Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο εκτιμάται η ερευνητική δραστηριότητα από τους εργοδότες;


MScEng

Recommended Posts

Ολοι μας καναμε διπλωματικη και πολλοι μεταπτυχιακα οποτε

ολοι λιγο πολυ εχουμε παρουσιασεις σε καποιο συνεδριο η

καποια/καποιες δημοσιευσεις σε επιστημονικα περιοδικα.

Πως αξιολογουνται απο τους εργοδοτες? Απλα αδιαφορα?

 

Ομιλω περι πιο εφασμοσμενης ερευνας που μπορει να

εχει και πρακτικη εφαρμογη οχι για τους δορυφορους

του Κρονου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα το μεταπτυχιακό λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα. Συνήθως δεν προτιμούνται οι κάτοχοι μεταπτυχιακού λόγω αυξημένου μισθού. Επιπλέον το θέμα είναι τί μπορείς να κάνεις και όχι πόσους τίτλους έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν περισσοτερο στην ερευνα ειτε υπο την μορφη

παρουσιασης σε συνεδριο ειτε σε επιστημονικο περιοδικο.

Ηθελα να ξερω αν εκτιμαται καθολου...

 

Η ο εν δυναμει εργοδοτης θα απαντησει το κλασικο

καλη η ερευνα αλλα εγω τι να σε κανω πηγαινε

σε κανενα πανεπιστημιο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον με το κλασσικό θα απαντήσει εκτός αν αναφερόμαστε σε εξειδικευμένες εργασίες (βλέπε υποθαλάσσια Θεσσαλονίκης). Όπως και να έχει νομίζω ότι όλα αυτά αφορούν κυρίως μελετητικά γραφεία...

Link to comment
Share on other sites

...

Πόσο εκτιμάται η ερευνητική δραστηριότητα από τους εργοδότες??

...

η καποια/καποιες δημοσιευσεις σε επιστημονικα περιοδικα.

Πως αξιολογουνται απο τους εργοδοτες? Απλα αδιαφορα?

...

Τί ρωτάς τώρα...

 

Μιλάς γιά ελλαδάρα φαντάζομαι.

Ισως -τό κουβεντιάζουμε- οί δημοσιεύσεις απλώς νά κάνουν τό cv σου

πιό εντυπωσιακό από τό (πχ) δικό μου πού δέν έχω δημοσιεύσεις,

ώς εκεί όμως.

Οί περισσότεροι εργοδότες θέλουν απλούς εργαζόμενους γιά νά τούς

κάνουν όλες τίς δουλειές, από μελέτες, προδιαγραφές εξοπλισμού,

αλληλογραφίες μέ τά εξωτερικά, σύνταξη προσφορών, χρονοδιαγράμματα,

θέση σέ λειτουργία εξοπλισμού κλπ μέχρι νά εκπαιδεύουν στο word τίς

κοπελίτσες στή γραμματεία-τηλεφωνικό κέντρο.

Αν τούς μιλάς γιά papers ζαλίζονται, δέν τούς ενδιαφέρουν.

 

Σέ μεγάλες εταιρείες πού έχουν καί HR Depts. δέν ξέρω τί βαρύτητα έχουν

(άν έχουν) οί δημοσιεύσεις, οπότε άν περίμενες νά σέ βάλουν στήν short-list

για interview επειδή έχεις, είναι λαχείο, ΙΜΗΟ πάντα.

Οχι οτι στά HR είναι αδιάφοροι, απλώς δέν ξέρουν τί είναι, δέν ξερουν νά

κρίνουν.

Επίσης, ό μελλοντικός προϊστάμενός σου μπορεί καί νά μήν θέλει κάποιον

υφιστάμενο μέ δημοσιεύσεις διότι μπορεί νά τό καταλάβει σάν απειλή, ό νέος

νά τά έχει καταφέρει καλύτερα από μένα...

 

Θά υπάρχουν καί περιπτώσεις πού papers θά είναι αναγκαία, Δημόκριτους κλπ.

Κάποιος συμforumίτης άς μάς φωτίσει γιά τό πού καί κατά πόσο οί

δημοσιεύσεις μετράνε.

 

Εφηρμοσμένη έρευνα είναι αυτή πού βοηθάει τό αφεντικό νά κονομάει τά

φράγκα. Κρίμας πού είναι απόρητη καί δέν θά τή διαβάσετε σέ κανένα

IEEE, IEE κλπ. καί δέν γράφεται σέ κανένα cv. Υπάρχει μόνον σάν φήμη

καί άμα τήν έχεις δέν χρειάζεται νά έχεις cv, δημοσιεύσεις καί άλλα

περίεργα.

.

Link to comment
Share on other sites

MScEng, αν φτάσαμε στην εποχή που θα ντρεπόμαστε επειδή έχουμε δημοσιεύσεις, μεταπτυχιακά κτλ, ας το κλείσουμε το ρημαδο-μαγαζο που λέγεται Ελλάδα...

 

Εγώ πιστεύω ότι η σοβαρη τεχνική/κατασκευαστική/εμπορική εταιρεία τα συνυπολογίζει όλα αυτά...

