Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δέσιμο κοιτόστρωσης


 

Recommended Posts

Έχετε δέσει ποτέ κοιτοστρωση????

Για δώστε τα φώτα σας για το πως πάει η διαδικασία?

πρώτα το κάτω καρέ μετά κολόνες δοκάρια και μετά το πάνω καρέ?

 

 

Παρατήρηση: Ο τίτλος θέματος πρέπει να έχει σωτή ορθογραφία και τόνους. Παρακαλώ διαβάστε τουςΚανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ ναυτικούς κόμπους που είναι και οι καλύτεροι! :lol:

 

Σοβαρά τώρα τι εννοείς δέσιμο? Η πλάκα της κοιτόστρωσης πέφτει μονοκόμματη.

Link to comment
Share on other sites

Pano η λέξη δέσιμο είναι από την αργκό της οικοδομής και συνήθως σημαίνει το δέσιμο του οπλισμού με σύρμα και γενικότερα λοιπόν το "σιδέρωμα" της οικοδομής.

Απάντηση στον ak2:

Είσαι νέος συνάδελφος και ξεκινάς να κάνεις κατασκευή με ανειδίκευτους? Πρόσεχε γιατί πολλά προβλήματα στη συνέχεια δεν θα μπορέσεις να τα ελέγξεις... Λοιπόν ναι η σειρά είναι όπως τη λες. Πριν στρώσεις το πάνω καρέ είναι χρήσιμο να περάσει ο υδραυλικός την κεντρική αποχέτευση και ο ηλεκτρολόγος τη θεμελιακή γείωση...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα θέμα με το αν μπεί ο οπλισμός της πάνω σχάρας πάνω από τον οπλισμό των δοκών ή μέσα σε αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Τι δυσκολία υπάρχει στο να δεθούν δοκάρια και κολωνοσίδερα και το πάνω καρέ να στρωθεί πάνω από τις δοκούς? Δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην πράξη αυτή η σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Αρη αυτο κι αν ειναι θεμα... η κατω σχαρα δενεται ευκολα γιατι βολευει και τους σιδεραδες. η πανω ειναι ενα προβληματακι. Αν και νομιζω οτι σε τελικη δεν πρεπει να υπαρχει μεγαλο προβλημα αν δεθει και πανω στη δοκο.. Αρκει σε αυτη την περιπτωση να τηρηθουν υπερκαλυψεις και να μην ειναι κοντες οι ραβδοι της πλακας απο δοκο σε δοκο... Αλλη γνωμη;

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί και κάπου αλλού στο φόρουμ αυτό?

Εγώ πάντα βάζω πάνω από τα δοκάρια το πάνω καρέ και δεν έχω συναντήσει πουθενά τον προβληματισμό που γράφετε. Δεν έχω και καμιά τεράστια εμπειρία βέβαια, αλλά η δικιά μου άποψη είναι ότι η γενική κοιτόστρωση έχει τόση περίσεια αντοχής που είναι άσκοπο να γίνονται τέτοιες εξομοιώσεις με ενισχυμένες ζώνες vs πεδιλοδοκών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.