Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση παλαιάς κατασκευής


ΗΝ1984

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε μια βελτίωση που θέλω να κάνω στο σπίτι μου.

Ο δεύτερος και τελευταίος όροφος δεν έχει κάποια μόνωση στην ταράτσα ,η οποία είναι επιβαρημένη με μωσαϊκό αρκετού πάχους ( για να δημιουργηθεί ικανή κλίση για τα νερά).

Για να κερδίσω κάποια διάφορα και το χειμώνα και το καλοκαίρι στην εσωτερική θερμοκρασία ερωτώ εάν η τοποθέτηση ψευδοροφής (γυψοσανιδα πιθανόν) με κάποιο μονωτικό ενδιάμεσα θα επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αν προτείνεται κάτι άλλο, παρακαλώ δώστε μου οδηγίες-κατευθύνσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΗΝ1984

 

πρώτα να καταλάβω το πρόβλημα. Επάνω έχεις μωσαικό. Πόσο χρόνων είναι το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

ΗΝ1984

 

πρώτα να καταλάβω το πρόβλημα. Επάνω έχεις μωσαικό. Πόσο χρόνων είναι το σπίτι.

 

Η ταράτσα έχει μωσαϊκό το οποίο στην υψηλή πλευρά πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον οκτώ πόντους. Ο όροφος είναι κατασκευής 1973

Link to comment
Share on other sites

έχουν παρατηρηθεί ποτέ υγρασίες? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μετα την γυψοσανίδα τα προβλήματα δεν θα είναι ορατά.

Link to comment
Share on other sites

έχουν παρατηρηθεί ποτέ υγρασίες? Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μετα την γυψοσανίδα τα προβλήματα δεν θα είναι ορατά.

 

Υγρασία προερχόμενη από την ταράτσα δεν έχει παρατηρηθεί.

Το μόνο που δημιουργείται είναι υγροποίηση υδρατμών λόγω της διαφοράς εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εσωτερική θερμομόνωση 5-10 cm και μετά επένδυση με γυψοσανίδα θα σας βοηθήσει μειώνοντας πολύ τις απώλειες θερμότητας. Το έκανα και εγώ στο διαμέρισμα μου με 10 cm μόνωση στην Αθήνα γιατί η ταράτσα θα ήταν πολύ πιο πολύπλοκη και ακριβή λύση.

 

Έχει όμως μερικά μειονεκτήματα σε σχέση με το να μονώσεις την ταράτσα,

 

  1. Όπως σας λέει και ο Κος. Ροδόπουλος αν έχεις οποιαδήποτε διαρροή από την ταράτσα θα την δεις όταν είναι πολύ αργά. Μόνωση από κάτω μόνο αν είστε σίγουρος ότι η ταράτσα σας είναι και θα είναι στεγανή για πολλά ακόμα χρόνια. Αλλιώς μόνωση από επάνω και φτιάχνεις και την στεγανότητα μια και καλή.
  2. Χάνεις θερμική μάζα. Δηλαδή ο χώρος κρυώνει και ζεσταίνει πιο γρήγορα. Δεν είναι τρομερό πρόβλημα.
  3. Η ταράτσα και το κτήριο συνεχίζουν να κρυώνουν εξωτερικά και άρα να κρυώνουν και τον χώρο σας από τις θερμογέφυρες (δοκάρια και κολώνες).

 

Για εσωτερική μόνωση που δεν βρέχεται το φενιζόλ είναι άριστο και οικονομικό. Το κολλάτε στο ταβάνι ή το καρφώνετε με πλαστικά ειδικά ούπα. Μπαίνει η γυψοσανίδα από κάτω και είστε έτοιμος. Για την ταράτσα υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις.

 

Κάθε λύση έχει τα + και - οπότε τα σκέφτεσαι και προχωράς ανάλογα. Πάντως σίγουρα οποιαδήποτε μόνωση είναι πολύ πολύ καλύτερη από το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

........