 

Και εξηγούμαι: εννοείται ότι ο φτωχο-εργολάβος που έχει ένα μαγαζάκι σε ένα δρομάκι, που άντε να παίρνει 1 έργο το μήνα και να κάνει ψιλο-δουλειές θα δει το βιογραφικό σου με τις δημοσιευσεις και τα μαστερ και θα σου πει:"Τι με ενδιαφέρει εμένα τις εργασιές έχεις κάνει, μπορείς να μου κλέβεις την Δ.Υπηρεσία (σε περίπτωση Δ.Ε.)? Μπορείς ένα έργο που κάνει Χ να μου το προμετράς Χ+10? Μπορείς να μου γλιτώνεις εισφορές ΙΚΑ, να βάζεις τις υπογραφές σου όπου γουστάρω ώστε μετά να σε πιάσουν εσενα και όχι εμένα?". Μερικές φορές δε θέλουν καν ένα που να ξέρει την δουλειά... Θέλουν ένα κορόιδο να τραβά αυτός το ζόρι και ο άλλος να πλουτίζει...

 

Η σοβαρή όμως εταιρεία, που θέλει να επενδύσει και να εκπαιδεύσει ένα μηχανικό, ώστε όχι μόνο μάθει την δουλειά αλλά και σε περίοδο 2-3 χρόνων να αποδώσει κέρδη στην εταιρεία, όταν διαβάζει ένα πλούσιο βιογραφικό, τα κοιτάει αυτά... Και τις εργασίες, και τις δημοσιεύσεις, και τα μαστερ, και τη συμμετοχή σε συνεδρια, ημερίδες, σεμινάρια κτλ... Αλλά μόνο οι σοβαρές εταιρείες...

 

Εδώ διαλέγεις: Θες απλά να έχεις μια δουλειά στον μπακάλη-εργολάβο? Κάνεις ένα βιογραφικό που κρύβεις πολλά ώστε να μην τον θίξεις τον κομπλεξικό και αμόρφωτο μπακαλάκι... Θες να εργαστείς σε μια μεγάλη εταιρεία? Παραδίδεις το ανάλογο βιογραφικό...

 

tamias_gipedou, μη τρολλάρεις σε σοβαρά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Μεταπτυχιακό ή δημοσιεύσεις και γενικότερα έρευνα δείχουν ένα πιο "ακαδημαϊκό" προφίλ μηχανικού και υποψήφιου εργαζόμενου.

Οι κατασκευαστικές εταιρείες αυτό που ζητούν είναι κάτι διαφορετικό, όχι κάποιον με προοπτικές ακαδημαϊκές καριέρας π.χ. σε ερευνητικό κέντρο, πανεπιστήμιο που θα άφηνε τον κατασκευαστικό κλάδο για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα επειδη εχω βρεθει σε συνεδρια και εχω δει βιομηχανιες με ονομα

να συμμετεχουν εμπρακτα συν ερευνα μου κανει εντυπωση αυτη

η αντιμετωπιση.

 

Ενταξει λογικο για τον Μητσο που εχει τεχνικο γραφειο

στο Κατακωλο λογικο να μην τον ενδιαφερουν αλλα μια

σοβαρη εταιρια/βιομηχανια δεν με εκπλησει αλλα με λυπει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το πρόβλημα είναι ότι λίγοι ασχολούνται με εξαγωγές ώστε να τους ενδιαφέρει η υψηλή ποιότητα τελικού προϊόντος και ο ανταγωνισμός. Όλοι ξέρουμε με ποιον τρόπο μοιράζονται τα έργα οπότε και οι εταιρίες δεν πολυενδιαφέρονται τόσο πολύ να πληρώσουν κάποιον με επιπλέον γνώσεις αλλά ενδιαφέρονται για τον φθηνότερο. Εξαίρεση βέβαια αποτελούν τα εξειδικευμένα έργα. Από την άλλη νομίζω ότι τα μελετητικά γραφεία ενδιαφέρονται για εξειδικευμένους και υψηλής κατάρτισης συνεργάτες.

 

Να σου φέρω ένα παράδειγμα: στην περιοχή μου εταιρία παρασκευής σκυροδέματος αποφάσισε προ 10ετίας να εκσυγχρονιστεί και να συμβαδίζει όσο γίνεται με την Ελληνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Γι' αυτό άλλαξε τους μείκτες και προσέλαβε χημικό μηχανικό ώστε να ελέγχει απόλυτα την ποιότητα του σκυροδέματος ενώ ταυτόχρονα εναρμόνισε την διαδικασία παραγωγής με το πρότυπο ISO. Τελικά όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει μεγαλύτερο ποσοστό αγοράς από αυτό που πάντοτε είχε γιατί ο πολύς κόσμος προτιμούσε αυτόν που προσέφερε σκυρόδεμα φθηνότερο κατά 2 ευρώ. Ουσιαστικά λοιπόν πήγε στράφι όλη η επένδυση και είμαι βέβαιος ότι αν ήξεραν το τελικό αποτέλεσμα ποτέ δεν θα την υλοποιούσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.