Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


Recommended Posts

Είναι αργά πλέον. Την έστειλα προχθές για να τελειώνω.

Τώρα χρειάζεται τροποποιητική...

 

1ο edit

Τώρα που το κοίταξα το θέμα, σου δίνει τη δυνατότητα να ξανά στείλεις.

Τουλάχιστον σου ανοίγει η φόρμα και έχεις δυνατότητα να επιλέξεις ανακλητική.

Έχει κανείς γνώση άμα μπορεί να μαζευτεί το θέμα μέσω internet;

 

2ο edit.

Λοιπόν, μπορεί κάποιος σε περίπτωση λάθους να στείλει ανακλητική (διορθωτική) εντός των χρονικών ορίων μίας εμπρόθεσμη δήλωσης.

Χρήσιμο είναι αυτό.

 

 

Καταστάσεις ΚΕΠΥΟ μπορείς να στείλεις όσες θέλεις αρκεί να είσαι μέσα στις προθεσμίες .

Σε κάθε περίπτωση ισχύει η τελευταία που έχεις στείλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε το χαρτί από την εφορία και ο λογιστής μου είχε βάλει την επιδότηση του εσπα στο 659 της Ε1 και ήρθε φορολογία 2% και για αυτό το ποσό.

Έχει γίνει κάποιο λάθος ή φορολογείται και η επιδότηση????

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το χαρτί από την εφορία και ο λογιστής μου είχε βάλει την επιδότηση του εσπα στο 659 της Ε1 και ήρθε φορολογία 2% και για αυτό το ποσό.

Έχει γίνει κάποιο λάθος ή φορολογείται και η επιδότηση????

 

χωρίς να είμαι ο πλέον αρμόδιος, μάλλον έχει κάνει πατάτα ο λογιστής σου. Σε όλη τη συζήτηση εδώ δεν είδα να αναφέρεται κάπου οτι βάζουμε το ποσό στο 659 του Ε1.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει πουθενά στο Ε1.

Εμφανίζεται μόνο στο Ε3 στην πρώτη σελίδα στα περί επιδοτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της εντύπωσης είμαι, αν και ο Σωτήρης συμφωνεί μάλλον έκανε λάθος που το έβαλε στο Ε1.

Τώρα τι γίνεται, πρέπει να κάνω τροποποιητική Ε1 και να μην πληρώσω το φόρο που ήρθε.

Και σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται με την επιστροφή που έχει έρθει?

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι ο πλέον αρμόδιος, μάλλον έχει κάνει πατάτα ο λογιστής σου. Σε όλη τη συζήτηση εδώ δεν είδα να αναφέρεται κάπου οτι βάζουμε το ποσό στο 659 του Ε1.

 

 

Mη βιάζεσθε να ρίξετε λίθο αναθέματος . Μπορεί να είχε τους δικούς του (σημαντικούς ) λόγους ο φίλτατος συνάδελφος. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν μπορεί να γίνει και προφήτης.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μου ήρθε η επιστροφή φόρου και μου ζητάει να πάω από την εφορία και χειρόγραφα γραμμένα να πάω με το βιβλιάριο. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Έχει σχέση και με την επιχορήγηση γιατί πάντα ερχόταν τραπεζική επιταγή

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μου ήρθε η επιστροφή φόρου και μου ζητάει να πάω από την εφορία και χειρόγραφα γραμμένα να πάω με το βιβλιάριο. Έχει συμβεί σε κανέναν αυτό? Έχει σχέση και με την επιχορήγηση γιατί πάντα ερχόταν τραπεζική επιταγή

 

 

Tι ακριβώς σας ζήτησαν ?

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς σας ζήτησαν ?

 

Μου ήρθς ατομική ειδοποίηση επιστροφής και χειρόγραφα

"Να προσέλθει με Φωτ/Φο Βιβλιαρίου κατάθεσης"

Μίλησα με εφορία και μου είπαν ότι αυτό γίνεται γιατί το ποσό είναι άνω των 500ευρώ,

αλλά δεν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο γνωστό συνάδελφο, γιαυτό ρωτάω αν σχετίζεται με την επιχορήγηση.

επίσης μου είπαν ότι θα συμψηφιστεί με τον φόρο ο οποίος όμως έχει υπολογιστεί σαν 2% επί των εσόδων γιατί μου έβαλαν και την επιχορήγηση μέσα. Έχω ενσταση επι τούτου και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω τροποποιητική Ε1 ή όχι και αν αυτό θα έχει επίπτωση στην επιστρφή που θέλω να πάρω τώρα για πολλούς λόγους.

Προτείνετε κάτι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθς ατομική ειδοποίηση επιστροφής και χειρόγραφα

"Να προσέλθει με Φωτ/Φο Βιβλιαρίου κατάθεσης"

Μίλησα με εφορία και μου είπαν ότι αυτό γίνεται γιατί το ποσό είναι άνω των 500ευρώ,

αλλά δεν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο γνωστό συνάδελφο, γιαυτό ρωτάω αν σχετίζεται με την επιχορήγηση.

επίσης μου είπαν ότι θα συμψηφιστεί με τον φόρο ο οποίος όμως έχει υπολογιστεί σαν 2% επί των εσόδων γιατί μου έβαλαν και την επιχορήγηση μέσα. Έχω ενσταση επι τούτου και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω τροποποιητική Ε1 ή όχι και αν αυτό θα έχει επίπτωση στην επιστρφή που θέλω να πάρω τώρα για πολλούς λόγους.

Προτείνετε κάτι.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

1. Σχετικά με τον Φόρο έκανα ένσταση και ζήτησα επαναξιολόγηση.

2. Έκανα τροποποιητική Ε1 και έβγαλα το ποσό της επιχορήγησης το οποίο είχε δηλωθεί και στο 904 της Ε3.

3. Την επιστροφή δεν θα μου την έδιναν αν δεν κρατούσαν το σύνολο του ποσού που είχε βγει για φορολογία παρά το λάθος. Μου είπαν ότι όταν ξαναεκκαθαριστεί η δήλωση τότε θα δουν αν χρειάζεται να μου δώσουν και τα υπόλοιπα πίσω.

 

Πιστεύω ότι όντως ήταν λάθος να μπει και στο Ε1 αφού ήδη το είχα αφαιρέσει από την απόσβεση των παγίων που είχα. (2.000 πάγια αντί για 10.000).

Φυσικά στο 811 έβαλα όλα τα πάγια που πλήρωσα αλλά στο 543 έβαλα τις αποσβέσεις μόνο για το 2.000 του ποσού και για την ακρίβεια έβαλα 100% απόσβεση στο 2010.

Αν έμπαινε στο 659 της Ε1 θα σήμαινε ότι τα πήρα έξτρα.

Ο λογιστής μου είπε ότι το έβαλε στο Ε1 γιατί πίστευε ότι αυτό που δηλώθηκε στο Ε3 θα έπρεπε να φαίνεται και στο Ε1 για να μην υπάρχει σύγκρουση.

Αυτά εν ολίγοις για την ενημέρωση του ΦΟΡΟΥΜ. Αν πιστεύει κανείς ότι υπάρχει κάποιο λάθος σε αυτά που είπα, παρακαλώ ας με ενηνερώσει.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.