Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές κατασκευές


 

Recommended Posts

.............. Πάντως εδωσες και την συμβουλη σου, η συνεργασια με καποιον πολιτικο μηχανικο θα ηταν η καλυτερη εμπειρια σε αυτο το σταδιο.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ. Γνωρίζω σχεδιαστές που κάνουν στατικά. Τοπογράφους που κάνουν στατικά. Ε δεν είναι το ίδιο με έναν πολιτικό μηχανικό. Και κάνουν τραγικά πράγματα επειδή δεν έχουν γνώσεις. Είναι πολλά τα τεχνικά και υπολογιστικά θέματα. Για να προφυλαχτεί πρέπει να πάει δίπλα σε πολιτικό μηχανικό. Εγώ έχω έναν νέο στο γραφείο που είναι μεταλλειολόγος και θέλει να δώσει κατατακτήριες για πολιτικός μηχανικός και του μαθαίνω ότι μπορώ. Είναι πολύ ελλιπείς οι γνώσεις του και είναι δύσκολο να συνεννοηθώ μαζί του αλλά προσπαθεί. Δεν πρόκειται ποτέ εκτός σχολής να πάρει τις γνώσεις που χρειάζονται για να γνωρίζει τι κάνει. Εμείς οι ίδιοι κάνουμε λάθη και τα βλέπουμε μετά.

Τα περί προβλήματα περί προμελέτης δεν μας τα εξήγησε ο συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
.............. Πάντως εδωσες και την συμβουλη σου, η συνεργασια με καποιον πολιτικο μηχανικο θα ηταν η καλυτερη εμπειρια σε αυτο το σταδιο.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ. Γνωρίζω σχεδιαστές που κάνουν στατικά. Τοπογράφους που κάνουν στατικά. Ε δεν είναι το ίδιο με έναν πολιτικό μηχανικό. Και κάνουν τραγικά πράγματα επειδή δεν έχουν γνώσεις. Είναι πολλά τα τεχνικά και υπολογιστικά θέματα. Για να προφυλαχτεί πρέπει να πάει δίπλα σε πολιτικό μηχανικό. Εγώ έχω έναν νέο στο γραφείο που είναι μεταλλειολόγος και θέλει να δώσει κατατακτήριες για πολιτικός μηχανικός και του μαθαίνω ότι μπορώ. Είναι πολύ ελλιπείς οι γνώσεις του και είναι δύσκολο να συνεννοηθώ μαζί του αλλά προσπαθεί. Δεν πρόκειται ποτέ εκτός σχολής να πάρει τις γνώσεις που χρειάζονται για να γνωρίζει τι κάνει. Εμείς οι ίδιοι κάνουμε λάθη και τα βλέπουμε μετά.

Τα περί προβλήματα περί προμελέτης δεν μας τα εξήγησε ο συνάδελφος

καλημέρα σας κύριοι. συγνώμη για την καθυστέρηση. ασχολούμαι χρόνια με τις Μεταλλικές κατασκευές, έχω αρκετά καλή γνώση του EC3, ποτέ όμως δεν μπήκα στη διαδικασία να εργαστώ πάνω σε ένα στατικό πρόγραμμα. Συνήθως από το στάδιο της προμελέτης μεχρι την την πλήρη εφαρμογή μιάς κατασκευής προκύπτουν πολλές αλλαγες,που συνεπάγεται χαμένος χρόνος και χρήμα για την κατασκευάστρια εταιρία, μιας και είμαι μέλος μιας τέτοιας και εγώ. Θεωρώ ότι αποκτόντας μια κάλη γνώση του τρόπου που γίνεται ένας στατίκος υπολογισμός (και έχοντας γνώση του τρόπου που εφαρμόζονται τα φορτία) να κάνω έναν καλύτερο σχεδίασμο του έργου, αφού πολλές φορές ξεκινάμε ενα έργο μόνο με ένα τοπογραφικό. Σας ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

.................... Θεωρώ ότι αποκτόντας μια κάλη γνώση του τρόπου που γίνεται ένας στατίκος υπολογισμός (και έχοντας γνώση του τρόπου που εφαρμόζονται τα φορτία) να κάνω έναν καλύτερο σχεδίασμο του έργου, αφού πολλές φορές ξεκινάμε ενα έργο μόνο με ένα τοπογραφικό. Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα panosmech. Ότι ξεκινάτε έργα με ένα τοπογραφικό. Βάζετε λίγα φορτία, δεν αφήνετε κανένα περιθώριο στην κατασκευή για να κάνετε φθηνή κατασκευή και να πάρετε την δουλειά και να μην την πάρει ο ανταγωνιστής σας. Μετά βάζετε και χέρι στον μηχανικό που θα έρθει όταν βγάλει την άδεια, θα εφαρμόσει EC1, θα βάλει και το αναρτώμενο του, θα αφήσει και λίγο "αέρα"και θα είναι πιο ακριβός από αυτό που έχετε δώσει εσείς και αρχίζει η γκρίνια. Και ξέρεις που είναι το πρόβλημα:

1)Στον ιδιοκτήτη που έχει όμως πλήρη άγνοια

2)Σε εσάς που δεν λέτε αμέσως "Φέρε μου μελέτη από μηχανικό , ώστε οι πρoσφορές που θα πάρεις να έχουν μια κοινή ΒΑΣΗ"

3)Σε εσάς που είτε έχουν έναν μηχανολόγο που κάνει την παραπάνω δουλειά, όχι σε φάση προμελέτης που λες αλλά σε φάση "που χώνεται όπου δεν τον σπέρνουν" ΑΛΛΑ πολύ χειρότερα που έχουν και πολιτικούς μηχανικούς που τους πιέζουν για την μέγιστη οικονομία. Και έρχεται μετά αυτός ο μηχανικός (είτε είναι μηχ/γος, είτε είναι πολιτικός) και χώνει την μύτη του στην δουλειά που με ευθύνη έχει κάνει ο μηχανικός που ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ και δημιουργεί γκρίνιες και φασαρίες στην επίβλεψη.

