Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

Αν έχεις περιθώρια για ψευδοροφή βάλε VRV με δύο εσωτερικές κρυφές μονάδες οροφής με αεραγωγούς (μια για κάθε όροφο) και ένα στόμιο προσαγωγής (π.χ. επίτοιχο σε ψευτοδόκαρο) στα λουτρά και κάνε τις επιστροφές (ή την επιστροφή) από κάποιο διάδρομο των ορόφων. Κι επειδή αυτές οι μονάδες είναι κομματάκι μεγαλούτσικες εννοείται ότι θα τις χρησιμοποιήσεις για όλο τον όροφο.

Εννοεις οτι θα κανει επιστροφη σε αλλο χωρο εξω απο το λουτρο ? Δε θα δημιουργειται υπερπιεση στο λουτρο με αποτελεσμα να μεταφερουμε οσμες και υγρασια σε αλλους χωρους? Μηπως θα πρεπει να απαγει τον αερα απο το λουτρο προς το υπαιθρο (οσο προσαγει) να αποφυγει αυτο το φαινομενο ? Αυτο 8α εχει αποτελεσμα σπαταλη θερμοτητας. Κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις λάθος. Απλά νομίζω ότι με μια λίγο μεγαλύτερη από το κανονικό, παροχή στο χώρο έξω από τα λουτρά, μπορεί να δημιουργηθεί υποπίεση στα λουτρά και να "τραβάνε" αέρα από τους απ' έξω απ' αυτά χώρους. Προτιμότερο νομίζω από το να απάγεις από τα λουτρά όσον ακριβώς αέρα ρίχνεις μέσα. Αν μάλιστα δεν είναι "τυφλά" τα λουτρά μπορεί να είναι λίγο ανοιχτά τα παράθυρα ώστε να ανανεώνεται ο αέρας σε αυτά. Πάντως επιστροφή από τα λουτρά δεν θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφη απο τα λουτρα και την κουζινα απαγορευται απο οσο ξερω. Αν εξω απο τα λουτρα δεν ειναι δυνατον να δημιουργησουμε υπερπιεση παντως θεωρω οτι υπαρχει προβλημα εξισου με την επιστροφη απο αυτα . και υπερπιεση σε ενα χωρο σημαινει υποπιεση σε καποιον αλλο . Μηπως αυτος θα ειναι η κουζινα και μεταφερουμε ολη την τσικνα στο σπιτι? και δεν μπορεις να εμπιστευτεις τον χρηστη οτι θα μεριμνησει να ανοιγει παραθυρο κτλ. Ειναι μια δυσκολη κατασταση που με εχει προβληματισει και εμενα αλλα ειμαστε off topic!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νέος μηχανικός είμαι και έχω φάει τον τόπο, να βρω μια ολοκληρωμένη μελέτη θέρμενσης μιας κατοικίας. θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου δώσει αν έχει. να δω πως ξεκινάμε , τι κάνουμε, πως τη συντάσσουμε και πως προχωράμε!!!

 

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μυστικοπάθεια απο τους παλιούς μηχανικούς!! τόσο πολύ φοβούνται μηνς τους πάρουμε τη δουλειά που δεν έχουν???

 

απο που θα μάθουμε εμείς οι νέοι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό, θα πας να βρείς ένα παλιό μηχανικό φίλο σου, γνωστό σου, πρώην αφεντικό σου, κάποιον τέλος πάντων.

Κανείς δεν έχει υποχρέωση να σου δώσει μελέτη αν δεν σχετίζεσαι μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

νέος μηχανικός είμαι και έχω φάει τον τόπο, να βρω μια ολοκληρωμένη μελέτη θέρμενσης μιας κατοικίας. θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου δώσει αν έχει. να δω πως ξεκινάμε , τι κάνουμε, πως τη συντάσσουμε και πως προχωράμε!!!

 

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μυστικοπάθεια απο τους παλιούς μηχανικούς!! τόσο πολύ φοβούνται μηνς τους πάρουμε τη δουλειά που δεν έχουν???

 

απο που θα μάθουμε εμείς οι νέοι???

 

Βασικά συνάδελφε είμαι και εγώ νέος μηχανικός και ψάχνω υποδείγματα. Κάνε μας τη χάρη λοιπόν και ανέβασε ότι μελέτη έχεις κάνεις. Έτσι δίνοντας το καλό παράδειγμα θα σε όλο και κάποιος θα σου δώσει κάποια μελέτη θέρμανσης.

 

Υπάρχει και κάτι ξέρεις που λέγεται πνευματική περιουσία.

 

Κι εγώ νέος είμαι αλλά δεν ζητώ και έτοιμες μελέτες. Επίσης μπαίνεις μέσα όποτε θες να ζητήσεις χάρη. Απάντα και σε κανένα τόπικ , δεν θα πάθεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βιβλια στο εμποριο με υποδειγματα Η/Μ μελετων. Δε θα σε βοηθησει μια ετοιμη απο καποιο συναδελφο περισσοτερο απο αυτα που εχει ο καθε Παπασωτηριου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βιβλια στο εμποριο με υποδειγματα Η/Μ μελετων. Δε θα σε βοηθησει μια ετοιμη απο καποιο συναδελφο περισσοτερο απο αυτα που εχει ο καθε Παπασωτηριου.

 

οντως........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.