Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διευκρινίσεις συμπλήρωσης αίτησης ΔΕΗ για οικιακά φ/β


mica-mica

Recommended Posts

Συγχαρητήρια καταρχήν στους εμπνευστές του forum και όλους τους οποίους βοηθάνε με τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Θα ήθελα να ρωτήσω μια διευκρίνηση όσον αφορά το έντυπο-αίτηση της ΔΕΗ για οικιακά φ/β μιας και στα μη διασυνδεμένα νησιά το πρόγραμμα θα ξεκινήσει 10-1-2010 και ακόμα οι τοπικές Δεη δεν έχουν εμπειρία αλλά ούτε κι εγώ που προσπαθώ να συμπληρώσω την πρώτη αίτηση!!!

Στο έντυπο χρειάζεται να συμπληρωθούν τα στοιχεία του κύριου του φ/β συστήματος όπως ονοματεπώνυμο, κατοικία φυσικού πρωσώπου, ΑΦΜ, ΔΟΥ, κ.α.

Παρακάτω αναφέρει «Εκπρόσωπος επικοινωνίας με τη ΔΕΗ» και εδώ δεν καταλαβαίνω τι εννοεί. Μπορεί π.χ. να οριστεί εκπρόσωπος με τη ΔΕΗ άλλο πρόσωπο και όχι ο ιδιοκτήτης που έχει την οικεία και θέλει να βάλει και το φ/β ? π.χ ο μηχανικός δηλαδή εγώ ?

Και δεύτερον αναφέρει στο πληροφοριακό έντυπο η ΔΕΗ ότι «η αίτηση θα υποβάλλεται από τον αιτούντα προσκομίζοντας και αποδεικτικό της ταυτότητάς του»

Ποιος Θεωρείται αιτούντας: ο κύριος του φ/β συστήματος ή αυτός που θα είναι εκπρόσωπος επικοινωνίας με τη ΔΕΗ ?

Ίσως φαίνονται χαζές ερωτήσεις για εσάς που συμπληρώνετε αιτήσεις εδώ και 1 χρόνο….

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mica-mica: Aiτών και κύριος του Φ/Β είναι αυτός στου οποίου το όνομα είναι το ρολόι της ΔΕΗ. Εκπρόσωπος επικοινωνίας είναι ο ίδιος ή κάποιος άλλος τον οποίο επιθυμεί να ορίσει ο αιτών και μπορεί να οριστεί ο οποιοσδήποτε ορίσει ο αιτών (=κύριος του Φ/Β).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ chris-gr !

Όσον αφορα τον εκπρόσωπο επικοινωνίας μπορεί αυτός να καταθέσει την αρχική αίτηση στη ΔΕΗ ? Γιατί το πληροφοριακό έντυπο της ΔΕΗ αναφέρει κατά λέξη "η αίτηση θα υποβάλλεται αυτοπροσώπος από τον αιτούντα προσκομίζοντας και αποδεικτικό της ταυτότητάς του" Άρα όπως μου λες (αιτούντας=κύριος του φ/β) δεν μπορεί ο εκπρόσωπος επικοινωνίας που θα οριστεί να καταθέσει την αίτηση... ==>άρα σε τι βοηθάει ο εκπρόσωπος επικοινωνίας....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς Εκπρόσωπος να είσαι εσύ και αν θές να την υπο βάλεις εσύ σαν ο άνθρωπος που διαικπερεώνει την διαδικασία αρκεί να έχεις την εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη με το γνήσιο αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με 2 ιδιοκτήτες οριζόντιων ιδιοκτησιών (αδέρφια) για εγκατάσταση στο δώμα από κοινού η αίτηση της ΔΕΗ αναφέρει πρακτικό γενικής συνέλευσης με ευθύνη του διαχειριστή αν εγκατασταθεί από κοινού στα κοινόχρηστα ενώ αν εγκατασταθεί από ένα ιδιοκτήτη μετά από παραχώρηση του χώρου απαιτείται έγγραφη συμφωνία. Στην περίπτωσή μου λόγω του ότι είναι 2 ιδιοκτήτες και αδέρφια δεν έχουν γενική συνέλευση και πρακτικά. Αρκεί να γίνει μια φόρμα σφραγισμένη στα ΚΕΠ που θα αναφέρει ότι συμφωνούν μεταξύ τους για την εγκατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

