Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκυρότητα οικοδομικής αδείας


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Εχω ένα θέμα με εντυπο οικοδομικής αδειας από καποιο δήμο.

Δόθηκε σε γνωστό μου από μηχανικό μια οικοδομική αδεια η οποία δεν έχει ανάγλυφο σφραγίδας, απλώς την σφραγίδα μπλέ ελληνική δημοκρατία δήμος ταδε το όνομα τεχνικού δομικών εγρων τε και το όνομά του με υπογραφή του. Μπορεί να θεωρηθεί εγκυρη η άδεια αυτή?

Να σημειωσω ότι προκειται για κατοικία σε πρώτο όροφο και μαζί με αυτό το χαρτί του έδωσε και κάποια αρχιτεκτονικά σχέδια σφραγισμένα ύδρευση αποχέτευση,όχι όμως στατικά. Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο? Υπάρχει περίπτωση να τον κοροϊδεύει? Αν γνωρίζετε κάτι παρακλαώ πολύ απαντήστε μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες, αλλά εγω ρωτώ αν μπορεί ή αν έχει συμβεί σε κάποιον αλλον (συνάδελφο ή ιδιώτη )κάτι τέτοιο.

αδεια χωρις ανάγλυφη σφραγίδα για ποιο λόγο?

δεν μπορώ να καταλάβω..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει κανένα φύλλο οικοδομικής αδείας να φέρει την ανάγλυφη τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει ότι τις "ανάγλυφες" τις είχε αποστείλει κάποτε το ΥΠΕΧΩΔΕ στις πολεοδομίες πριν την δημιουργία της αιρετής νομαρχίας. Από τότε ποτέ δεν τις ανανέωσε, παρότι οι τίτλοι των υπηρεσιών άλλαξαν, η κρατική "νομαρχία" έγινε αιρετή "νομαρχιακή αυτοδιοίκηση", με αποτέλεσμα άλλες πολεοδομίες να χρησιμοποιούν τις παλιές και άλλες να βάζουν την "απλή" στρόγγυλη.

Πάντως η χρήση της "ανάγλυφης" δεν νομίζω να προβλέπεται από νόμο.

Και ελπίζω να έχω δίκιο, γιατί τώρα με τον "Καλλικράτη", αν είναι υποχρεωτική η χρήση της "ανάγλυφης" και θα πρέπει να προμηθευτούν όλες οι πολεοδομίες ανάγλυφες που γράφουν "Δήμος ....." ποιος ξέρει πόσο καιρό θα ψάχνουν ποιος θα τις φτιάξει και πόσο θα αργήσουμε να πάρουμε (και) για αυτόν τον λόγο οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Και ελπίζω να έχω δίκιο, γιατί τώρα με τον "Καλλικράτη", αν είναι υποχρεωτική η χρήση της "ανάγλυφης" και θα πρέπει να προμηθευτούν όλες οι πολεοδομίες ανάγλυφες που γράφουν "Δήμος ....." ποιος ξέρει πόσο καιρό θα ψάχνουν ποιος θα τις φτιάξει και πόσο θα αργήσουμε να πάρουμε (και) για αυτόν τον λόγο οικοδομική άδεια.

 

Aσε και το πόσο θα τις πληρώσουμε..........

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, παρολίγο να μου συμβεί

ευτυχώς το είδα πριν φυγω και μου 'εβαλε την ανάγλυφη

ο υπάλληλος απλά ξεχάστηκε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.