Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανοστάσιο Ανελκυστήρα κάτω από σκάλα


ΔΗΜ.ΤΑΡ

Recommended Posts

Ερώτηση: Μπορώ να τοποθετήσω το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα κάτω από τον χώρο που δημιουργεί η σκάλα; Να ληφθούν υπόψη ότι ο χώρος είναι ένα ορθογώνιο τραπέζιο με εσωτερικές διαστάσεις: μικρή πλευρά 0,50 μ., μεγάλη 1,70 μ., ορθή πλευρά 1,20 μ. που αποτελεί και την είσοδο του χώρου και λοξή πλευρά 1,69 μ.. Το ύψος στην είσοδο είναι καθαρό 2,65 μ. και στο βάθος 2,22 μ.

Η παράγραφος 4 του σχετικού άρθρου του κτιριοδομικού κανονισμού προβλέπει:

4γ. Οι ελάχιστες αποστάσεις του μηχανισμού κίνησης από τους τοίχους του μηχανοστασίου πρέπει να είναι τουλάχιστο 0,20 μ., εκτός από την απόσταση της μιας από τις μεγάλες πλευρές του, που πρέπει να είναι 0,80 μ.

4δ. Μπροστά από τον ηλεκτρικό πίνακα του ανελκυστήρα που τοποθετείται στο μηχανοστάσιο πρέπει να αφήνεται ελεύθερη απόσταση από οποιοδήποτε εμπόδιο τουλάχιστο 0,80 μ.

Οι διαστάσεις του χώρου που έγραψα παραπάνω φαίνεται ότι υπερκαλύπτουν τις απαιτήσεις.

Αν υπάρχει ρητή διάταξη που το απαγορεύει με ενδιαφέρει να το μάθω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 2(;), 3 ή 4 του ΠΔ 71/88 (δεν θυμάμαι ακριβώς έλεξε το), ο χώρος του μηχανοστασίου θεωρείται επικίνδυνος χώρος, συνεπώς δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση του κάτω απο τις εξόδους όδευσης διαφυγής ή εξόδου κίνδύνου.

Link to comment
Share on other sites

Να σχολιάσω ότι η ερμηνεία αυτή προκύπτει από την κατά γράμμα ανάγνωση των σχετικών κανονισμών. Ωστόσο έχουν γίνει δεκτές μελέτες μου με το μηχανοστάσιο υδραυλικού ανελκυστήρα εντός δωματίου στον χώρο κάτω ακριβώς από την σκάλα του υπογείου. Κάπου στο φόρουμ είχε γίνει παλαιότερα μια αναλυτική σχετική κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Διάβασα το ΠΔ 71/88. Τώρα ψάχνω να βρω που αναφέρεται ότι το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα θέλει ιδιότητες πυροδιαμερίσματος. Δεν έχω δει να έχουν ούτε πυροσβεστήρα ούτε πυράντοχες πόρτες. Θα ψάξω στο φόρουμ για την παλαιότερη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

................

Ωστόσο έχουν γίνει δεκτές μελέτες μου με το μηχανοστάσιο υδραυλικού ανελκυστήρα εντός δωματίου στον χώρο κάτω ακριβώς από την σκάλα του υπογείου...

 

AlexisPap

 

Μπορεί τις μελέτες σου να τις πέρασες, δείχνωντας το μηχανοστάσιο κάτω απο τις σκάλες του υπογείου (όπως αναφέρεις), αλλά να σου υπεμθυμίσω οτι η σκάλα του υπογείου δεν είναι χώρος που οδηγεί σε έξοδο κινδύνου, μπορεί να οδηγεί σε περιφραγμένο ακάλυπτο χώρο (και υπο προυποθέσεις) δεν είναι ούτε χώρος όδευσης διαφυγής.

 

Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του συναδέλφου, που απάντησα τι αναφέρει το 71/88 (αν πρόκειται για νέο κτήριο), γιατί δεν γνωρίζω πως είναι διαμορφωμένές οι οδεύσεις διαφυγείς και εξόδων...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα κλιμακοστάσια ήταν μέρος των οδεύσεων διαφυγής των υπογείων...

Να σημειώσω επίσης ότι η επικινδυνότητα του μηχανοστασίου είναι κάτι σχετικό: Πολλοί τύποι ανελκυστήρα έχουν το "μηχανοστάσιο" (κινητήρα και πίνακα) εντός φρεατίου... αν ήταν όντως επικίνδυνο, δεν θα το κάναν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως έχω περάσει μελέτες με το μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα κάτω από το κλιμακοστάσιο (με κατάλληλα πάχη τοίχων και μονώσεις εννοείται) χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.