Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετάβαση από μισθωτός σε ελεύθερος επαγγελματίας


MirrorX

Recommended Posts

Το βασικο αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι ειναι να αποδεχθει το προσωπικο αυτο που τους προταθηκε....3 μηνες ανευ αποδοχων και ανευ ενσημων κλπ κλπ...τι να τον κανει τον υπευθυνο παραγωγης μηχανολογο, σε εργοστασιο που δεν υπαρχουν εργατες αρα κ παραγωγη.

 

Το οτι ηδη ψαχνω για δουλεια ειναι δεδομενο...κ οπως διαβασα κ καπου εδω μεσα και συμφωνω δεν δυναται εταιρια με εργοστασιο που θελει να θεωρειται σοβαρη να εχει τους μηχανικους της με μπλοκακι, ολοι τους θα ειναι με το ενα ποδι εξω ψαχνοντας παντα για κατι καλυτερο.

 

Αυτο που θα προσπαθησω να κανω ειναι να καταφερω να τους δεσω με καποιο ιδ. συμφωνητικο για την αποζημιωση μου κ μετα μενω μεχρι να βρω κατι αλλο. Τα παντα θα τα μαθω τις επομενες μερες που θα ερθουν τα ιδια αφεντικα, γιατι μεχρι τωρα μιλανε με τον δ/ντη του εργοστασιου (επισης μηχανολογος) κ μας μεταφερει τις προτασεις.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: σκεφτομαι οτι αν τους κοντραρω πολυ για την αποζημιωση μπορουν με μια προειδοποιηση ενος μηνα να μου κοψουν την αποζημιωση στο μισο

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο4354 αν τελικά πας με μπλοκάκι φτιαξε μια συμβαση ΕΣΥ και δωσε τους να την υπογραψουν. Να γραψεις μεσα οτι εχεις τα δικαιωματα και τις υποχρεώσεις αντιστοιχες μισθωτου (εξαρτημενης σχεσης εργασίας νομιζω λεγεται). Δηλαδή, αδειες αποζημιώσεις κλπ. Δωρα οχι, μιας και τα υπολογισες στο μισθό.

Μπορεις να το καταθεσεις στην ΔΟΥ (ισως ειναι και υποχρεωτικο, δε ξερω) για πιο σιγουρα. Κρατας ενα εσυ, ενα ο εργοδότης και ενα η ΔΟΥ...

 

Εγω ετσι το εκανα με την προηγουμενη δουλειά μου και δεν ειχα κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ggeorge υπαρχει τετοιου ειδους συμβαση που μπορει να στηθει απο την αρχη?

Πιστευα οτι αυτος ο ορος "εξαρτημενη σχεση εργασιας" απλα προεκυπτε μετα απο καποιους μηνες κοβωντας αποδειξεις μονο σε εναν εργοδοτη. Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει κατι τετοιο εξ'αρχης!!! σ'ευχαριστω, θα το ψαξω....

 

ποιος μπορει να μου το πει αυτο? πρεπει να συμβουλευτω εργατολογο, γιατι οι λογιστες μαλλον δεν τα κατεχουν ΟΛΑ αυτα!

Link to comment
Share on other sites

οντως βρομαει πιστόλι η υπόθεση. ζητα να παραμείνεις μισθωτός και παράλληλα ξεκίνα να ψάχνεις για νεα δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.