Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Μου είπαν όμως ότι στην εθνική έχει κρατήσεις 8% κ ότι θα αργήσουν να μπουν τα χρήματα.

 

Ελα Αλεκοοοο, πόσοοο???

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες μετά απο την επίσκεψη στον Γιατρό πρέπει να πάμε την απόδειξη στο ΤΣΜΕΔΕ, μας δίνουν κάποιο ποσό άμμεσα ή πρέπει να ανοίξουμε λογαριασμό στην Αττικής???? Αυτό δεν το κατάλαβα καλά.

 

Σημείωση: Αναφέρομαι στην Αθήνα και συγκεκριμένα αν σου επιστρέφει λεφτά το υποκατάστημα Αγ. Παρασκευής....

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες μετά απο την επίσκεψη στον Γιατρό πρέπει να πάμε την απόδειξη στο ΤΣΜΕΔΕ, μας δίνουν κάποιο ποσό άμμεσα ή πρέπει να ανοίξουμε λογαριασμό στην Αττικής???? Αυτό δεν το κατάλαβα καλά.

 

Σημείωση: Αναφέρομαι στην Αθήνα και συγκεκριμένα αν σου επιστρέφει λεφτά το υποκατάστημα Αγ. Παρασκευής....

 

Μαζευεις τις αποδειξεις πχ Ιανουαριου και τις πας τον Φεβρουαριο, μεχρι και 3 μηνες μετα δηλαδη Μάιο .

Ναι πρεπει να δηλωσεις τραπ. λογαριασμο στην Αττικης ή Εθνικη

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στην Αγ. Παρασκευη η εισπραξη γινοταν στο ταμείο.

Μετατεθηκε , για αγνωστο χρονο, η εισπραξη μεσω τραπέζης ....

Link to comment
Share on other sites

1000 Ευχαριστώ Ysar. Να σαι καλά.

Καλά θα μαζέψω αποδείξεις Ιανουαρίου και θα πάω Φεβρουάριο...

είσαι σιγουρος ότι θα χρειαστεί ο λογαριασμός της Αττικής, να πάω ν' ανοίξω? Θα έχω το χρόνο .

...Και η Εθνική θα έχει κρατήσεις? Με βολεύει η Εθνική είναι κοντά αλλά έχει πάντα μια ουρά η Ατιμη...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ σήμερα...τραγελαφικές καταστάσεις! Πριν τις 8 περιμεναν, όπως μου είπαν, γύρω στα 100 ατομα έξω από το κτίριο. Εγώ στις 8:45 πήρα νούμερο 290, και είχαν εξυπηρετήσει 75 άτομα. 1-2 υπάλληλοι μπροστά, και 1 γιατρός μέσα. Φωνές-κακό-γκρίνια...Το κορυφαίο είναι πως όλοι οι ηλικιωμένοι που είχαν πάει από τα χαράματα είχαν πάρει κλασικά 2-3 νούμερα χωρίς να τα χρειάζονται, και όσο περνούσε η ώρα κυκοφορούσαν στη "μαύρη αγορά" διάφορα νούμερα. Μάλιστα είχες και πολλές επιλογές... Έχουν βάλει ανώτατο όριο τα 500 νούμερα ημερησίως, αλλά πάνε με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς. Εμένα πάντως μου επέστρεψαν κανονικά εκεί τα χρήματα, και δε μου είπαν τίποτα για λογαριασμό στην Εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα γίνεται πληρωμή επιτόπου στο ταμείο. Ποιές τράπεζες;;;

Όσο για τα ποσά , αν η επίσκεψη είναι πρώτη επιστρέφεται όλο το ποσο.

Επίσης, εξαρτάται και ο λόγος, Πχ απλή επίσκεψη που είναι η δεύτερη δεν επιστρέφεται όλη, αλλά αν γράφετια στην απόδειξη ότι έγινε πχ η ταδε εξέταση , το ποσό επιστρέφεται όλο. Με μια επιφύλαξη αυτά. Τα λέω απο ότι έχω διαβάσει και από προσωπικό παράδειγμα. Δεν θυμάμαι αν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις και όλες τις ειδικότητες γιατρών κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ενημερωτικα να πω οτι πηγα χτες στα γραφεια του Πειραια

τους εδωσα τις αποδειξεις απο γιατρο και εξετασεις που εκανα και μου εδωσαν κανονικα τα χρηματα στο χερι μαζι με το γνωστο μπλε αποδεικτικο

 

ομως με ενημερωσαν οτι αυτο γινεται για τελευταια φορα και απο δω και στο εξης θα πρεπει να τους γνωστοποιησω εναν λογαριασμο μου απο οποιαδηποτε τραπεζα για να γινεται η καταθεση

μου ειπαν οτι θα τους πηγαινω μεν τις αποδειξεις, αλλα δε θα παιρνω πια τα χρηματα στο χερι

 

με τις προμηθειες των τραπεζων τελικα τι ισχυει??

σκεφτομουν να δωσω τον οψεως μηχανικου που εχω στην ετε, αλλα με αυτα που διαβασα πιο πανω σκεφτομαι τελικα να ανοιξω ενα νεο λογαριασμο στην αττικης!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα που πήγα να πάρω την πρώτη μου επιστροφή απο ιατρικές εξετάσεις, κατάλαβα ότι το ΤΣΜΕΔΕ είναι γυφτοταμείο. Η υπάλληλος του παραρτήματος Πειραιά με προέτρεψε να ανοίξω λογαριασμό στην Αττικής, για να γλιτώνω τις προμήθειες που αυτοί οφείλουν να επομίζονται. Κανένας νομικός υπάρχει; Γιατί τέτοια προώθηση στην τράπεζα του Βγενόπουλου; Τι εξωφρενικά και απαράδεκτα πράγματα είναι αυτά; Να τους καταθέτουμε λοιπόν και εμείς τις εισφορές με χρέωση προμήθειας σε αυτούς;

 

Απο τη σελίδα της Attica Bank (Τράπεζα Αττικής):

 

"ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ & ΕΝΤΕΤΑΛΜΕΝΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

 

(Εκτελεστικό Μέλος)

 

ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΑΜΒΡΙΛΗΣ, Αντιπρόεδρος ΕΤΑΑ, Πρόεδρος ΤΣΜΕΔΕ, Πολιτικός Μηχανικός

 

 

 

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

 

(Μη Εκτελεστικό Μέλος)

 

ΑΡΓΥΡΗΣ ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ, Πρόεδρος του ΕΤΑΑ, Μαθηματικός με ειδίκευση στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική "

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.