Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωταγωγοί (και μεταγενέστερη καθαίρεση)


Defected

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα μέσω αδείας ή συγκατάθεσης των κατοίκων μιας πολυκατοικίας να μπορέσουμε να νομιμοποιήσουμε το χτίσιμο σε έναν φωταγωγό.

Σε περίπτωση που έχει ξεκινήσει ήδη το κλείσιμο και δεχτούμε καταγγελία ποίες ενέργειες πρέπει να ακολουθήσουμε ?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόλοιπο δόμησης ??

Γιατί συνήθως την εξαντλούμε !!!

(μερικές φορές και παραπάνω :D :D αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)

 

Αν υπάρξει καταγγελία .... άστα να πάνε.... Πρόστιμο ανέγερσης ...και μετά νομιμοποίηση ... αν δεν νομιμοποιείται ... πρόστιμο διατήρησης !!!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που τίθεται θέμα καταγγελίας (άρα παρανομίας) κακώς συζητάμε το θέμα!

 

Αλλά και στην περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. και μπορείς νόμιμα να κλείσεις το φωταγωγό υπάρχει το θέμα των υπόλοιπων ενοίκων (αυτών δηλ. που μένουν κάτω από σένα). Αν το κλείσιμο υποβαθμίζει τα κάτωθεν διαμερίσματα που βλέπουν στο φωταγωγό, αυτός δεν κλείνει με ΤΙΠΟΤΑ. Εκτός αν συμφωνούν όλοι (αλλά ποιος βάζει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του? αν μελλοντικά αποφασίσει να το πουλήσει το διαμέρισμα η τιμή θα πέσει).

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει επιπλεον δομηση ναι με αδεια γινεται. Θα πρεπει να γινει τεχνιτοε εξαερισμοσ απο τα μπανια που εβλεπαν εκει ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Φωταγωγός προσμετράει στον υπολογισμό του προυπολογισμού και των φορολογικών?

παράδειγμα:΄

στον όροφο έχω 2 διαμερίσματα 100 και 120 τετραγωνικών

και ενα φωταγωγό 2*1.20.

τα διαμερίσματα τα δηλώνω με χρήση κατοικίας <40>

Ο φωταγωγός θα δηλωθεί και αυτός σαν χώρος ίδιας κατηγοριας φορολογικών <40> ή δε θα δηλωθεί καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

Κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα έκθεσης-πώλησης σε συνάθροισης κοινού. Το κατάστημα βρίσκεται στο ισόγειο και δεν έχει υπόγειο. Υπάρχουν άλλοι 2 όροφοι από πάνω.

Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να κλείσω ένα φωταγωγό στο ισόγειο, ο οποίος φωτίζει ένα WC του διπλανού διαμερίσματος. Δεδομένου ότι ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος [ όλου του κτιρίου] και δεν έχει πρόβλημα να μη φωτίζεται το εν λόγω WC προχώρησα στη διαδικασία και έφτασα στον έλεγχο της άδειας στα αρχιτεκτονικά.

Ο υπεύθυνος μου είπε πως οι φωταγωγοί που έγιναν βάσει γοκ 73 [η άδεια βγήκε το 82 νομίζω] απαγορεύεται να κλείνονται. Δεν βρήκε όμως κάποιο νόμο για να μου δείξει.

Ο φωταγωγός είναι 1.20*1.20 και φυσικά πρόκειται να διατηρηθεί από τον 1ο όροφο και πάνω που και εκεί χρησιμοποιείται για φωτισμό - αερισμό WC και κουζίνας.

Παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος κάτι περί αυτού ας μας δώσει τα φώτα του και ας γίνει αυτό το forum ο φωταγωγός μας!!!. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει μπερδευτεί ο υπάλληλος. Δεν υπάρχει κάποια απαγόρευση για το κλείσιμο στο ισόγειο. Απαγορεύεται το κλείσιμο στο δώμα που γίνεται κατά κόρον με υαλοπίνακες. εγκ.10787/83,εγκ25840/83

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γίνει αποστράγγιση των νερών πό τον φωταγωγό?

 

Εγώ αυτό που κάνω πάντως είναι να σηκώνω τοιχάκι γύρω στο μισό μέτρο, και επάνω να βάζω κάτι διαφανές (plexiglass) που εξέχει περιμετρικά του τοιχείου αλλά δεν ακουμπάει πάνω στο τοιχείο αφήνοντας περιμετρικά γύρω στα 10εκ κενό ώστε να υπάρχει κίνηση αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.