Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνοιγμα τεχνικού γραφείου σε τμήμα κατοικίας .. Με αλλαγή χρήσης ή χωρίς ;;


babis.lou

Recommended Posts

Συνάδελφοι/σες καλησπέρα.

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός, μέλος του ΤΕΕ από Ιούνη 2010.

Καθώς τώρα τελειώνω το φανταρικό μου λέω να καταφύγω στη γνωστή λύση να ανοίξω τεχνικό γραφείο στην επαρχία που μεγάλωσα (Χανιά).

Θα διαρρυθμίσω για το γραφείο τμήμα του πατρικού μου (θα "φάω" από τα 126 m2 τα 26 m2 για το γραφείο) στην πρόσοψη της κατοικίας μου ώστε να διαχωριστεί εντελώς με το υπόλοιπο σπίτι. Με 2 διαφορετικές εισόδους (1 για το γραφείο, 1 για το εναπομείναν σπίτι), αυτόνομο WC για το γραφείο, ταμπέλα από έξω κτλ..

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Θα χρειαστώ από την Πολεοδομία αλλαγή χρήσης τμήματος της κατοικίας σε επαγγελματικό χώρο;; υπάρχει κάν αυτό; και αν ναι ποια η διαδικασία;

 

Ρωτάω και για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ τι χρειάζονται (να το έχεις πχ δηλωμένο; ) γιατί ευελπιστώ να ανακοινώσουν νέο πρόγραμμα για το 2011.. (περίμενα επίτηδες το 2011 να κάνω έναρξη μπας και)

 

ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα χρειαστείς αλλαγή χρήσης αν αναφέρεσαι στο σπίτι σου και όχι σε πολυκατοικία

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, καλημέρα και ευχαριστώ για την σύντομη απάντηση.

 

Το σπίτι είναι στο όνομα των γονιών μου, είναι 2όροφο κτίριο εντός οικισμού χωρισμένη με οριζόντια ιδιοκτησία ανά όροφο 1 ιδιοκτησία, μένουν συγγενείς στο ισόγειο και στον 2ο, εμείς στον 1ο. κατασκευή κάπου στο '80..

 

Άρα δεν θα δηλώσω επαγγελματικό χώρο ιδιόκτητο αλλά ότι μου παραχωρείται μέρος της κατοικίας με υπεύθηνη δήλωση της μητέρας μου;

Παρά το ότι εγω θα κλείσω χώρους με γυψοσανίδες εσωτερικά, με αποτέλεσμα την αυτονόμηση του γραφείου από το σπίτι, και την αλλαγή της κάτοψης της οικίας;;

Ο ΟΑΕΔ για το ενδεχόμενο πρόγραμμα θα ελέγξει τίποτα τέτοιο?

 

Ξανά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί η υπ. δήλωση της μητέρας σου. Άδεια δεν χρειάζεται αν οι τροποποιήσεις δεν θίξουν τα δομικά στοιχεία της κατασκευής και έχετε κοινή είσοδο. Αν φτιάξεις ξεχωριστή είσοδο πρέπει να τροποποιηθεί και η σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών γιατί θα δημιουργηθούν δυο ανεξάρτητες ιδιοκτησίες (και νομίζω ότι αυτό θα λύσει και το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Τοπογάβρε,

 

καταρχας ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ως δομικά στοιχεία της κατασκευής εννοείς τα φέροντα ή και τα μή φέροντα (τοιχους κτλ);;

Γιατί έχω σκοπό εκτός των γυψοσανιδών που θα κλείσουν ανοίγματα να "φάω" κ ένα μικρό κομμάτι τοίχου για ένα μικρό WC..

 

Επίσης, εάν έχω 1 κεντρική είσοδο και για σπίτι και για γραφείο, προθάλαμο 2 m2 και μετά 2 πόρτες (1 για σπίτι, 1 για γραφείο), τότε πάλι χρειάζεται τροποποίηση στη σύσταση οριζ. ιδιοκτησιών;;

Link to comment
Share on other sites

Τα φέροντα, βέβαια κανονικά κάθε τροποποίηση της κάτοψης χρειάζεται και αλλαγή της αδείας.

Όπως περιγράφεις τη διαμόρφωση της εισόδου δεν αποτελεί λόγο τροποποίησης της σύστασης.

Όλα τα παραπάνω βέβαια και με την προϋπόθεση της καλής διάθεσης και των υπολοίπων συνιδιοκτητών !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση..

 

Διαθεση υπάρχει η καλύτερη από όλους οπότε δεν θα έχω πρόβλημα..

 

Χαιρετώ και καλή δύναμη σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.