Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές αποστάσεων ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.


george

Recommended Posts

Αυτό που με τον προηγούμενο κανονισμό ήταν αδιανόητο με τον ΕΛΟΤ είναι νόμιμο! Αυτό που για εσένα αποτελεί μια καλή λύση για εμένα είναι βλακεία και το αντίστροφο! Αυτό εξάλλου το τόνισα και στο προηγούμενο μήνυμα... Δεν εξετάζω θέματα ασφαλείας από την στιγμή που η εγκατάσταση έγινε σύμφωνα με τους κανονισμούς και οι κανονισμοί το επιτρέπουν! Αλλά ούτε θέτω και θέμα γούστου ή επιλογής!

 

Το ερώτημά μου είναι απλό. Γκρεμίζω τον τοίχο! Εννοείται ότι θα γίνει μερεμέτι! Το θέμα είναι ότι οι γραμμές είναι στο δάπεδο. Τι κάνω;! Σκάβω το πάτωμα;! Πως θα πάρω τις γραμμές να τις μεταφέρω παρακάτω;!

 

Επίσης ο ΕΛΟΤ αναφέρει ότι θα πρέπει να παραθέτουμε σχέδιο όπου να φαίνονται καθαρά οι οδεύσεις των γραμμών στο δάπεδο! Δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ, τόσα εκατοστά από το τάδε σταθερό σημείο κ.τ.λ.. Αυτό σε περίπτωση βλάβης των υδραυλικών όπως είπε και ο φίλος ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά είναι μια καλή λύση. Αν θες έχει όλα τα χαρακτηριστικά μιας κλασικής εγκατάστασης (πχ κυτία διακλάδωσεις για αλλαγές κτλ).

 

Τώρα αν χαλάσουν τα υδραυλικά στο πάτωμα, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. Ξήλωμα πατώματος ή εξωτερικές γραμμές. Ποια η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.