Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη ορόφου σε παλιά ισόγεια κατασκευή ('62)


 
Lampr

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το αν αξίζει ή όχι, να χτίσω Α' όροφο στο υπάρχον ισόγειο κτίσμα, κατασκευής '62-'63, του πατρικού μου.

Σίγουρα, η κατεδάφιση και ανέγερση νέας οικοδομής φαντάζει ιδανική λύση, αλλά, δυστυχώς, το "ταμείον είναι μείον", για κάτι τέτοιο.

Πάσα βοήθεια δεκτή και καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των προφανών απαντήσεων για την απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας, κλπ, θα πρέπει να αναφερθεί ο τρόπος κατασκευής του υφιστάμενου ισογείου κτίσματος αλλά και με τι τρόπο δόμησης πρόκειται να γίνει ο νέος όροφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ακόμη και απο φέρουσα τοιχοποιία να είναι το ισόγειο, κατά πάσα πιθανότητα ο έλεγχος στατικών υπάρχοντος θα έχει θετικό αποτέλεσμα. Άσε που οι τεχνίτες του 62 είναι περισσότερο αξιόπιστοι από πολλούς μεταγενέστερους εργολάβους - απατεώνες.

Το μελανό σημείο είναι η θεμελίωση.

Lampr όπως και νά' χει, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιο μηχανικό να αναλάβει την αδειοδότηση του νέου κτίσματος. Δε χρειάζεται να πληρωθεί όλες τις αμοιβές που προκύπτουν, αρκεί να του αναθέσετε αρχικά τον έλεγχο υπάρχοντος και αν η απάντησή είναι θετική να προχωρήσετε στην έκδοση της άδειας, εξοφλώντας το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι θα πρέπει να γίνει μια αποτύπωση δομικής ακεραιότητας του υφισταμένου πριν προβούμε σε στατικές μελέτες, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dimitrispsi, όταν λες "τρόπος κατασκευής" υφισταμένου και "τρόπος δόμησης" νέου ορόφου, τι ακριβώς εννοείς?

 

Σας ευχαριστώ όλους, που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Οι συμβουλές σας πολύτιμες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.