Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση ισογείου κτιρίου


 
civil24

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό που λες. αν και η λύση που πρότεινες ίσως είναι γρηγορότερη κατασκευαστικά.

 

Να πούμε βέβαια και το σημαντικότερo όμως οτι η θεμελίωση πρέπει να προστατεύεται απο τις περιβαλλοντικές συνθήκες (κυρίως λόγω παγετου) και γιαυτό επιβάλλεται εκσκαφή παραπάνω απο 50cm. τώρα αν θα το δεχθούν στη πολεοδομία είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πληρώσει κάτι παραπάνω τώρα γιατί στο μέλλον αν του ανοίξει η όρεξη για παραπάνω ορόφους εσένα θα κατηγορεί. Τουλάχιστον να του το πεις να έχεις καθαρή την συνείδησή σου.

Link to comment
Share on other sites

civil24 εγώ θα πρότεινα να κατασκευάσεις μικρά συνδετήρια τα οποία να μπαζώσεις και με ένα πλέγμα να φτιάξεις το δάπεδο του ισογείου σου. όπως δηλαδή θα έκανες και σε οποιοδήποτε έργο τέτοιας τάξης. Πάντως νομίζω τα θεμελιάκια καλό είναι να μην τα αποφύγεις, δεν ξέρω αλλά οι τοπικές ενισχύσεις που προτείνεις που φαίνονται λίγο μικρές..

 

συμφωνώ

και μικρές και ίσως εκτός κανονισμού

 

ΑΡΗ πεπερασμένα σε ένα τέτοιο απλό μοντέλο μήπως είναι λίγο υπερβολικό?.

 

αν ήθελε να κάνει αυτά που περιέγραφε μόνο έτσι θα μπορούσε να ελέγξει με ακρίβεια

 

Εν πάσει περιπτώσει αφού θέλει να αποφύγει τις εκσκαφές ίσως θα χρειαστεί μεγαλύτερο πάχος πλάκας πάνω απο 30cm αν θες να είσαι σίγουρος.

 

ναι! τελικά έχεις δίκαιο panos

Συμφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

πολλά τα ερωτήματα αλλά ευτυχώς τα περισσότερα απο αυτά εχουν απλοικές απαντήσεις!!!

 

ραντιέ 20 εκατοστά? δεν ασχολούμαι με την μελέτη αλλά νομίζω οτι υπάρχει ελάχιστο πάχος! κάνω λάθος?!?!?! νομίζω οτι είναι 40 εκατοστά η 50. ( φυσικά αυτό το πάχος θα αυξηθεί για την εκσκαφή λόγω μπετού καθαριότητας κ.τ.λ.)

 

έστω οτι κάνεις πλάκα 20 εκατοστά που θα αγκυρώσουν οι κολώνες? δεν θα εχουν πρόβλημα οι διάφοροι έλεγχοι ( διάτρηση )

 

εστω τελικά οτι είναι 20 εκατοστά η πλάκα σου. ποτέ δεν θεεμλιώνουμε πάνω στη φυτική γη. αφαιρούμε πάντα τα 30-40 εκατοστά της φυτικής γης που είναι για να πετύχουμε κάποια ομοιογένεια του υλκού...

 

νομίζω οτι πρέπει να ξεχάσεις εντελώς την σκέψη οτι δεν θα κάνεις καθόλου εκσκαφές!!!

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι μπαζωμένο πρόσφατα και κάτσει....

 

Charlie αυτά τα πράγματα θα τα ελέγξει από πριν με αυτοψία. Και θα βάλει στο πινακάκι της μελέτης ...η οριστική στάθμη θεμελίωσης.....θα καθοριστει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι η απαίτηση του εργοδότη δεν με έβρισκε σύμφωνο από την αρχή. Απλά έκανα μια σκέψη προς την κατεύθυνση των απαιτήσεων του εργοδότη και την έθεσα υπόψη σας για παρατηρήσεις και απόψεις. Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπατε και θεωρώ ότι η αρχική ιδέα δεν είναι εφαρμόσιμη. Η πιο πιθανή λύση είναι αυτή των μεμονομένων πεδίλων κατά τον συνήθη τρόπο και η δημιουργία μιας πλάκας δαπέδου κατά τα γνωστά.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την αναταπόκριση στο θέμα που έθεσα.

Link to comment
Share on other sites

ραντιέ 20 εκατοστά? δεν ασχολούμαι με την μελέτη αλλά νομίζω οτι υπάρχει ελάχιστο πάχος! κάνω λάθος?!?!?! νομίζω οτι είναι 40 εκατοστά η 50

Ε.Κ.Ω.Σ. 18.6.3:

"Συνδετήριες δοκοί που προλέπονται από την παρ. 5.2.4.2 του Ε.Α.Κ. επιτρέπεται να αντικαθίστανται με εναία πλάκα, το πάχος της οποίας πρέπει να είναι τουλάχιστον 0.20m, στην άνω στάθμη των πεδίλων."

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου είναι δυνατόν υπό προϋποθέσεις να γίνει η θεμελίωση επιφανειακή όπως επιθυμεί ο πελάτης σου. Τα πέδιλα πρέπει να έχουν ελάχιστο πάχος 0,50μ εφόσον είναι εύκαμπτα (ορθογωνικά), διαφορετικά (δύσκαμπτα=κώνοι) πρέπει να έχουν πάχος 0,70μ.

Αυτό που ονομάζεις ραντιέ πάχους 0,20μ προβλέπεται απ' τον ΕΚΩΣ §18.6.3 ως πλάκα αντικατάστασης των συνδετήριων δοκών.

Για την προσομοίωση με το Fespa δε βλέπω δυσκολίες. Η πλάκα αντί συνδετήριων δοκών είναι δυνατόν να προσομοιωθεί με συνδετήριες πχ 100/20 ή ακόμα και ως συνδετήριες 25/40 και να αντικατασταθεί με την πλάκα χωρίς κάποιον ιδιαίτερο υπολογισμό.

 

Η μόνη παράμετρος που σε εμποδίζει στην εφαρμογή των παραπάνω ακούει στο όνομα έδαφος. Έχεις βράχο; Αν όχι καλύτερα να σκάψεις ένα μέτρο τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση η έλλειψη Σ.Δ θα έχει ως αποτέλεσμα μεγάλύτερα πέδιλα, οπότε δεν θα έχεις καποιο τεράστιο όφελος.

Κατά τα λοιπά ο Χάρης έχει δίκιο κατά την γνώμη μου.

Το ερώτημα είναι τι γλιτώνεις!!!!

Τις ΣΔ?? Πόσα κυβικά μπορεί να είναι!!! Να έχεις 30 μ ΣΔ, άντε να είναι 1300ευρώ. Οι εκσκαφές ομοίως, εφόσον την πολύ δουλειά την έχεις κάνει με τα πέδιλα. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ρισκάρεις με την θεμελίωση ειδικά την στιγμή που μπορεί να σου βγάλει και κανα όροφο μετά από λιγα χρόνια.

 

Εγώ πάντως θα απέφευγα να εφαρμόσω τέτοιες διατάξεις.

Ο Χάρης λέει κάτι για βράχο. Αν δεν έχεις μπορεί να έχεις διαφορικές καθιζήσεις. Και το δάπεδο? Που θα πατάει? Στα χώματα?? Θα κάνεις εξυγίανση? Όχι εφόσον δεν θέλεις να σκάψεις και εφόσον κοστίζει. Άρα θα κάτσει. Μαζί θα κάτζει και η τοιχοποιία αλλά και θα διαλύσει και το πλακάκι του δαπέδου.

Εσύ αποφασίζεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.