Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ντουλαπάκι φτιάξτο μόνος σου


zoran

Recommended Posts

θέλω να φτιάξω ένα ντουλαπάκι (βαμμένο λευκή λάκα) που θα τοποθετηθεί σε ντουζιέρα (οπότε θα βρέχεται) και θέλω να παραγγείλω τα υλικά ώστε να το συναρμολογήσω μόνος μου

1. από τι υλικό θα προτείνατε να είναι και γιατί;

2. από πού θα παραγγείλω ότι χρειάζομαι;

3. λακατζή καλό και εγγυημένο πού θα βρώ;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το φτιάξεις από πλακάζ θαλάσσης που φτιάχνονται τα έπιπλα μπάνιου για να αντέχουν στην υγρασία το οποίο μπορεις να το λακάρεις αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα πλαστικό καλύτερα γιατί όσο καλά φτιαγμένο και αν είναι θα χαλάσει από τα άλατα και με τον καιρό θα φουσκώσει.

Εσλυ ξέρεις τωρα...

Link to comment
Share on other sites

φίλε σε ευχαριστώ για τη γνώμη

1. αλλά είσαι σίγουρος πως θα χαλάσει από τα άλατα; η λάκα δεν το προστατεύει; ούτε ακόμα και εάν πω να γίνουν extra περάσματα λάκας;

2. όσο για το πλαστικό, πού θα βρώ κάτι καλαίσθητο, εφάμιλλο του ντουλαπιού με λάκα που θέλω να φτιάξω;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο zoran που ξερω απο αλλου? Θα παρει υγρασια απ τις ενωσεις, η λακα ειναι σκληρο χρωμα. Με καποιο λαδι-βερνικι συντηρησης ξυλου θα ειναι καλυτερα ισως (αν ειδικα το περασεις και πριν το μονταρισμα) αλλα δεν θα ταιριαζει η εμφανιση μαλλον..

Αν το κανεις, βιδωσε καλυτερα (αν πανε καλα μεσα οι βιδες, η λακα με τ στοκο της θα τις καλυπτει καλα) και βαλε κολλα ξυλου πριν στ ενωσεις (οτι περισευει τ καθαριζεις με νερο κ σφουγγαρι) για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Thanx στέλιος αλλά δεν το κατάλαβα καλά... κοίτα βερνίκι δεν θέλω να βάλω γιατί δεν θα είναι ωραίο, η λάκα είναι το προτιμότερο εικαστικά.

1. Πως θα γίνει με τις βίδες ώστε να μην φαίνονται; Εάν τις στοκάρω, αυτό σημαίνει πως θα πρέπει μετά να τα βάψω με λάκα, σωστά; Στο τέλος δηλαδή, μετά τη συναρμολόγηση ώστε να μην φαίνονται.

2. Αλλιώς εάν το κάθε κομμάτι το βάψω μόνο του και μετά τα συναρμολογήσω μήπως καλύτερα να κολλήσουν με καβίλλιες και ξυλόκολλα ώστε να είναι πιό σωστά στεγανοποιημένα;

3. ή να το συναρμολογήσω όλο, να στοκάρω τις ενώσεις των πλευρών και μετά να γίνει η βαφή της λάκας; μήπως είναι περισσότερο στεγανό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, εγω ειπα βιδες αντι για καρφια, καβιλιες ειναι το σωστο. Νοβοπανοβιδες τ λενε και εισχωρει το κεφαλι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι ιδιαίτερα σημαντικό

το κόντρα πλακέ θαλάσσης είναι τετραγωνισμένο κατά την κοπή του, όμως εγώ θέλω λίγο να το λειάνω ώστε οι ακμές του να είναι ελαφρά γλυκές... γίνεται αυτό; και πώς; π.χ. έχω δεί το mdf πως το κάνουν, έχει δύο εναλλακτικές λείανσης, μια ελαφρώς πομπέ και μια πολύ πομπέ, εντάξει εγώ θέλω την ελαφρώς πομπέ, ίσα ίσαι να μην είναι πολύ γωνία οι ακμές του... τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.