@mica-mica

 

Σαν εκπρόσωπο επικοινωνίας βάλε τον εαυτό σου ώστε να συνεννοηθείς απευθείας εσύ με την ΔΕΗ αν προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα ή οτιδήποτε άλλο. Δεν χρειάζεται να μιλάνε με τον πελάτη και νομίζει ο πελάτης ότι δεν κάνεις καλά την δουλειά σου ή να γίνεται σπασμένο τηλέφωνο και να τον παίρνουν και μετά αυτός εσένα και να τους παίρνεις για να δεις τι προέκυψε.

 

@mechanic_student

 

Ναι μια δήλωση ΚΕΠ αρκεί ότι αφήνει ο ένας αδερφός τον άλλον να βάλει το φ/β στον κοινόχρηστο χώρο. Το έχω κάνει μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η γνώση που προέρχεται από την εμπειρία είναι πραγματικά ανεκτίμητη, ευχαριστώ !

 

Μια ακόμα ερώτηση, στα αρχικά δικαιολογητικά απαιτείται και η κάτοψη του χώρου εγκατάστασης με τα φ/β. Η ΔΕΗ απαιτεί να είναι συνταγμένη/σφραγισμένη από Αρχιτέκτονα ή Πολιτικό ή μπορώ κι εγώ ? Ακόμα πρέπει να είναι σε κόλλα π.χ Α0/Α1 υποχρεωτικά ή μπορεί να τυπωθεί και σε Α4 με μεγαλύτερη κλίμακα π.χ 1:200 ? ( λόγω ευκολίας εκτύπωσης με κοινό εκτυπωτή και φυσικά έτσι εξοικονομούμε και χαρτί που είναι πολύτιμο 1 φύλλο Α1=8 φύλλα Α4 πράσινη ανάπτυξη....).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Η γνώση που προέρχεται από την εμπειρία είναι πραγματικά ανεκτίμητη, ευχαριστώ !

 

Μια ακόμα ερώτηση, στα αρχικά δικαιολογητικά απαιτείται και η κάτοψη του χώρου εγκατάστασης με τα φ/β. Η ΔΕΗ απαιτεί να είναι συνταγμένη/σφραγισμένη από Αρχιτέκτονα ή Πολιτικό ή μπορώ κι εγώ ? Ακόμα πρέπει να είναι σε κόλλα π.χ Α0/Α1 υποχρεωτικά ή μπορεί να τυπωθεί και σε Α4 με μεγαλύτερη κλίμακα π.χ 1:200 ? ( λόγω ευκολίας εκτύπωσης με κοινό εκτυπωτή και φυσικά έτσι εξοικονομούμε και χαρτί που είναι πολύτιμο 1 φύλλο Α1=8 φύλλα Α4 πράσινη ανάπτυξη....).

 

Δίνω απλή κάτοψη σε Α4 χωρίς καμία σφραγίδα η κλίμακα κτλ ρώτα στην ΔΕΗ αν θέλουν κάτι παραπάνω και έχε την σφραγίδα κοντά σου να τα σφραγίσεις αν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη επιθυμία. :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια και η κα΄τοψη είναι αρχιτεκτονικό σχέδιο το δίνω σε Α3 συνήθως 1:50 εκτός αν είναι μεγάλο και το δίνω 1:100

Φυσικά το σφραγίζω ενώ δίνω και ένα αντίγραφο σφραγισμένο απο την τεχνική/ενεργειακή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Ευχαριστώ daergon και jsk για την βοήθεια.

Jsk την τεχνική-ενεργειακή μελέτη στην ζητάει στα δικαιολογητικά η ΔΕΗ υποχρεωτικά ή εσύ με δική σου πρωτοβουλία την βάζεις στο φάκελο?

Και εμένα ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης μου ζήτησε να του δώσω μια τεχνική περιγραφή- ενεργειακή απόδοση αν τελικά προχωρήσει στην υλοποίηση απλά δεν είδα πουθενά να την αναφέρει και η ΔΕΗ στα δικαιολογητικά γι’ αυτό σε ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.