 

Για εσωτερική μόνωση που δεν βρέχεται το φενιζόλ είναι άριστο και οικονομικό. Το κολλάτε στο ταβάνι ή το καρφώνετε με πλαστικά ειδικά ούπα. Μπαίνει η γυψοσανίδα από κάτω και είστε έτοιμος. Για την ταράτσα υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις.

 

Κάθε λύση έχει τα + και - οπότε τα σκέφτεσαι και προχωράς ανάλογα. Πάντως σίγουρα οποιαδήποτε μόνωση είναι πολύ πολύ καλύτερη από το τίποτα.

 

σχετικα με το φελιζολ... Συνηθης πρακτικη που έχω δεί ειναι η μόνωση με πετροβαμβακα επανω στο σκελετο της γυψοσανιδας. τοποθετοντας φελιζολ, οπως ειπες, εχουμε καποιο επιπλεον οφελος?

Link to comment
Share on other sites

Υγρασία προερχόμενη από την ταράτσα δεν έχει παρατηρηθεί.

Το μόνο που δημιουργείται είναι υγροποίηση υδρατμών λόγω της διαφοράς εσωτερικής-εξωτερικής θερμοκρασίας

 

Αν η υγρασια προερχονταν απο την ταρατσα τι θα παρατηρουσες που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν παρατηρησες? Και τελικα, πως αναγνωρισες οτι η υγρασια οφειλεται στην υγροποιηση των (εσωτερικων) υδρατμων λογω διαφορας εσωτερικης – εξωτερικης θερμοκρασιας ?

 

Αν υποθεσουμε οτι οι συλλογισμοι σου και η αναγνωριση σου ειναι σωστα (πολυ αμφιβαλλω), τοτε για εσωτερικη μονωση χρειαζεται οπωσδηποτε φραγμα υδρατμων.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το φελιζολ... Συνηθης πρακτικη που έχω δεί ειναι η μόνωση με πετροβαμβακα επανω στο σκελετο της γυψοσανιδας. τοποθετοντας φελιζολ, οπως ειπες, εχουμε καποιο επιπλεον οφελος?

 

Το πιο σημαντικό! μικρότερο κόστος ;)

 

Θερμικά το φενιζόλ είναι εξίσου καλό ίσως και καλύτερο από τον πετροβάμβακα, δεν έχει ίνες (π.χ. αν έχεις κρυφό φωτισμό μπορεί οι ίνες του πετροβάμβακα να περάσουν στον αέρα του διαμερίσματος), δεν έχεις μόνωση "πεταμένη" πάνω στην γυψοσανίδα, κλπ.

 

Θα προτιμούσα πετροβάμβακα αν ήθελα να αυξήσω την ηχομόνωση αλλά αφού μιλάμε για ταράτσα από επάνω μάλλον δεν παίζει ρόλο.

 

Ο τρόπος που το έκανα στο σπίτι μου είναι 2 στρώσεις των 5 cm και οι ενώσεις της 2ης στρώσης να μην συμπίπτουν με την πρώτη οπότε να είναι όσο γίνεται στεγανή σαν κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τον συνάδελφο Panos09. Έβαλες 2 στρώσεις με πάχος 5 από τί; Φελιζόλ; λέγοντας φελιζόλ εννοείς το άσπρο με τα μικρά σφαιρίδια (όχι εξηλασμένη ή διογκωμένη πολυστερίνη).

Συνεχίζοντας το ερώτημα μου...σε οροφή κατασκευασμένη από πάνελ πολυουρεθάνης πάχους 5,00cm και ταβάνωμα με γυψοσανίδα, θεωρείς ότι η βέλτιστη ,θερμικά και μόνο λύση ,είναι το φελιζόλ;πετροβάμβακας; με σκοπό να τοποθετηθεί ανάμεσα από το κάτω μέρος του πανελ και της γυφοσανίδας.

 

edit: με επηρεάζει το κρύο και όχι η ζέστη, το κτήριο δεν το βλέπει ο ήλιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.