Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος από καλοριφέρ


ΟΩΝ

Recommended Posts

Οπως προ είπα τυγχάνω υδραυλικός τυπικά και πτυχιούχος Β-κύκλου σπουδών ΤΕΕ τυγχάνει όμως να εργάζομαι απο τα παιδικά μου έτη.τώρα το ποιός ασκεί κριτική και αν μπορεί, δεν θα μπώ στη λογική να το αναλύσω.

Μπορώ να σου παραθέσω πολλά στοιχεία αν τόσο το θέλεις για το αν υπάρχει η όχι εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3ον Τηρείτε όλοι την μικρή ανοδική κλίση στον θερμαντικό σώμα προς την απέναντι πλευρά απο τις παροχές??συνήθως προς το εξαεριστικό?

(το κλασικό φαινόμενο της συχνής εξαέρωσης.ειναι χαρακτηριστική και η απορία με το ξύσιμο του κεφαλιου(ρε που τον βρίσκει τόσο αέρα??? :grin: :grin: μάλλον φταίει το δοχείο λέει ο μάστορας με σιγουριά!!!!θα εχει τρύπα απο μέσα και χάνει τον αέρα στο δίκτυο. :grin: :grin: :confused: :confused: τραγελαφικά πράγματα εν έτη τεχνολογίας 21αιώνα!!!)

 

Θεωρώ ότι όταν ένα δίκτυο έχει εξαερωθεί σωστά απ΄την πρώτη στιγμή λειτουργίας του, καθώς και όταν γίνεται οποιαδήποτε συντήρηση επ' αυτού, με της κατάλληλες διάταξεις, και παράλληλα λειτουργεί σωστά ο αυτόματος πλήρωσης, το δοχείο διαστολής και δεν έχει θέματα "στεγανότητας" ο λέβητας, τα σώματα δεν έχουν σχεδόν ποτέ ανάγκη εξαέρωσης... ούτε κλίσεις χρειάζονται, ούτε εξαεριστικά... Ειδικά τα εξαεριστικά στα σώματα είναι ένδειξη ανεπαρκούς κατασκευής ή συντήρησης...

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς..αφου ομιλούμε για κλειστό κύκλωμα.Αλλα και εγώ θα τόνιζα τις κατάλληλες διατάξεις και επάνω σε αυτό στηρίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω Θανάση την άποψη μου....

Οτι η εμπειρία κερδίζεται με τα χρόνια....

Είτε το θέλουμε έιτε δεν το θέλουμε και για αυτό ονομάζεται εμπειρία...

Τωρα από εκεί και πέρα αν η εμπειρία μπορεί να συνδυαστεί μαζί με και με θεωρητική κατάρτιση αλλά και με μαστορικό γονίδιο το αποτέλεσμα ίσως να είναι εξαιρετικό....

Αλλά ένας 23 χρονος ότι και να μου πεις θεωρώ ότι είναι υπερβολικό να μιλάει για εμπειρία και να γράφει τόσο απαξιωτικά για τους μαστόρους.

Επισης δεν με ενδιαφέρει να μου παρουσιάσεις κανένα στοιχείο...

Με ενδιαφέρει να ανταλλάξουμε απόψεις ίσως να μάθουμε ο ένας απο το άλλον αλλά όχι με αυτό το στιλ των πρώτων σου πόστ.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση αυτού που λες.

Σαφώς και σέβομαι την εμπειρία απο κάθε της πλευρά.

Μάλλον ομως καταλαβαίνω οτι παρερμήνευσες τον τρόπο που μιλούσα στο πρώτο μου πόστ.

Σίγουρα δεν είμαι οπως ήμουν στα δέκα αλλα οχι και οπως θα γινω στα τριαντα.

Επίσεις μιλώ απαξιωτικά γι'αυτους που το αξίζουν, και είμαι σίγουρος πως το ξέρεις οτι η πλήθος αυτόν

ειναι τεράστιο στη αγορα.Τώρα το αν επρεπε η οχι να μιλώ έτσι,ειναι ενα κεφαλαιο πολυ βαθύτερο για μενα και αν

θελεις καποια στιγμη μπορουμε να το συζητησουμε.

