Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή μηχανικού και καταβολή ποσοστού επιβλέψεων


fifikaki

Recommended Posts

Μήν παραιτηθείς. Γιατί να το κάνεις? Για να γίνεις συννενοχος στην παρανομία (για την τζάμπα επίβλεψη λέω)? Εφόσον δεν σε πήρε τηλ ο άλλος συνάδελφος να τον πάρεις εσύ και να του ζητήσεις τα ρέστα! Και να τον πάς αν δεν υποχωρεί στο ΤΕΕ. Αλλά με αποδείξεις. Να σου παίρνει την δουλειά με τζαμπέ καταστάσεις και να τον κοιτάζεις σαν χαζός? Νομίζεις ότι θα κάνει επίβλεψη? Δεν θα πάει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

μίλησε με τον τριτο μηχανικο αν θελεις και παρουσια του ιδιοκτητη, απαιτειτε να πληρωθεις και αν ολα πανε κατα διαολου παραιτησου

Link to comment
Share on other sites

Ο τρίτος μηχανικός με πηρε ηδη τηλ και μου το έπαιξε παιδί της πιατσας, όταν του είπα ότι εγω δεν αναλαμβάνω να έχω την ευθύνη της οικοδομής (επίσημη επιβλεψη της πολεοδομίας) στην αρχή χλώμιασε αλλά μετά όταν είδε ότι υπάρχει χρήμα πέταξε την σκούφια του. Βεβαια εγω θα γελάσω τελευταίος γιατί με την παραίτησή μου, θα γίνει διακοπή εργασιών και μετα θα πρέπει ο νέος μηχανικός να υποστεί και αυτοψία από την πολεοδομία!!! εκεί εγώ αρχίζω και γελάω από τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να ξεκινήσω με ένα απλό εξώδικό όπου θα επιφυλάσσομαι για όλα τα νόμιμα μου διακαιώματα, και ότι θα πρέπει να με πληρώσει μέχρι τελευταίου Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εγω θα γελάσω τελευταίος γιατί με την παραίτησή μου, θα γίνει διακοπή εργασιών και μετα θα πρέπει ο νέος μηχανικός να υποστεί και αυτοψία από την πολεοδομία!!! εκεί εγώ αρχίζω και γελάω από τώρα....

Και έχει απολυτο δίκιο. Καλα θα κανεις με το εξωδικο...και βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά, πόσα είναι τα ποσοστά ανά στάδιο αποπεράτωσης του έργου ? Μπετά 30% , τούβλα ? Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει?

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο που βρηκα:

Ά Μελέτη & Έκδοση Οικοδομικής Αδείας 4%

Εκσκαφές & Χωματουργικά 2%

Σκελετός Οπλισμένου Σκυροδέματος 19%

Τοιχοποιία 4%

Σοβάδες 6%

Μονώσεις 3%

Υαλοπίνακες 3%

Σιδηρουργικά 2%

Κουφώματα (Εξωτερικά-Εσωτερικά) 7%

Εργασίες Μαρμάρων 3%

Δάπεδα 8%

Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις 5%

Είδη υγιεινής πλακάκια Βρύσες κλπ. 5%

Σύστημα Θέρμανσης 4%

Εγκαταστάσεις Ύδρευσης Αποχέτευσης- Αερίου 5%

Βαψίματα 7%

Έπιπλα Κουζίνας 5%

Διάφορες εργασίες (Τζάκι, πόμολα, κλπ.). 3%

Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου 5%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.