Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σφραγίδα και για το λογιστή;


Τινάκι

Recommended Posts

Παιδιά, άκουσα από συνάδελφο ότι για τη μικρή σφραγίδα της εφορίας (αυτή με το Α.Φ.Μ. για τις αποδείξεις) έβγαλε 2 κομμάτια. Τη μία για αυτόν και την άλλη για να τη δώσει στο λογιστή του. Επιτρέπεται αυτό; Να έχει δηλαδή ο λογιστής τη σφραγίδα μου και να τη χρησιμοποιεί; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να αναθέσω τα βιβλία μου σε λογιστή (καθότι είναι πολλά τελικά αυτά που δε γνωρίζω και έχω κάπως χαθεί) και θέλω να ξέρω τί να του απαντήσω αν και αυτός ζητήσει τη σφραγίδα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να μην το κάνεις αυτό... Τι σημαίνει 2 διαφορετικες σφραγίδες? Μία θα έχεις, και όταν θα χρειαστεί να την χρησιμοποιήσει ο λογιστής σου θα στην ζητάει... Οι σφραγίδες δεν είναι απλά πράγματα να τις δίνουμε εδώ και κει...

Link to comment
Share on other sites

Οι σφραγίδες δεν είναι απλά πράγματα να τις δίνουμε εδώ και κει...

 

Έτσι είναι!

 

Την υπογραφή μας και κάτι ακόμα (τη σφραγίδα μας δηλαδή) προσέχουμε που τα βάζουμε. :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαλαρώστε. Από τη στιγμή που θα δώσει το βιβλίο να το τηρεί ο λογιστής στο γραφείο του (και άρα θα κάνει συμφωνητικό, θα δηλωθεί στη ΔΟΥ ότι το βιβλίο βρίσκεται στην έδρα του λογιστή, θα είναι αυτός πιστοποιημένος στο νέο taxisnet με κωδικούς κλπ.), καλό είναι να δώσει και την (φορολογική το τονίζω) σφραγίδα. Δεν έχει νόημα να κάνει αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Οκ να κρατήσει ο λογιστής μία σφραγίδα. Όπου κάποιος σφραγίζει (ως φυσικό πρόσωπο ή για λογαριασμό κάποιου νομικού προσώπου) μαζί βάζει και την υπογραφή του.

Ο λογιστής θα υπογράφει και στη θέση αυτού που κανονικά θα έπρεπε να υπογράψει δίπλα στη σφραγίδα του (την οποία βάζει ο λογιστής);

 

(αναφέρομαι στην περίπτωση υπογραφής και σφραγίδας σε βιβλία και στοιχεία του ΚΒΣ)

Link to comment
Share on other sites

Ενω για να φτιάξει ο οποιοσδήποτε μια σφραγίδα με τα στοιχεία σου είναι πολύ δύσκολο... Οποια στιγμή θέλει ο καθένας φτιάχνει όποια σφραγίδα θέλει. Κανένας δεν σου ζητάει ταυτότητα για να φτιάξεις σφραγίδα (αν και θα έπρεπε). Επίσης κυκλοφορούν και σφραγίδες που τις κάνεις μόνος σου. Οπότε τι φοβάστε δίνοντας την σφραγίδα στον λογιστή σας? Εαν είναι να σας στήσουν απάτη τότε θα σας την στήσουν από αλλού και χωρίς να το καταλάβετε καν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι!

 

Την υπογραφή μας και κάτι ακόμα (τη σφραγίδα μας δηλαδή) προσέχουμε που τα βάζουμε. :D :D :D

 

Σωστά, γιατί για το άλλο έτσι όπως μας έκαναν.... άντε να σού'ρθει η όρεξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσο έμπιστος και να είναι ο λογιστής σου, εγώ δε βλέπω το λόγο να έχω ξεχωριστή σφραγιδα γι' αυτόν...

Εγώ εδώ και 3 χρόνια έχω μόνο μία σφραγίδα, και όποτε χρειάστηκε η λογιστρία μου την σφραγίδα μου την έδινα εκείνη τη στιγμή... Αν θέλει κάποιος να μην μπλέκεται με τα λογιστικά/φορολογικά του, οκ... Αλλά καλό είναι να είμαστε και λίγο καχύποπτοι...

Link to comment
Share on other sites

Την υπογραφή μας και κάτι ακόμα (τη σφραγίδα μας δηλαδή) προσέχουμε που τα βάζουμε. :D :D :D

 

Αμάν εσείς οι άντρες! Από τότε σχεδόν που θυμάμαι τον εαυτό μου θυμάμαι και τον μπαμπά να το λέει αυτό στον αδελφό μου, έλεος πια!

 

 

Αλλά καλό είναι να είμαστε και λίγο καχύποπτοι...

 

Καλά, από καχυποψία σε αυτή τη ζωή άλλο τίποτα, δυστυχώς και στις προσωπικές σχέσεις! :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά, από καχυποψία σε αυτή τη ζωή άλλο τίποτα, δυστυχώς και στις προσωπικές σχέσεις! :(

 

Big conversation girlfriend, αλλα ειναι για αλλη ωρα και τοπο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.