Σέβομαι το μάστορα όταν με σέβεται κι'αυτός γι'αυτά που παραδίδω.

Ετσι έμαθα τουλάχιστον.

Τώρα αυτό το θέμα της εμπειρίας με τη θεωρία ήταν κατι το οποίο έγινε ο πόθος και το πάθος μου.

Μου αρέσει ο μάστορας με μεράκι και αφοσίωση σε αυτο που κάνει και οχι επειδή το κάνει απο αγγαρία.

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι και είναι σίγουρο οτι κάτι θα μάθουμε και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι και είναι σίγουρο οτι κάτι θα μάθουμε και οι δύο

 

Ξέρω τι γίνεται στην πιάτσα άλλα όχι μόνο στους υδραυλικούς....

Στους πάντες.

Πέρα απο όλα αυτά σίγουρα θα βρεθούμε στο μέλλον να συζητάμε πιο ενδιαφέρων θέματα και να ανταλλάσσουμε απόψεις.

 

Ακόμα συνεχίζω να παρατηρώ ότι τα Τούρκικα φτηνά πάνελ σώματα κάνουν πιο συχνά αυτό το τρίξιμο από τα ακριβά επώνυμα.

Κουβέντα στην κουβέντα πολλοί υποστηρίζουν ότι ο θόρυβος προκαλείτε από το συγκολλητό μαίανδρο.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ηδού υπάρχει και ενα καλό ερώτημα????υπαρχει κανένα σώμα που να έρχεται στην Ελλαδίτσα την κακόμοιρη που να μην κατασκευάζεται στη γείτονα χώρα η στο βέλγιο?παρεπιπτόντως ασχολείσε καθόλου με τα συνδικαλιστικά του κλάδου?

 

Θέλω επίσεις να σου τονίσω οτι εστιάζομαι περισσότερο στην σωστή έδραση του σώματος διότι τυγχάνει να παράγω προϊον αυτού και εχω κάνει καμποσες μεταμεσονύκτιες δοκιμές..και παρατήρησα δίαφορες επιδράσεις του φαινομένου αυτού..το φαινόμενο για το μαίανδρο δεν το αποκλείω γιατι εχει και αυτο τη λογική του απο κατασκευαστικής πλευράς όπως π.χ η τήρηση των σωστών αποστάσεων συγκόλλησης του, πράγμα που σε σώμα buderus έχει κάποια κρυφά σημεία ας πούμε.

Υ.Γ Σκέψου ας πούμε μια Μ.Ε.Κ χωρίς βάσεις μηχανής.

 

Θα σε παραθέσω κιόλας λίγο σε Recknagel - Sprener να δείς τι λέει αυτός για δίαφορα συστήματα στήριξης αν θέλεις και παρομοίωσε τα.

(RECKNAGEL/SPRENGER/SCHRAMEK

"Taschenbuch f#252;r Heizungs- und Klimatechnik 09/10" )

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτόντως ασχολείσε καθόλου με τα συνδικαλιστικά του κλάδου?

 

Καθόλου Θανάση.

Πρόσφατα σε ένα runtal σαν και αυτό προσπάθησα να σταματήσω το θόρυβο...

Χαμηλώνοντας την θερμοκρασία του υδροστατη του κυκλοφορητή και μικραίνοντας την παροχή μείωσα τον θόρυβο αλλά δεν τον σταμάτησα τελείως,

1134892709-b-Runtal-HX-350.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα σου φανεί αλλα τώρα μου θύμισες μια πατέντα που είχα κανει σ'ένα DELONGHI περιπου σαν αυτο πριν κανα 2χρονια.

Εβαλα σηλικόνη πυριμαχη στις εγκοπες του στηριγματος και την αφησα να παγωσει και μετα το ξανα εβαλα και μεχρι τωρα δεν ξανα εκανε κιχ

 

 

καμια φορα οι λυσεις βρισκονται μπροστα μας και εμεις ψαχνουμε το απιθανο...

Edited by thanasiskastoria
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.