Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης


Geo Chriso

Recommended Posts

Επίσης, μπορούν να οριστούν δύο συστήματα για την ίδια θερμική ζώνη. Αλλά πρέπει να ορίσεις ποσοστό κάλυψης των απαιτήσεων της ζώνης από κάθε σύστημα. Αν θεωρήσεις δυο θερμικές ζώνες δεν έχεις αυτό το πρόβλημα, καθώς κάθε σύστημα θα καλύπτει κατά 100% την δική του ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω να κάνω μία επιθεώρηση ενός κτιρίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στα πλαίσια ενός μαθήματος και είναι η πρώτη επαφή με τον ΚΕΝΑΚ οπότε έχω κάποιες απορίες. Το κτίριο διαθέτει σύστημα VRV με 6 εξωτερικές μονάδες. Στις καρτέλες για θέρμανση και ψύξη πρέπει να περαστούν 6 φορές η κάθε αντλία θερμότητας με την ονομαστική ισχύ της η καθεμία; Και όσον αφορά το μέσο μηνιαίο ποσοστό κάλυψης πως μπορεί να υπολογιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω να κάνω μία επιθεώρηση ενός κτιρίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στα πλαίσια ενός μαθήματος και είναι η πρώτη επαφή με τον ΚΕΝΑΚ οπότε έχω κάποιες απορίες. Το κτίριο διαθέτει σύστημα VRV με 6 εξωτερικές μονάδες. Στις καρτέλες για θέρμανση και ψύξη πρέπει να περαστούν 6 φορές η κάθε αντλία θερμότητας με την ονομαστική ισχύ της η καθεμία; Και όσον αφορά το μέσο μηνιαίο ποσοστό κάλυψης πως μπορεί να υπολογιστεί;

 

πρώτα χωρίζουμε σε ζώνες και μετά ανά ζώνη....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για λόγους απλούστευσης αφού πρόκειται για εκπαιδευτικούς σκοπούς έχουμε θεωρήσει το κτίριο μονοζωνικό με ένα μη θερμαινόμενο χώρο...

 

οπότε βάζεις 6 γραμμές στο σύστημα παραγωγής με ποσοστό κάλυψης την αναλογία εμβαδού που καλύπτει η κάθε μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

οπότε βάζεις 6 γραμμές στο σύστημα παραγωγής με ποσοστό κάλυψης την αναλογία εμβαδού που καλύπτει η κάθε μονάδα.

 

Συνάδελφε, αφού είναι μονοζωνικό (1 θεμική & ψυκτική ζώνη), γιατί να βάλει 6 γραμμές για το σύστημα και οχι σε 1 γραμμή τη συνολική ονομαστική θερμική & ψυκτική ισχύ του συστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αφού είναι μονοζωνικό (1 θεμική & ψυκτική ζώνη), γιατί να βάλει 6 γραμμές για το σύστημα και οχι σε 1 γραμμή τη συνολική ονομαστική θερμική & ψυκτική ισχύ του συστήματος?

 

γιατί μπορεί να είναι διαφορετικές μονάδες (kW,EER)...

Link to comment
Share on other sites

Οι μονάδες είναι ίδιες. Οπότε είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Στα τελικά μου αποτελέσματα οι καταναλώσεις για θέρμανση και ψύξη είναι αρκετά χαμηλότερα από το κτίριο αναφοράς. π.χ. θέρμανση 7.3 kWh/m2 στο δικό μου και 29.8 στο κτίριο αναφοράς. Θα μπορούσε να είναι φυσιολογικό αυτό το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.