Μετάβαση στο περιεχόμενο

SOS !! Ηλεκτρολογική εργασία


cescas

Recommended Posts

το έχω καταλάβει ότι είναι παράδειγμα, αλλά δεν μπορεί κάποια στοιχεία θα έχει δλδ τι τους είπε φέρτε μία ηλεκτρολογική εργασία ΤΕΛΟΣ ΕΚΦΩΝΗΣΗΣ;!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@deathlok

 

αν κατάλαβα καλά από τον δημιουργό του θέματος η εργασία μου είναι γνωστή.

 

Η εργασία έχει ως εξής: Υπάρχουν 6 ίδια δωματιάκια οπού εκεί η κάθε ομάδα δουλεύει σε ένα από αυτά. Υπάρχουν σωληνώσεις και μπουάτ. Σου λέει σε κάθε σημείο τι θα μπει. Δηλαδή που θα μπουν φωτα, πρίζες, διακόπτες, κουζίνα, θερμοσίφωνο, ηλεκτρικό κουδούνι, ηλεκτρικός πίνακας κλπ. Σε αυτόν τον μικρό χωρό δηλαδή έχεις μια τυπική ηλεκτρική εγκαταστάση οικίας. Οπότε μετράς αποστάσεις για να υπολογίσεις μήκη γραμμών αλλά και για να βγάλεις κοστολόγιο.

Επίσης δίνει -τουλάχιστον τότε μας έδωσε- υπόδειγμα τεχνικής περιγραφής της εγκατάστασης για να πάρουμε μια ιδέα.

 

Πέρα από αυτά που είναι η γραπτή εργασία επιπλέον κατασκευάζεις και την εγκατάσταση αυτή.

 

Η δυσκολία της εργασίας είναι στο ότι θέλει αναλυτικούς υπολογισμούς, ειδικά στο κοστολόγιο. Αλλά ξαναλέω ότι είναι από τις χρήσιμες εργασίες που έκανα.

 

(@cmkapos ο πίνακας είναι τριφασικός)

Link to comment
Share on other sites

Εργαστήριο Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων με Ι. Τσακιράκι

 

Την έχω κάνει και εγώ αυτήν την εργασία!!!

 

 

 

Μέθοδος ασφαλούς λειτουργίας εννοεί επιλογή διατομής από πίνακες με βάση το ρεύμα κάθε γραμμής.

Μέθοδος πτώσης τάσης εννοεί αν η διατομή που με το προηγούμενο τρόπο επέλεξες καλύπτει το κριτήριο της πτώσης τάσης (με ΚΕΗΕ 1%, με ΕΛΟΤ HD385 4%)

-οι αποστάσεις είναι τόσο μικρές που δεν θα χρειαστεί να πας σε μεγαλύτερη διατομή απλά θέλει να δει να τα υπολογίζετε αναλυτικά, άλλωστε θα σας το πει αυτό-

 

 

 

Για να λες για δωματιάκια εννοείς αν καταλαβαίνω σωστα την εργασία που γίνεται στο κάτω εργστήριο όπου ζητάει και κοστολόγηση της εγκατάστασης (κόστος υλικών και εργατικό κόστος). Σε εκείνο θα πρέπει εσείς να μετρήσατε αποστάσεις των γραμμών (σωληνώσεων) για να μπορέσεις να υπολογίσεις απαιτούμενα μήκη (σωλήνων, αγωγών κλπ) αλλά και υλικά που μετρούνται με το κομμάτι. Στο πάνω εργαστήριο θα κάνετε τον πίνακα για αυτήν εγκατάσταση.

Για να υπολγίσεις εργατικό κόστος βοηθάνε οι πίνακες ενός βιβλίου των Μόσχοβιτς από το ίδρυμα Ευγενίδου το οποίο υπάρχει και σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Την εργασία την είχα κάνει και εγώ όπως είπα παραπάνω και ο Τσακιράκις (βλέπεις προσέχω και το γράφω σωστά με "ι") την έχει κρατήσει στο εργαστήριο. Στην δικιά μου είχα βάλει και προσφορά τιμών για τα απαιτούμενα ηλεκτρολογικά υλικά από κατάστημα. Δεν ξέρω αν θα σας τη δείξει.

Στο εξώφυλλο της εργασίας υπάρχει και ο αριθμός μητρώου με έτος εισαγωγής "01" δηλ. ****-01

 

Αντίστοιχα βάζει εργασία και στο επόμενο εξάμηνο για βιομηχανική εγκατάσταση (υπολογισμοί γραμμών, υλικών -ρελέ, θερμικά, ασφάλειες κλπ-) χωρίς όμως υπολογισμό κόστους κατασκευής. εκεί ο καθένας έχεις διαφορετικά δεδομένα (μήκη γραμμών, ισχύς κλπ). Εγώ είχα τα δεδομένα του φύλλου Νο 7. Και αυτήν την εργασία την έχει κρατήσει στο εργαστήριο.

 

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, πίστεψε με είναι από τις πιο χρήσιμες εργασίες που θα κάνεις. Το κατάλαβα όταν δούλευα σε τεχνική εταιρεία. Τώρα είμαι στην εκπαίδευση. (και εγώ προερχόμενος από την τεχνική εκπαίδευση)

 

(τις έχω σε ηλεκτρονική μορφή αλλά σκοπός του forum δεν είναι να τη δώσω έτοιμη).

 

* η spgirl έκανε την καίρια ερώτηση σε ποια σχολή ήσουν!

 

Πολύ χαίρομαι για την προσοχή στο "ι" :smile:))

 

Για τα υπόλοιπα τι να πω .....

Ο cescas δεν είιπε ότι η εκφώνηση της εργασίας περιλαμβάνει 2 πυκνογραμμένες σελίδες, ότι έχουν πάρει 120 σελίδες σημειώσεις και 2 βιβλία (τα καλύτερα και ακριβότερα της αγοράς) έχουν αφιερωθεί 6 ώρες για τους υπολογισμούς και τη σχεδίαση εγκατάστασης. Άσε που έχουν γεμίσει τα forum με τα ίδια ερωτήματα, και με αρκετές παλιές εργασίες από παλιούς σε ηλεκτρονική μορφή.

 

Εngineer_thess στείλε ένα Email στο [email protected] να θυμηθούμε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Εngineer_thess στείλε ένα Email στο itsakir(at)otenet.gr να θυμηθούμε τίποτα..

 

Δεν θα πω ότι υποψιάζομαι ποιος είστε αλλά ότι είμαι σίγουρος ποιος είστε. :)

 

Στέλνω pm.

Link to comment
Share on other sites

ρε ανοιξε τις σημειωσεις του εργαστιριου και μαζι με τις θεωριας οπως και τα βιβλια μια χαρα ακρη βγαζεις.

μην περιμενεις να στα πουν και ολα στο εργαστηριο, διαβασε και οτι απορια εχεις ρωτα τους...

 

{ εγω τη κουζινα την εχω κανει με μονοφασικη συνδεση. }

 

σιγα την εργασια...

 

μια ΜΑΛ... ειναι. να ειχαμε την περσινη να πω ναι ! ειχες ολοκληρο σπιτι να κανεις... ειχε αλλη γλυκα :) αυτη ειναι...

 

οσο για προμετρησεις, χρονους και αλλα στο τελος... εχω το βιβλιο σε pdf αν το θες. . . ( οχι ολο )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.