Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση αμοιβής επίβλεψης


Recommended Posts

Η αμοιβή του Φακέλου Οικοδομικής Άδειας έχει κατατεθεί, και βρήκα τον κωδικό του έργου.

 

Στο φύλλο υπολογισμού αμοιβών της άδειας έχει υπολογιστεί και η αμοιβή επίβλεψης και έχει ελεγχθεί από πολεοδομία.

 

Επομένως, από όσα κατάλαβα, ΔΕΝ χρειάζεται να πάρω νέους κωδικούς, τουλάχιστον για την κατάθεση της αμοιβής επίβλεψης αυτού του έργου. Η αίτηση για κωδικούς πρόσβασης από το ΤΕΕ θα μου χρειαστεί για επόμενες μελέτες-επιβλέψεις.

 

Σωστά δεν τα κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

για να τα παρουμε από την αρχή. Έχω εγώ, ως αρχιτέκτονας, ένα έργο. Μπαίνω με τον κωδικό μου στην σελίδα του ΤΕΕ για ΄'υπολογισμό αμοιβής έργου', αφού συμπληρώσω όσα μου ζητούνται κάνω αποδοχή του έργου, και αν είναι όλα οκ, τότε το τεε μου στέλνει αυτόματα αρχεία pdf με τους κωδικούς πληρωμής. Μόνο για ότι τους έχω δηλώσει ότι θα πληρωθώ (μελέτη, επίβλεψη ή και τα δύο) . Σε αυτό το σημείο μπορώ να βγάλω κωδικό πληρωμής και για τους άλλους μηχανικούς που συμμετέχουν στο έργο, μηχανολόγο, στατικό, κτλ, αρκεί να έχω τον αριθμό μητρώου τους. Αν δεν μου πληρώσουν την επίβλεψη από την αρχή, προφανώς και δεν έχω βγάλει το αρχείο με τον κωδικό και θα το κάνω όταν είναι να πληρωθώ. Αυτό το κάνει ο μηχανικός ο οποίος έχει αναλάβει την έκδοση της άδειας. Οπότε το να βρεις τον κωδικό του εργου δεν ξέρω αν σε βοηθάει σε κάτι. Οι επιλογές που βλέπω είναι δύο:

α. βρίσκεις το μηχανικό που έχει βγάλει την μελέτη και τον παρακαλείς να σε προσθέσει στο έργο σαν επιβλέποντα ώστε να βγάλει και για εσένα την εντολή πληρωμής.

Β. παίρνεις κωδικούς από το ΤΕΕ, δικούς σου, και ξεκινάς τον υπολογισμό της αμοιβής επίβλεψης, από την αρχή, με τα στοιχεία που έχει η άδεια μέσα. (κάτι χαρτιά που έχουν πάνω το υδατογράμμα του ΤΕΕ).

η πρώτη επιλογή είναι η πιο απλή, αν ο άλλος μηχανικός θέλει να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Β. παίρνεις κωδικούς από το ΤΕΕ, δικούς σου, και ξεκινάς τον υπολογισμό της αμοιβής επίβλεψης, από την αρχή, με τα στοιχεία που έχει η άδεια μέσα. (κάτι χαρτιά που έχουν πάνω το υδατογράμμα του ΤΕΕ).

 

 

Οκ, αυτό έκανα + σήμερα ξεμπέρδεψα :lol:

 

Ευχαρηστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο που θα με απασχολούσε είναι γιατί θέλουν τόσο πρόθυμα να μου φορτώσουν την επίβλεψη. :shock:

Και σίγουρα όχι λόγω εμπειρίας.

 

Σημείωση ότι δεν είναι απαραίτητο να προπληρωθεί στη φάση της άδειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.