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΡΕΙΑ??? ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ

Τώρα αν θες να δείς πως γίνονται οι επιλύσεις σου δίνω και το τηλέφωνο μου να σου μιλάω με τις ώρες αβίαστα για το τι να προσέξεις ΑΠΛΑ να μην σε βάλουν στο τρυπάκι να χώνεσαι στις δουλειές άλλων

Ευχαριστώ και μην με παρεξηγήσεις για το ύφος μου. Λέω τα παραπάνω επειδή μου μυρίζει ότι θα γίνει αυτό που γράφω.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΞΕΧΝΑ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ

Το να θες να μάθεις σε τιμά.

Μακάρι να είχα και εγώ χρόνο και όρεξη να δω πράγματα για μηχ/κα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΗ από ΧΑΝΙΑ δίκιο έχεις και καλά έκανες και τα είπες.

Αλλά τι φταίει ο panosmech για τις επιλογές της εταιρίας του;

Ίσα ίσα επειδή ακριβώς αναγνωρίζει το πρόβλημα θέλει να το αμβλύνει.

 

Όταν μια εταιρία ζητά Αρχιτεκτονική μελέτη μη συμβατικής μεταλλικής κατασκευής αρνούμενη να πληρώσει τη Στατική μελέτη, δε θα πληρώσω τη Στατική μελέτη από την τσέπη μου. Λαμβάνει Αρχιτεκτονική μελέτη ρητά (εγγράφως) μέχρι τη φάση της Στατικής επίλυσης και σαφώς όχι μελέτη εφαρμογής, με ότι συνεπάγεται αυτή η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

myri o panos ενισχύει τις επιλογές της εταιρείας του ΑΝ είναι επαναλαμβάνω τα πράγματα όπως νομίζω ότι είναι και γράφω. Και συμμετέχει σε αυτές.

Αυτό που είναι εντυπωσιακό, σε αυτά που σκέφτεται να κάνει, είναι η πιστοποίηση των συγκολλήσεων. Μεγάλη και σοβαρή υπόθεση. Βοηθάει την εταιρεία, τον κλάδο του, την ποιότητα της κατασκευής, την αξιοπιστία της ΚΑI τον μελετητή που υπογράφει επίβλεψη στα τυφλά.

και επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ:

δεν έχω τίποτα με τον panosmech. Του έγραψα να προσέξει να μην ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝ στο τρυπάκι να χώνεται στις δουλειές των άλλων.

 

Στην περίπτωση που περιγράφεις τι εννοείς? Ποιός κάνει την στατική μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα γι’ αυτό σου είπα ότι καλά έκανες και τα είπες.

 

Απλά διευκρινίζω ότι δεν του ανήκει η εταιρία άρα δεν παίρνει τις αποφάσεις και δεν καθορίζει την πολιτική που ακολουθείται. Και το ότι θέλει να εμβαθύνει δείχνει ότι ο ίδιος αντιμετωπίζει την σοβαρότητα της κατάστασης σαφώς πιο υπεύθυνα από την εταιρία του.

Σε αυτή τη διαδικασία που περιέγραψες εμπλέκεται και ο μηχανικός που υπογράφει την επίβλεψη ο οποίος ΚΑΚΩΣ υπογράφει ότι του δίνουν.

Σαφώς και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός αλλά πρέπει να ξέρουμε να λέμε ΟΧΙ ή να βάζουμε τους όρους μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συνηγορώ ότι πρέπει να ξεκινήσεις διαβάζοντας καλά τον Ευρωκώδικα 3 που είναι η βάση σχεδιασμού στην Ελλάδα.

Μπορείς να επισκεπτείς ένα τεχνικό βιβλιοπωλείο και να δεις τι εκδόσεις κυκλοφορούν για μεταλλικές κατασκευές. Διάλεξε όποια κρίνεις πιο πλήρη και πιο προσιτή στις προτιμήσεις σου !

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΑΡΗ φυσικά και δεν παρεξηγώ τα λεγόμενά σου, αυτα που αναφέρεις συμβαίνουν, τα βλέπω, τα συναντώ συχνά και εκτός εργασιακού κύκλου. Τα γνωρίζεις και εσύ, πιθανώς να σου εχούν τυχεί τέτοιες καταστάσεις. Αυτά όμως μπορούν να προληφθούν. προσωπικά θέλω στη δουλειά μου να υπάρχει τάξη, σείρα και και οργανόγραμμα. Πίστεψέ με δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε ξένα χωράφια, ούτε και μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να το κάνω. Ξέρω και έχω επίγνωση μέχρι που πρέπει να κινηθώ. Όσον αφορά τον μηχανικό του έργου... έχεις δίκιο, είναι αυτός που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, έχει και τη δύναμη όμως να ελέγξει τυχόν προβλήματα...αρκεί να έχει τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

panosmech έχω αντιμετωπίσει καταστάσεις τέτοιου τύπου και έχω αντιδράσει ανάλογα με την περίσταση.

Καλή αρχή στην αναζήτηση στοιχείων - γνώσεων. Όποτε θελήσεις και οτιδήποτε θέλήσεις, αν θες σου στέλνω τα στοιχεία μου να μιλήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις - γνώσεις - ιδέες.

Υ.Γ ο μηχανικός δεν έχει πάντα την δύναμη να αντιδράσει όπως θέλει. Τον πελάτην τον κινεί το χρήμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.