Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταθετά και αμετάθετα πλαίσια


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ και χρόνια πολλά!

 

Πολλές από τις συζητήσεις σας με εχουν βοηθήσει κατά καιρούς (ή με εχουν απελπίσει, όταν ανακαλύπτω τα κενά μου...:roll:...), είπα να σας ρωτήσω και εγω κάτι που μου έτυχε, και που νομίζω το εχετε όλοι λύσει πριν απο μένα:

 

Στον ΕC3 παραγρ. 5.2.5.2 ταξινομεί τα πλαίσια σε αυτά με ή χωρίς πλευρική μετατόπιση, υπολογίζοντας το λόγο (δ/h)*(V/Η) κατά τα γνωστά και λέει ότι αν αυτο ειναι <= 0.1, το πλαίσιο είναι χωρίς πλευρικη μετατόπιση, και ο υπολογισμός των εντατικών μεγεθών γίνεται μονο με θεωρια 1ης τάξης.

 

μεχρι εδω πολύ ωραια

 

στην παραγρ. 5.2.5.3 ταξινομεί τα πλαίσια σε πλευρικά δύσκαμπτα και εύκαμπτα, λεγοντας πως πλευρικά δύσκαμπτα είναι εκεινα των οποίων τα συστήματα δυσκαμψίας στην αντίστοιχη διεύθυνση μειώνουν τις οριζόντιες μετακινήσεις κατά 80%.

 

και εδώ πολύ ωραια.

 

μόνο που δεν μου λεει τι να κανω αν το πλαισιο μου βγαίνει πλευρικα ευκαμπτο.

 

εγω με το μυαλο μου λεω πως ενα πλαισιο που σε καποια διευθυνση δεν εχει συνδεσμους είναι εξ ορισμου πλευρικά ευκαμπτο στη διεύθυνση αυτή.

οπότε λογικα δεν πρέπει να ανησυχώ.

 

και για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

εχω ενα πολύ απλο κτιριακι, με 6 στύλους, μονόροφο, που στη μια διεύθυνση δεν εχει αντιανεμια γιατι πρέπει και οι δυο πλευρές να μεινουν ανοιχτές. στην αλλη εχει αντιανεμια.

οι ελεγχοι για τα θ (δλδ για πλευρικη μετατόπιση) ικανοποιούνται κανονικά - το θ < 0.1

 

εγω χρειάζεται να κανω παρόλα αυτα θεωρια 2ας τάξεως επειδή το πλαίσιο είναι πλευρικά εύκαμπτο?

νομίζω δεν χρειάζεται

 

η θεωρια 2ας τάξεως μιλά για τα φαινομενα Ρ-δ και Ρ-Δ, δλδ για μεγάλες παραμορφώσεις, δηλαδη μετακινήσεις σε σχέση με την αρχική θέση, θα μου ηταν απαραιτητη αν το πλαισιο μου ήταν με πλευρική μετατόπιση.

για το αν ειναι όμως ευκαμπτο ή δύσκαμπτο πλευρικά, εξετάζω και συγκρινω τις τιμές των παραμορφώσεων από δύο διαφορετικές αναλύσεις, μια με αντιανέμια και μια χωρίς - με την ίδια μέθοδο αναλυσης, και αυτη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 2ας τάξεως

 

καλα τα σκέφτομαι?

 

και κάτι ακόμα:

ποιό πλαίσιο λέω "αμετάθετο"??

α) αυτό χωρίς πλευρική μετατόπιση?

β) το πλευρικά δύσκαμπτο?

γ) αυτό που ικανοποιεί ταυτοχρονα και τα δύο?

εγω νομίζω πως το σωστό ειναι το α)

 

 

χιλια συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ, και ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να σου πω τι σκέφτομαι..

 

υπάρχουν πολλές εννοιες σχηματισμένες στο μυαλο μας, από την αίσθηση που έχουμε για καποια πράγματα.

ναι, κι εμενα μεταθετο μου φαινεται ενα πλαισιο που το φυσάει ο αέρας ή το κουνάει ο σεισμός, και αυτο παααααααεεεειιι και εεεεερχεταααααιιιι, με μια μετατόπιση νααααααα με το συμπαθιο...

 

παρομοια εικόνα εχω και για το ευκαμπτο όμως....:roll:

 

γι αυτο προσπαθω να μην στηριχτώ μόνο σε αυτά που αντιλαμβάνομαι, αλλα να κολλήσω και λίγο στις λέξεις, γιατί όταν θα κληθώ να εξηγήσω τι έκανα και γιατί, θα βρεθεί καποιος να κολλησει εμενα

 

σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Μεταθετά είναι όταν δεν είναι μεταθετά και το αντίστροφο...δηλαδή δεν κουνιούνται...

 

Μήπως χρειάζεται να διορθώσεις κάτι εδώ πέρα;

Link to comment
Share on other sites

Η μεταθετότητα μας αφορά όταν εξετάζουμε τις δυνατές μορφές λυγισμού. Ρίξε μια ματιά εδώ.
Alex δεν μιλάει για μεταθετότητα το link που έδωσες...εννοεί το παρακάτω (sorry για το link...)

 

http://www.netmichanikos.org/forum/viewtopic.php?f=32&t=28

 

O Alex έδωσε για τον λυγισμό (όχι πως δεν λαμβάνει μέρος σημαντικό, αλλά είναι άλλο θεμα ο λυγισμός και άλλο η μεταθετότητα)

 

Μήπως χρειάζεται να διορθώσεις κάτι εδώ πέρα;

 

Γιατί συνάδελφε...δεν σε καταλαβαίνω...εγώ να βοηθήσω προσπαθώ...

 

edit: gina κάνε και κανένα refresh τον browser...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... θέλει λίγο ψάξιμο...
το ξέρω ότι θέλει λίγο ψάξιμο ;)

Γενικά δεν είναι τίποτα, αλλά αν κάτσεις να κάνεις ανάλυση με γεωμετρικές ατέλειες, ανάλυση ελαστική-πλαστική κ.τ.λ. για ένα τυπικό πλαίσιο και βγάλεις και σχέδια κοπής και λεπτομερειών με TEKLA...(η ανάλυση με Robot εννοείται) η στατική μελέτη θα βγει ακριβή...

 

(off topic)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.