Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κίνητρα για Ενεργειακή Αναβάθμιση - Τι πρέπει να γίνει;


cmkapos

Recommended Posts

Μα έχει δηλωθεί επίσημα-ανεπίσημα, ότι οι επιδοτήσεις πλέον θα έχουν την μορφή φοροελαφρύνσεων και επιδότησης τμήματος ή όλου του επιτοκίου δανεισμού. Αλλά δανεισμού, και όχι πλέον κάλυψης τμήματος του κόστους επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα γίνουν και πολλά πράγματα και για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι χρειάζεται.

Λαοί με πολύ περισσότερα λεφτά και πολύ λιγότερα προβλήματα από εμάς, ξανασκέφτονται το όλον θέμα συνολικά.

 

Το Ελληνικό κράτος για τα επόμενα 5 (τουλάχιστον) χρόνια, ακόμα και αν απολύσει το 1/3 των ΔΥ, θα είναι σε έναν διαρκή πόλεμο να μειώσει τα έξοδα του, επομένως, την άμεση χρηματοδότηση από τον προϋπολογισμό την θεωρώ εγκληματική και βλέπω την επιβολή νέου ειδικού φόρου ή την μείωση υπάρχοντος, έως αδύνατη.

 

Χρηματοδότηση με ιδιωτική πρωτοβουλία, του ιδιοκτήτη τώρα. Μέσα σε περίοδο αστάθειας και προσπάθειας για ανάκαμψη θεωρώ τίς εξωστρεφείς κινήσεις να έχουν πολύ μεγαλύτερη προτεραιότητα, μιά επένδυση σε ενεργειακή εξοικονόμηση (πόση άραγε ; ) την βλέπω άνευ ενδιαφέροντος, εκτός και άν μιλάμε για πολύ υψηλή τιμή στα καύσιμα.

Όταν μάλιστα οι ιδιοκτήτες αρχίσουν να καταλαβαίνουν ότι, αν δεν είναι για ένα απλό χαρτί, αλλά, για κάποια σοβαρή κίνηση για οικονομία, με το καλημέρα σας θα χρειάζεται να πληρώσουν αρκετά λεφτά για σοβαρές και εξ υπαρχής μελέτες, τότε μάλλον θα χάνουν το ενδιαφέρον τους.

 

Πέραν του χαρτοβασιλείου των πιστοποιητικών και του τζίρου των σεμιναρίων, δεν περιμένω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.