Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος ισχύος τοπογραφικού.


Recommended Posts

παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει συγκεκριμενος χρονος που ειναι σε ισχυ και ειναι εγκυρο ενα τοπογροφικο ή ισχυει εφορου ζωη?

thanxs

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει μεταβολή (κτίσμα, κατατμήσεις κ.τ.λ) δεν υπάρχει νόημα να γίνει καινούργιο ... Αν και τα παλιά τοπογραφικά έχουν αρκετά σφάλματα οπότε καλό είναι να γίνει ένα καινούργιο .....

Link to comment
Share on other sites

???

Το τοπογραφικό ισχύει την ημέρα και το δευτερόλεπτο που το υπογράφεις. Αν στη συνέχεια έχουν γίνει μεταβολές, την ευθύνη έχει αυτός που το χρησιμοποιεί ή το καταθέτει σε κάποια υπηρεσία ή η υπηρεσία που το δέχεται...

Δεν ξέρω να υπάρχει κάποια νομοθεσία, αλλά μου φαίνονται προφανή πράγματα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για συμβολαιογραφικές πράξεις οι συμβολαιογράφοι ζητούν πρόφατο τοπογραφικό, δηλ εως και 6 μήνες παλιό, ώστε οι σχετικές δηλώσεις να είναι έγκυρες.

:!:

Π.χ. μπορεί μία περιοχή να εντάχθηκε στο σχέδιο και το παλιό τοπογραφικό να αναγράφει πως το γεωτεμάχιο είναι εκτός σχεδίου

ή

π.χ. να δημοσιεύθηκε Π.Δ. το οποίο να αλλάζει κάτι στους όρους δόμησης ή π.χ. στις επιτρεπόμενες χρήσεις στην περιοχή...

 

Ας βοηθήσει και κανείς παλαιότερος... Ισχύσει το 6μηνο για τις συμβολαιογραφικές πράξεις?

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου φαινονται πρωτοφανη δεν καταλαβαινω!καθε πολιτης δεν εχει τις γνωσεις να παει να ελεγξει ανα ενα τοπογραφικο ειναι χωρις μεταβολες ετσι περνει αυτο το τοπογραφικο που εχει και μπορει να ειναι 30 χρονων και το παει οπουδηποτε.αυτο εννοω αν καλυπτομαστε απο θεμα χρονου....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το προφανές που λέω είναι το εξής: Έχω κάνει ένα τοπογραφικό πριν 5 χρόνια. Στο διάστημα που μεσολάβησε έχει φτιαχτεί ένα κτίσμα στο αγροτεμάχιο, με κανονική άδεια οικοδομής. Πώς μπορώ εγώ να το γνωρίζω αυτό?

Άρα κάθε τοπογραφικό ισχύει τη στιγμή που το δίνεις. Αν ο πελάτης το χρησιμοποιήσει ενώ έχουν γίνει μεταβολές, πάλι προφανώς η ευθύνη είναι του πελάτη και όχι του μηχανικού που το πρωτοέφτιαξε.

Ως προς το χρόνο, τι δηλαδή είναι παλαιό και τι νέο, νομίζω ότι είναι υποκειμενικό και κάθε υπηρεσία μπορεί να ζητάει ότι κρίνει κατά περίπτωση. Γι' αυτό εξάλλου γίνονται και οι αυτοψίες.

Link to comment
Share on other sites

εως και 6 μήνες παλιό

κατι παρόμοιο έχω ακουσει κι εγώ περί εξαμήνου αν και ένα σωστό τοπογραφικό σε κατοχυρώνει για πολλά χρόνια.

(Εννοείται αν δεν έχουν γίνει αλλαγές..)

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω τελικα οτι υπαρχει ημερομηνια ληξης!αυτο ρωταω ποτε ειναι η ημερομηνια ληξης αλλα αυτο μαλλον ειναι σχετικο τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.