Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή αντιστροφέα με εγκατεστημενη ισχύ 10kW


darlas

Recommended Posts

Αγαπητέ c_ageli,

 

Ευχαριστώ πολύ για τη τοποθέτησή σου!

1. Το 20% το ανέφερε ο συνάδελφος ROMANOS και νομίζω ότι εννοεί ότι θα υπάρχει ανισσοροπία φάσεων και λογικά όταν η η διαφορά των φάσεων του ρεύματος φτάσει σε κάποιο όριο(δε το θυμάμαι) πχ 20% θα έχουμε πρόβλημα...κατι τέτοιο εννοεί νομίζω.

2. Εγώ νομίζω ότι οι διατάξεις προστασίας πετούν έξω τον αντιστροφέα. Τωρα για να το λένε τόσοι συνάδελφοι ότι δεν είναι έτσι κάτει θα ξέρουν παραπάνω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι διατάξεις των πινάκων AC δεν ελέγχουν την ασυμμετρία. Οι πίνακες αυτοί, συνήθως, έχουν μόνο διακόπτες, ασφάλειες, αντικεραυνικά, και ΔΔΕ για τις καταναλώσεις του πάρκου.

 

Δες και #9:

@Romanos Δεν έχουν οι inverter στην Ελλάδα έλεγχο για ασσυμετρία (δηλαδή μερικοί έχουν απλά την έχουμε απενεργοποιημένη).

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ με ενημέρωσε ότι ο συγκεκριμένος τριφασικός της SMA 10000TL δημιουργεί προβλήματα στο δίκτυο της ΔΕΗ. Οπότε μεχρι να διορθώσει το πρόβλημα η SMA το συγκεκριμένο μοντέλο μη το προτιμήσετε.

Link to comment
Share on other sites

εκχύει τάση στο δίκτυο είπε χαρακτηριστικά! 8-) οπότε δε τους επιτρέπουν να του συνδέσουν....

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πετύχει ΔΕΗ να μετράει DC injection όπως δεν έχω πετύχει να μετραει αρμονικές ούτε καν γείωση.

το μονο που έχω πετύχει να μετράνε είναι ζευξη/αποζευξη με ρολόι χειρός και το κινητό στο χέρι (ο τεχνικός στο μετρητή για να κόψει και ο αρχηγός στους inverters για να μετρήσει:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εννοεί ότι δεν λειτουργεί η προστασία νησιδοποίησης, λειτουργεί δλδ ασύνδετος

 

Ναι αυτό ακριβώς εννοούσε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι χοντρό. Δε θα περίμενα από την SMA κάτι τέτοιο. Πως πέρασε από την Γερμανία άραγε; Ή μήπως δεν πέρασε και έστειλαν στους ιθαγενείς τα κομμάτια αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.