Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μυκητοειδής πλάκα εξώστη


 

Recommended Posts

με πεπερασμένα αρχικά ώστε να βρουμε δεικτες ακαμψίας για δυο ισοδύναμα μέλη. ύστερα για το συνολικό μοντελο βάζουμε τα ισοδύναμα μέλη.Τα δύο ισοδύναμα μέλη θα εχουν τετοια διατομή ώστε να προσομοιώνουν τις δύο οριζόντιες στροφές στο σημείο μπαλκόνι-κολώνα.

Υπάρχουν και εμπειρικοί τρόποι στο ΒΕΤΟΝ αλλά ετσι που είναι αυτή η κατασταση εκεί καλύτερα με πεπ. στχ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ο καλύτερος τρόπος να το αντιμετωπίσεις είναι με κάποιο πρόγραμμα πεπ. στοιχείων. Στα προγράμματα '' μαύρα κουτία'' (fespa, next,4Μ, .....), σαν αυτό που έχω κ εγώ, θα έβαζα μια δοκό μεγάλου πλάτους, ώστε να πιάνω την ακρη του προβόλου και την εσωτερική πλευρά της κολώνας, με ύψος όσο το πάχος του προβόλου.Μετά θα όριζα τον πρόβολο. Νομίζω έτσι θα μεταφέρεις σωστά τα φορτία σου αλλά για την όπλιση του προβόλου χρειάζονται πεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως καλό θα ήταν, πρίν προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπους προσομοίωσης, να εξετάσουμε λίγο τα στατικό σύστημα...

Πιστεύω πως σε αυτό θα πρέπει να οριστεί μια τρίγωνη πλάκα με λοξή εξωτερική πλευρά (απο την στρόγγυλη κολόνα προς την τετράγωνη) παράλληλη με τα τρία σπότ. Απο κεί και πέρα είναι ο καθαρός πρόβολος (θέλω να πιστεύω). Απόψεις;

 

ΥΓ. Καλά ρε sundance, που πας και τα βρίσκεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω καταλάβει πως το εννοείς.

Και εγώ με το που θα το έβλεπα θα προσπαθούσα να φτιάξω μοντέλο!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι τριγωνική και μυκητοειδής. Το καλύτερο θα ήτανε μια λύση με FEM, αλλά και στο NEXT μπορεί να αντιμετωπιστεί μια τέτοια κατάσταση με ζώνες. (Υψος δοκού όσο η πλάκα, συνήθως πλάτος δοκού 0.8m-1.0m)

Δεν είναι πρόβολος αλλά τριγωνική πλάκα με στήριξη. Η όπλιση δηλαδή δεν γίνεται όπως του προβόλου. Για βιβλιογραφία για τέτοιες περιπτώσεις δες γερμανική (Εχουν κάνει μελέτες και πειράματα πάνω σε αυτό το θέμα)

Το παρακάτω link μιλάει για αυτό το θέμα (είναι στα γερμανικά)

http://elib.uni-stuttgart.de/opus/volltexte/2002/1091/pdf/Diss_110502.pdf

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ενδιαφέρουσα φωτογραφία!!!!

 

πραγματικά τολμηρός αυτός ο συνάδελφος!!!

 

μόνο σε εμένα μου φαίνεται οτι τα μπαλκόνια εχουν βγει αρκετά εξω!?!?!?

δεν θα ήθελα να είμαι εκεί και να π'ινω το ποτό μου οταν παιρνάει ενα μεγάλο όχημα απο κάτω ( μην μιλήσω για σεισμό!!!)

 

προσέξατε και τη πλάκα τις απέναντι οικοδομής??? ελλειψοειδής μοιάζει να είναι?

 

για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα. μήπως είδες το πάχος της πλάκας? αυτά τα στηθαία στην άκρη είναι διακοσμητικά η μήπως είναι και το τελικό πάχος της πλάκας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.