Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση αμοιβής επίβλεψης


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για το πολύ χρήσιμο και προσεγμένο forum, και ευχαρηστώ για την φιλοξενία της πρώτης μου δημοσίευσης.

 

Είμαι νέος πολ. μηχ. και χρειάζομαι βοήθεια για κάποια διαδικαστικά τα οποία πιθανώς θα φανούν πολύ απλά στους πιο έμπειρους :

 

Μου ανατέθηκε η επίβλεψη για ένα κτιριακό και υπάρχει η απαίτηση από τον ιδιοκτήτη να κατατεθεί η αμοιβή της επίβλεψης μέχρι την Τετάρτη.

 

Επέιδή δεν έχω εμπειρία πάνω στα σχετικά διαδικαστικά, ρωτάω :

 

*. Από την Πολεοδομία μου έδωσαν το ποσόν της καθαρής αμοιβής επίβλαψης, όπως προέκυψε από το φύλλο υπολογισμού της οικοδομικής άδειας. (5.184,91€)

 

*. Αυτό μου είπαν πως πρέπει να κατατεθεί σε λογαριασμό μου στην Εθνική. Πώς ακριβώς μπορώ να ανοίξω τέτοιον λογαριασμό αμοιβών?

 

*. Ο ιδιοκτήτης θα καταθέσει ακριβώς το ποσό που μου έδωσε η πολεοδομία, ή το ποσόν + ΦΠΑ? (5.184,91Χ1,18 )?

 

*. Πώς υπολογίζεται το ΦΕΜ και που γίνεται η κατάθεση?

 

*. Πώς υπολογίζεται το ΤΣΜΕΔΕ και πού γίνεται η κατάθεση? (μου είπαν κάτι για [1%+2%]Χ2,4% ?????)

 

*. Ποιά είναι τα σχετικά έγγραφα - αιτήσεις που θα χρειαστώ και πού θα τα βρω?

 

*. Δυστυχώς δεν έχω ακόμη αγοράσει πρόγραμμα αμοιβών-αδειών, οπότε δεν έχω τίποτα έτοιμο.Αν κάποιος έχει δικαιολογητικά που μπορεί να χρειαστώ σε ηλ. μορφή θα ήταν πολύ χρήσιμα.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1)Λογαριασμό αμοιβών ανοίγεις στην εθνική τράπεζα, λέγοντας ότι θέλεις να ανοίξεις λογαριασμό όψεως για μηχανικούς. Αν θυμάμαι καλά χρειάζεσαι αντίγραφο της έναρξης επαγγέλματος από την εφορία.

2)Ο ιδιοκτήτης πρέπει να καταθέσει το ποσό+ΦΠΑ με το ειδικό έντυπο για κατάθεση αμοιβών μηχανικών το οποίο παραλαμβάνεις από την εθνική. Πάρε καμιά 15αριά, θα σου χρειαστούν και άλλες φορές.Προσοχή!!!!Χρειάζεσαι κωδικό πληρωμής από το ΤΕΕ ο οποίος αν είσαι νέος μηχανικός τον πήρες κατά την εγγραφή σου, αν είσαι παλιός θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου δοθεί. (Πληροφορίες υπάρχουν στην κεντρική σελίδα του ΤΕΕ).

3)Το ΦΕΜ είναι το 10% της πραγματικής σου αμοιβής (χωρίς ΦΠΑ) και κατατείθεται στη ΔΟΥ που ανοίκεις με το ειδικό έντυπο που παραλαμβάνεις από την ΔΟΥ (και πάλι πάρε αρκετά, όχι ένα, θα σου χρειαστούν αργότερα και θα γλιτώσεις χρόνο από το πήγαινε-έλα).

4)Το ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεται στην Εθνική Τράπεζα πάλι με το ειδικό έντυπο που παραλαμβάνεις από την τράπεζα. Επιλέγεις την κατηγορία 12 και υπολογίζεις τα ποσά ανάλογα. Είναι 2% επί της αμοιβής σου (χωρίς ΦΠΑ) υπερ ΤΣΜΕΔΕ και 1% επί της αμοιβής σου (χωρίς ΦΠΑ) υπερ ΕΜΠ. Στη συνέχεια πολαπλασιάζεις το σύνολο με 2.4% που είναι το χαρτόσημο.

Και προσθέτοντάς τα όλα μαζί έχεις το ποσό που πρέπει να καταθέσεις.

