα σου βγει;

Τέλος, πόσο κοστίζει η ώρα αν το σύστημα βγει off για μια ώρα;;;

Άρα, μπορεί και να συμφέρει αν γλιτώνει πολύ χρόνο και έχει αξιοπιστία.

Για όλα τα άλλα που λες συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

O θαλαμος που λειτουργει τωρα σαν εναλλακτης είναι απο ΙΝΟΧ 316L .Τρυπάει σε οποιοδηποτε σημειο της επιφανειας του(όχι μονο στις κολλησεις),με αποτέλεσμα το χημικο να μπαινει μέσα στον εναλλακτη(εκει που χτυπαει η φλογα).Αυτο έχει σαν συνεπεια να χάνω υλικο(έχω κανει εμια μικρη αποχετευση).Εκτος απο το υλικο η αντικατασταση του κοστιζει 6-7000 ευρω.Το αλλαζω ανα εξαμηνο περιπου.

Αντιθετως σε αλλη δεξαμενη που εχω θερμανση με σωληνες-κυκλοφορητη κτλ. αντεχει περιπου 2 χρονια.Στα 2 χρονια μπορει να τρυπησει καποια σωληνα του εναλλακτη.

Για τον ελεγχο της θερμοκρασιας χρησιμοποιω απλα θερμοστοιχεια τα οποια τα εχω βαλει σε ΙΝΟΧ σωληνα ταπωμενη και την οποια την γεμιζω με λαδι(για σωστότερη ένδειξη θερμοκρασιας).

Εχω κανει ένα υπολογισμο κόστους για αντικατάσταση της θερμανσης η οποια θα κοστισει 15000 ευρω περιπου, αλλα αξιζει η αλλαγη μεσοπροθεσμα.

Εκανα ενα υπολογισμο και θα χρησιμοιποιησω σερπαντινα 1,5 ιντσας.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα υπολογισμο και θα χρησιμοιποιησω σερπαντινα 1,5 ιντσας.
Φ35Χ1,5 χαλκοσωλήνα με ταχύτητα νερού 3m/s, έχει πτώση πίεσης 28 mbar ανά μέτρο μήκους, και αν έχει Δθ=50 , τότε μπορεί να μεταφέρει 430.000 kcal/h (που λογικά φτάνουν και περισσεύουν)

 

Εσύ τι υπολογισμό έκανες;

Και με το μήκος, τι σκέφτεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.