Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

Ποιά ακριβώς είναι η σχέση του καταργημένου ,στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ, κωδικού για την αξία των παγίων (είναι ο κωδ. 344 που στα καινούργια έντυπα άλλαξε ονομασία και περιεχόμενο ) και του κωδ. 613 της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ ?

 

Θεωρώ (εσφαλμένα; ) ότι στον 344 της περιοδικής δήλωσης βάζουμε (βάζαμε δηλαδή αφού εδώ και καιρό έχει καταργηθεί) την αξία των παγίων που έχουμε αγοράσει κάθε τρίμηνο. Έπειτα το άθροισμα όλων των αξιών που έχουμε αγοράσει για όλα τα τρίμηνα θα πηγαίνε στο 613 της εκκαθαριστικής.

 

Όταν κατήργησαν τον 344 από τις περιοδικές, απλά ενσωμάτωσα την αξία των παγίων στις εισροές - ανάλογα με τον συντελεστή του παγίου ...

 

Όμως στην εκκαθαριστική ΦΠΑ ο 613 παραμένει (ενώ περίμενα να καταργηθεί όπως καταργήθηκε ο 344 στις περιοδικές). Επομένως εγώ που ενσωμάτωσα τις αξίες των παγίων πλέον στις εισροές της εκκαθαριστικής - ανάλογα με τον συντελεστή του παγίου - τι πρέπει να γράψω στον 613 της εκκαθαριστικής;

:shock:

 

Θεωρώ (εσφαλμένα; ) ότι στον 344 της περιοδικής δήλωσης βάζουμε (βάζαμε δηλαδή αφού εδώ και καιρό έχει καταργηθεί) την αξία των παγίων που έχουμε αγοράσει κάθε τρίμηνο. Έπειτα το άθροισμα όλων των αξιών που έχουμε αγοράσει για όλα τα τρίμηνα θα πηγαίνε στο 613 της εκκαθαριστικής.

 

Όταν κατήργησαν τον 344 από τις περιοδικές, απλά ενσωμάτωσα την αξία των παγίων στις εισροές - ανάλογα με τον συντελεστή του παγίου ...

 

Όμως στην εκκαθαριστική ΦΠΑ ο 613 παραμένει (ενώ περίμενα να καταργηθεί όπως καταργήθηκε ο 344 στις περιοδικές). Επομένως εγώ που ενσωμάτωσα τις αξίες των παγίων πλέον στις εισροές της εκκαθαριστικής - ανάλογα με τον συντελεστή του παγίου - τι πρέπει να γράψω στον 613 της εκκαθαριστικής;

:shock:

 

Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω καταλαβει ουτε τον 344 (που κατηργησαν) στις περιοδικές, ούτε τον 613 των εκκαθαριστικών, απλά κάνω μία λογική υπόθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O κωδ. 344 στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ ήταν πληροφοριακού περιεχομένου . Αναγρφάφαμε την καθαρή αξία των παγίων που αγοράσθηκαν στη χρήση. Την αγορά του παγίου και τον αναλογούντα ΦΠΑ την καταχωρούσαμε και στις εισροές προκειμένου να κάνουμε εκκαθάριση του φόρου.

Στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ ο κωδ. 613 έχει να κάνει με εκροές δηλ. πωλήσεις και όχι με εισροές (αγορές). Επομένως δεν υπάρχει (ούτε υπήρχε) σύνδεση μεταξύ κωδ. 613 και 344 .

Αν στη χρήση έχεις πωλήσεις παγίων οι οποίες έχουν ήδη περάσει από τους κωδικούς των εκροών (βρίσκονται παραπάνω από τον 613), στον υπόψιν κωδικό αναγράφουμε τη αξία αυτή προκειμένου να έχουμε τα έσοδα για διακανονισμό του ΦΠΑ (αν τυχόν έχουμε και έσοδα που δεν δίνουν δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ εισροών) και τα ακαθάριστα έσοδα για τη φορολογία εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

στην περιοδική ΦΠΑ έβαλα στον κωδ. 310 την επιχορήγηση.