Γενικά πάντως θα ήταν πολύ βοηθητικό να αγοράσεις ένα πρόγραμμα δεν είναι πολύ ακριβά και θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!!!Χρειάζεσαι κωδικό πληρωμής από το ΤΕΕ ο οποίος αν είσαι νέος μηχανικός τον πήρες κατά την εγγραφή σου, αν είσαι παλιός θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου δοθεί. (Πληροφορίες υπάρχουν στην κεντρική σελίδα του ΤΕΕ).

 

Πόσες εργάσιμες θέλουν για να μου στείλουν κωδικούς???????

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τον κωδικό πληρωμής που σου δίνει το ΤΕΕ ηλεκτρονικά για να καταθέσεις την αμοιβή ή τους κωδικούς για να μπεις στο σύστημα "Αμοιβές Ιδιωτικών Έργων"; Τον πρώτο τον πέρνεις αμέσως μόλις δηλώσεις τα στοιχεία της μελέτης στο σύστημα. Για τον δεύτερο δεν γνωρίζω. Όταν πρωτοξεκίνησε η αποστολή κωδικών για εισαγωγή στο σύστημα περίμενες περίπου 2 εβδομάδες, αλλά φαντάζομαι ότι τώρα στέλνονται γρηγορότερα. Κάνε τον κόπο και πάρε ένα τηλ. εδώ:

Τμήμα Τράπεζας Πληροφοριών

(Παροχή κωδικών, θέματα πρόσβασης στις ιστοσελίδες, χρήση λογισμικού)

Τηλέφωνα: 210 3671153-151-149

Fax: 210 3671101

E-mail: [email protected]

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν χρέάζεσαι τον κωδικό με τον οποίο θα έχεις πρόσβαση στις ηλεκτρονικές σελίδες του ΤΕΕ. πόσες μέρες κάνει για να έρθει μπορείς να το μάθεις αν τηλεφωνήσεις στο 210 3671601, 210 3671101-2. Θέλει κάποιες μέρες (αρκετές).

Για να κατατεθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου χρειάζεται ο κωδικώς πληρωμής του έργου.

εσύ μιλάς για επίβλεψη μόνο, σωστά;

την μελέτη ποιος την έχει κάνει;

Όποιος την έκανε για να την πληρωθεί έχει περασμένα τα στοιχεία του έργου στο δικό του φάκελλο.

Άρα μπορεί από εκεί να σου βγάλει κωδικούς πληρωμής για την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

[Πάρε καμιά 15αριά, θα σου χρειαστούν και άλλες φορές.Προσοχή!!!!Χρειάζεσαι κωδικό πληρωμής από το ΤΕΕ ο οποίος αν είσαι νέος μηχανικός τον πήρες κατά την εγγραφή σου, αν είσαι παλιός θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου δοθεί.

 

και εγώ νέα μηχανικός είμαι, 2006, αλλά δεν μου έδωσαν κωδικούς αυτόματα. έκανα αίτηση και μου τους έστειλαν με το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε στην ημερίδα του ΣΠΜΕ το Σάββατο 21.06.2008 ότι οι νέοι μηχανικοί με την εγγραφή τους παραλαμβάνουν και τους κωδικούς τους για την εισαγωγή στο πρόγραμμα. Αν θυμάμαι καλά αυτό ξεκίνησε από το 2007.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, thank u, βοηθάτε πολύ

 

Για να κατατεθούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου χρειάζεται ο κωδικώς πληρωμής του έργου.

εσύ μιλάς για επίβλεψη μόνο, σωστά;

την μελέτη ποιος την έχει κάνει;

Όποιος την έκανε για να την πληρωθεί έχει περασμένα τα στοιχεία του έργου στο δικό του φάκελλο.

Άρα μπορεί από εκεί να σου βγάλει κωδικούς πληρωμής για την επίβλεψη.

 

μάλλον έτσι έχουν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε στην ημερίδα του ΣΠΜΕ το Σάββατο 21.06.2008 ότι οι νέοι μηχανικοί με την εγγραφή τους παραλαμβάνουν και τους κωδικούς τους για την εισαγωγή στο πρόγραμμα. Αν θυμάμαι καλά αυτό ξεκίνησε από το 2007.

 

δηλαδή μπορώ να θεωρούμε παλιά!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.