Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακίνητο τεμνόμενο από το όριο του οικισμού, εντός ΖΟΕ


Recommended Posts

Όταν δεν ορίζονται ειδικοί όροι με την απόφαση Νομάρχη κατισχύουν οι γενικοί όροι,....

 

Έτσι, ακριβώς ...

Και πάλι, σωστός ...

Link to comment
Share on other sites

Απόφαση Νομάρχη, υπάρχει σε κάθε περίπτωση ( το άρθρο 5 είναι γενικό... ). Σ' αυτήν ορίζεται τουλάχιστον το ελάχιστο εμβαδόν. Μπορεί όμως να ορίζεται και ελάχιστο πρόσωπο ( στην Κεφαλονιά πχ ορίζεται 12 μ. ). Άν όμως δεν ορίζεται ελάχιστο πρόσωπο -ξέρω πως σε πολλά μέρη δεν ορίζεται-, τότε κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα για την αρτιότητα ( με μικρή επιφύλαξη λόγω ΖΟΕ ). ( Σχετικά βοηθητικό και το Εγγρ-6923/196/03 ).

Link to comment
Share on other sites

Απόφαση Νομάρχη, υπάρχει σε κάθε περίπτωση ( το άρθρο 5 είναι γενικό... ). Σ' αυτήν ορίζεται τουλάχιστον το ελάχιστο εμβαδόν. Μπορεί όμως να ορίζεται και ελάχιστο πρόσωπο ( στην Κεφαλονιά πχ ορίζεται 12 μ. ). Άν όμως δεν ορίζεται ελάχιστο πρόσωπο -ξέρω πως σε πολλά μέρη δεν ορίζεται-, τότε κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πρόβλημα για την αρτιότητα ( με μικρή επιφύλαξη λόγω ΖΟΕ ). ( Σχετικά βοηθητικό και το Εγγρ-6923/196/03 ).

 

Είναι αδύνατον να καθοριστούν με την απόφαση Νομάρχη μικρότερα όρια αρτιότητας από εκείνα που ορίζονται στο πδ <2000.

Σε όσες περιπτώσεις δεν ορίζονται στην απόφαση κάποια στοιχεία, λαμβάνονται αυτά που αναφέρονται στο πδ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...

Υπενθυμίζεται δε ότι οι εγκύκλιοι δεν αποτελούν νόμους του κράτους, ούτε είναι δεσμευτικές για την Υπηρεσία όταν δεν συνάδουν με τις κείμενες διατάξεις (το αντίθετο μάλιστα).

Link to comment
Share on other sites

Theoharis, μου είναι δύσκολο να γράψω όλο το έγγραφο ( και δεν ξέρω πώς γίνεται, βρίσκεται στη Δομική Ενημέρωση... ). Βασικά αναφέρεται σε "τεμνόμενες ιδιοκτησίες" και πώς μπορεί να γίνει σύσταση καθέτων, το σκεπτικό όμως αφορά την ίδια με τη δική σου περίπτωση.

Σχετικά με το πρόσωπο να διευκρινήσω ότι άν δεν αναφέρεται στην απόφαση Νομάρχη φυσικά ισχύουν οι γενικές διατάξεις του ΠΔ/24-4-85, δηλαδή ότι λέει το άρ. 6 συνεπώς οποιοδήποτε πρόσωπο σε ΚΧ, που θά έχει ελάχ. πλάτος 4μ. Εκεί και μόνο εκέι κάνεις και την ανάλογη παραχώρηση για διαπλάτυνση. Γι' αυτό ακριβώς έλεγα πρίν, ότι σ' αυτήν την περίπτωση ( που οι Ο.Δ. δεν αναφέρουν ελάχιστο πρόσωπο ) το γ/τ είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με βεβαιότητα.

 

Με "copy-paste" το τμήμα του Εγγρ. ( από το CD της Δομ. Ενημ. )

 

 

Εγγρ-ΔΤΕ/6923/196/14-2-03 Εγγρ-6923/196/03

"Οικόπεδο που τέμνεται από όριο οικισμού <2000 κατοίκων και που θεωρείται ότι εμπίπτει εντός των ορίων του οικισμού ένα άρτιο οικόπεδο (Αρθ-7 , παρ.1 ΠΔ/24-4-85), έχει όλα τα δικαιώματα των οικοπέδων που από την αρχή βρίσκονται εντός των ορίων, πχ μπορούμε σ' αυτό το οικόπεδο να κάνουμε σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας;"

Σε απάντηση του ερωτήματος που υποβάλλατε, σας γνωρίζουμε ότι: Στο Αρθ-7 παρ.1 του ΠΔ/24-4-85 για τις τεμνόμενες ιδιοκτησίες ορίζεται ότι "θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή" και συνεπώς για το τμήμα αυτό ισχύουν όλες οι διατάξεις που αφορούν τα εντός των ορίων οικόπεδα. Η σύσταση διηρημένης ιδιοκτησίας εφαρμόζεται μόνο στο παραπάνω εντός ορίων θεωρούμενο τμήμα, δηλαδή το υπόλοιπο εκτός σχεδίου τμήμα δεν συμπεριλαμβάνεται στα ιδανικά μερίδια της διηρημένης ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να εξεταστεί και το αν υπαρχει και παλαιότερα ορίσμένος αιγιαλός.ιδιοκτησιακό θέμα .έχει καεί κόσμος και σε εντος οικισμού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.