Στην εκκαθαριστική βλέπω το ίδιο πεδίο με κωδικό 611.Εκεί πρέπει να μπεί η επιχορήγηση;

Link to comment
Share on other sites

O κωδ. 344 στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ ήταν πληροφοριακού περιεχομένου . Αναγρφάφαμε την καθαρή αξία των παγίων που αγοράσθηκαν στη χρήση. Την αγορά του παγίου και τον αναλογούντα ΦΠΑ την καταχωρούσαμε και στις εισροές προκειμένου να κάνουμε εκκαθάριση του φόρου.

 

Συνάδελφε, να σε ρωτήσω κάτι? Στην εκκαθαριστική 2010 μπαίνει τελικά η αγορά παγίων στους ειδικούς λογαριασμούς? Δε βλέπω κάτι σχετικό. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

στην περιοδική ΦΠΑ έβαλα στον κωδ. 310 την επιχορήγηση.

Στην εκκαθαριστική βλέπω το ίδιο πεδίο με κωδικό 611.Εκεί πρέπει να μπεί η επιχορήγηση;

 

ακριβως στον 611

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, να σε ρωτήσω κάτι? Στην εκκαθαριστική 2010 μπαίνει τελικά η αγορά παγίων στους ειδικούς λογαριασμούς? Δε βλέπω κάτι σχετικό. Ευχαριστώ.

 

 

Οχι δεν υπάρχει σχετικό πεδίο (όπως και στις περυσινές δηλώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Εφοριακός είπε στον λογιστή μου ότι η επιχορήγηση καλώς μπήκε στους κωδ. 310 της περιοδικής και 611 της εκκαθαριστικής ΑΛΛΑ δεν πρέπει να μπεί και στον κωδ.613 και πρέπει να γίνει pro-rata.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί...

Link to comment
Share on other sites

Εφοριακός είπε στον λογιστή μου ότι η επιχορήγηση καλώς μπήκε στους κωδ. 310 της περιοδικής και 611 της εκκαθαριστικής ΑΛΛΑ δεν πρέπει να μπεί και στον κωδ.613 και πρέπει να γίνει pro-rata.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί...

 

 

Kαλά έκανε και τα είπε αυτά, πλην όμως με βάση ποιά δεδομένα ? Η δημοσίευσή σου από μόνη της δεν λέει τίποτε γιατί ακριβώς δίνεις ελάχιστα στοιχεία, τα οποία δεν αρκούν ώστε να πάρεις ικανοποιητική (και σωστή) απάντηση.

(βέβαια αυτά παθαίνουν οι ¨λογιστές" που ακούνε και εμπιστεύονται τους κάθε λογής εφοριακούς χωρίς προηγουμένως να έχουν "μελετήσει" το θέμα τους , ώστε να μπορούν να ελέγξχουν και την γνώση ή αγνοια αυτού που απάντησε. Αυτά τα ζητήματα δεν είναι μυστικά , στους επαγγελματίες του κλάδου είναι γνωστά )

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και συμφωνώ απόλυτα, είναι σαν να ρωτάω την πολεοδομία αν ένα οικόπεδο είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο χωρίς καθόλου στοιχεία.

Αλλά μας έχει μπερδέψει ο καθένας με τις απόψεις του.Σίγουρα δεν θέλω να κανω pro-rata γιατι θα χάσω 150 ευρώ (στην περίπτωση μου) αλλά από την άλλη θέλω να είμαι και τυπικός.

Άρα στην περιπτωση μου, που δεν άσκω άλλη δραστηριότητα μονο του μηχανικού,κόβω ΑΠΥ και έχω έξοδα γραφείου (πάγια και μη) πρέπει να βάλω την επιχορήγηση και στον κωδ. 613?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.