Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία υποστέγου


eliza.pap

Recommended Posts

Γιατί να απαλλαχθεί από τη μελέτη πυροπροστασίας;

 

γιατί μιλάμε για μια ανοιχτή κατασκευή, όχι για ένα κλειστό χώρο, γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τι παθητική να κάνεις σε υπόστεγο??

Αφου εξ'ορισμού είσαι ήδη σε ασφαλή και υπαίθριο χώρο!

Τότε να κάνουμε παθητική και στους δρόμους γιατι μπορεί να ξεσπάσει πυρκαγιά σε ένα σπίτι και μετά πως θα φύγει ο διαβάτης?

Νομίζω πρέπει να χρησιμοποιούμε και λίγο το μυαλό μας δεν δημιουργήθηκαν οι νόμοι για να μας το αντικαταστήσουν!

Στην πρωτοβουλία φαίνεται η οξυδέρκεια του ανθρώπου που δυδτυχώς οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν διαθέτουν αλλα ούτε και θέλουν.

Πάντως στο νόμο δεν βρίσκω τίποτα για υπόστεγα.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι πιο εύκολο? να ολοκληρώσεις μια μελέτη παθητικής πυροπροστασίας? ή να εκπαιδεύσης/πείσεις κάποιον ανθυπαλληλίσκο της χ πολεοδομίας??????

 

στην δική μου περιοχή σαφώς το πιο εύκολο και γρήγορο είναι το πρώτο.

Για τα προβλήματα με τις υπηρεσίες καλό είναι το ΤΕΕ και οι κλαδικοί σύλλογοι να παρεμβαίνουν άλλα δεν γίνεται σχεδόν ποτέ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως θα κάνω τη μελέτη για να ξεμπλοκάρει το θέμα...δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή μιας και ο πελάτης πιέζει για τους χρόνους..

Link to comment
Share on other sites

Εξ ορισμού σε υπαίθριο και ασφαλή χώρο δεν είσαι.Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι.

Δηλαδή αν το υπόστεγο είναι 250 τ.μ. με ξύλινο στέγαστρο και έπιανε μια φωτιά ή ένας σεισμόςδε νομίζω ότι θα ήθελα να είμαι από κάτω.

Δεν είναι το ίδιο να είσαι στο δρόμο , αμα ήταν έτσι δε θα χρειαζόταν μελέτη παθητικής ή ενεργητικής ούτε για τους υπαίθριους χώρους συνάθροισης κοινού , π.χ. καλοκαιρινά κλαμπ, θερινά σινεμά ή camping.

Βέβαια από ότι φαίνεται μυρίζει καψόνι εδώ πέρα και τίποτα περισσότερο, αφού είναι ανοικτό από παντού το μόνο που φαντάζομαι ότι θέλει είναι ένα σχέδιο με ΜΙΑ γραμμή από το κέντρο του ως την άκρη του που να λέει Χ μέτρα απροστάτευτης όδευσης.

Άντε και μια αναφορά στην έκθεση που να λέει ότι το ξύλινο στέγαστρο θα είναι περασμένο με αντιπυρικό βερνίκι.θέλουμε και κανα φωτιστικό ασφαλείας να έιμαστε κύριοι?οκ.

Όλη αυτή η ιστορία είναι μισή ώρα υπόθεση, μάλλον λιγότερο από το να προσπαθήσεις να πείσεις τον οποιονδήποτε κολλημένο ότι δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

ναι, για να διευκρινίσω πρόκειται για ένα υπόστεγο εμβαδού 25 τμ, 5χ5 δλδ..όντως καψώνι...όντως θα κάνω αυτό που είπες φίλε Mech...σε ευχαριστώ πολύ...:)

Link to comment
Share on other sites

_ Ο φέρων οργανισμός δεν απαιτείται να έχει ένα ελάχιστο δείκτη πυραντίστασης;

_ Δεν απαιτείται έλεγχος για την επιφανειακή διάδοση της φωτιάς;

_ Για την αποφυγή επέκτασης της φωτιάς στα γειτονικά κτήρια λαμβάνονται κάποια μέτρα ή γίνονται έλεγχοι;

_ Υπάρχουν πυροδιαμερίσματα ή επειδή είναι υπόστεγο δεν απαιτούνται και αν είναι να καεί ας καεί ολόκληρο μια και έξω.

 

Αν σ' ένα τουλάχιστον από τα παραπάνω ερωτήματα η απάντηση είναι ΝΑΙ τότε απαιτείται έλεγχος πυροπροστασίας.

Κατά τη γνώμη μου απαιτείται. Ακόμα και όδευση διαφυγής θα πρέπει να σημειωθεί στην κάτοψη.

Ασφαλής χώρος κάτω από φλεγόμενο στέγαστρο δεν είναι σε καμιά περίπτωση καθότι το φλεγόμενο στέγαστρο μπορεί να καταρρεύσει και να σε καταπλακώσει. Θεωρείστε την περίπτωση που έχετε ορθογωνικό στέγαστρο με τη μικρότερη πλευρά ίση με λ. Το μήκος της απροστάτευτης όδευσης διαφυγής είναι λ/2. Πχ σ' ένα υπόστεγο 60*100 η απροστάτευτη όδευση είναι 30μ. Είσαι ΟΚ με τις διατάξεις του κανονισμού πυροπροστασίας;

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα...να τα κάνω όλα αυτά βρε χάρη...αλλά τι κάνουμε όταν ο υπάλληλος των μηχανολογικών δεν θα βρίσκεται στην υπηρεσία του παρά κάποια στιγμή σε μελλοντικό χρόνο αόριστα? για πες μου δλδ εσύ, που όλα ωραία τα λες, αν και μιλάμε για 5χ5 όπως τόνισα, και όχι 60χ100, αλλά τι θα κάνω όταν ναι μεν ο τύπος λειτουργεί μεν για τους πολίτες αλλά όχι και για τους υπαλλήλους? εγώ πώς θα προστατευτώ σε έναν τέτοιο παραλογισμό, και σε μια ελληνική πραγματικότητα?

 

αστο, ρητορικό το ερώτημα...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο το ένα θέμα απ' το άλλο.

Για την αντιμετώπιση της κατάστασης στις πολεοδομίες τις προτάσεις μου τις έκανα ΕΔΩ. Περιμένουμε και τις δικές σου προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι άσχετα καθόλου...πώς το λέει η παροιμία? ακριβοί στα λάχανα και φτηνοί στο κρέας? κάπως έτσι...

όσο για το υπόστεγο η αλήθεια είναι δεν έχω πειστεί ακόμα. πυροδιαμερίσματα δεν έχουμε, αν λέμε μελέτη το να πω ότι θα περάσουμε αντιπυρικό βερνίκι και να δείξουμε με μια γραμμούλα μια διαδρομή 5 μ, η οποία μπορεί να είναι και 1-2μ, αφού θα μπορεί κανείς να βγει και από το πλάι, εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένη είσοδος, γειτονικά κτίρια δεν υπάρχουν παρά σε μεγάλη απόσταση, τώρα τι να πω...μάλλον κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

όσο για τις προτάσεις μου δεν έχω την δική σας εμπειρία ακόμα. όταν θα την έχω θα τοποθετηθώ.. :)

 

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου..θα την έχω υπόψη μου για άλλες δουλειές..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.