Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικινδυνότητα & ευθύνες λόγω ανέγερσης άνωθεν πηγαδιού


 

Recommended Posts

Για να εξηγησω σε καποιους, που ισως εχουν απορια...ρωταω και ψαχνω να μαθω γιατι το περιστατικο το οποιο περιγραφω συμβαινει στην επαρχια, οι εκει μηχανικοι ειτε της πολεοδομιας, ειτε οι ιδωτες Πολιτικοι Μηχανικοι δεν με βοηθανε,και μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις μου αποκρυπτουν πληροφοριες επειδη συνεργαζονται μεταξυ τους σε ολα τα επιπεδα(επαγγελματικα,και σε πρωσοπικο επιπεδο)!

Το θεμα ειναι οτι εχω χιλια δικια, οι παρατυπιες και οι παρανομιες ειναι παρα πολλες και δεν μπορω να αποδειξω τιποτα, επειδη μερικοι ανθρωποι δεν κανουν την δουλεια τους. Και η ειρωνια, ειναι οτι θα ειμαι στο μελλον συναδελφος. Ευχαριστω, οσους με βοηθησαν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

Μολις τωρα κοιταγα τα σχεδια νομιμοποιησης που εκανε ο Πολιτικος μηχανικος για να νομιμοποιηση τα αυθαιρετα κτισματα και ειδα οτι αλλα εχει αποτυπωσει και αλλα εχουν ανοικοδομηθει στην πραγματικοτητα~!!!!!!!~

Χωρια, οπως αναφερω παραπανω οι ελλειψεις που υπαρχουν στο τοπογραφικο σχεδιο του οικοπεδου και του οικηματος και ολα τα παραπανω που εχω αναφερει στην συζητηση!!!

Με δικια μου ενσταση στην πολεοδομια μπορει να ανακληθει η αδεια?

Εαν διωχθει ο Πολιτικος Μηχανικος, θα ειναι βαρβατες οι κυρωσεις?

Και τελος ποσο πιθανο ειναι να κατεδαφιστουν τα αυθαιρετα οικηματα, εαν του ανακληθει η αδεια?!

Ευχαριστω Πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντικέ συνάδελφε, καλά κάνεις και αναζητάς την άποψη συναδέλφων για το πρόβλημα σου. Το θέμα όμως είναι ότι είναι επικίνδυνο να προσπαθούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για ένα τόσο σοβαρό και πολύπλοκο πρόβλημα το οποίο χρήζει οπωσδήποτε διαφορετικού τρόπου διερεύνησης. Καταρχήν για να αναφέρει κάποιος την άποψη του σε τέτοια θέματα, αν θέλει να είναι σωστός, θα πρέπει να ακούει και τις δύο πλευρές, όσο οφθαλμοφανή και να είναι κάποια πράγματα. Για αυτό λοιπόν το πιο σωστό είναι αυτό που σου είπαν παραπάνω. Πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο σε συνεργασία με μηχανικό του ΤΕΕ (πραγματογνωμοσύνη). Έτσι θα είναι όλα έγκυρα και επίσημα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλήμερα, θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι τελικα μεσα απο αυτο το forum και απο τις οδηγιες σας και ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για αυτο,καταφερα να κερδισω το δικαστηριο και να διωχθει ο αντιδικος για α) * *** ***** ******************************************************** και β) να περιελθει στην ιδοκτησια μου το μεγαλυτερο μερος του ακινητου,οπως οριζαν τα νομιμα συμβολαια μετα το θανατο του πατερα μου.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω,ειναι το εξης : Μπορει ενα Πολιτικος Μηχανικος οταν αναλαμβανει ενα τοπογραφικο να αναφερει δυο εργοδοτες (τον Α, και τον Β) και στην πραγματικοτητα να υπογραφει μονο ο Α σαν εργοδοτης , ενω ο Β εχει αγνοια για το τι συμβαινει.

1)Τοτε το τοπογραφικο θεωρειτε εγκυρο?

2)Μπορω να διωξω τον μηχανικο? (Για δολο ή για απατη?)?

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω πως δεν είμαστε αρμόδιοι για τέτοιες αντιδικίες. Οι ερωτήσεις σου θα έπρεπε να απευθύνονται σε νομικούς.

 

Eπίσης, η αναζήτηση της δικής μας συμβουλής στην πρόθεση σου για δίωξη του μηχανικού - μελλοντικού συναδέλφου σου, είναι κατ'εμέ άστοχη.

 

Έσβησα τις ποινές που επεβλήθησαν διότι δεν νομίζω να αφορούν κανένα και προσωπικά θεωρώ πως η αναφορά τους δεν τιμά τον συγγραφέα και αυτό το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Και τι έγινε αν αναφέρονται ως 2 οι εργοδότες ; Πολύ σωστά ανέγραψε και τους 2 αν αυτοί είναι και οι οικοπεδούχοι . Δεν έχει σημασία ποιος σε πληρώνει για μια δουλειά αλλά ποιος είναι ο κάτοχος της έκτασης που αποτυπώνεις . Σε καμία περίπτωση δεν είναι άκυρο το τοπογραφικό λόγω της αναγραφής 2ονομάτων .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, πρωτα να ζητησω συγνωμη που ανεφερα εχτες τις ποινες που ορισε το δικαστηριο,επραξα τελειως ανεγκεφαλα.

1) Κατ'αρχην το οικοπεδο ειναι εξ'αδιαιρετου αναμεσα στον Α κ' Β, δεν υπαρχει συμβολαιο ή οποιοδηποτε αλλο εγγραφο που να αποτυπωνεται ή να φαινεται εγγραφος τι ανηκει, σε ποιον!!!

2) Τοτε πως κανεις τοπογραφικο και δηλωνεις 2 εργοδοτες (Α, Β), σε εξ'αδιαιρετου οικοπεδο...χωρις κανενα εγκυρο συμβολαιο ή εγγραφο (μονο δια του λογου, του Α) και μαλιστα το τοπογραφικο υπογραφετε μονο απο το Α. Απλως ρωταω εαν φερει καποια ευθηνη ο Πολιτικος Μηχανικος? :?:

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός δεν φέρει ευθύνη όπως και δεν φέρει ευθύνη και για τα όρια... Φίλε μου επειδή ζω την ίδια κατάσταση με συνιδιοκτησίες και θείους (στα δικαστήρια δεν θέλω να πάω) ο συνιδιοκτήτης μου έκανε ένα τοπογραφικό με όλο το οικόπεδο και υπέγραψε αυτός. Ούτε θα με ρωτούσε (αφού το οικόπεδο που κατέχει έστω κι εν μέρει είναι το όλον) ούτε θα έπιανα τον μηχανικό να του πω "γιατί με έβαλες σαν εργοδότη"... Ο σωστός τίτλος σε συνιδιοκτησίες είναι "ιδιοκτησία Α&Β". Ο όρος "εργοδότης" πάει στο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το συμβολαιο αγορωπολησιας της οικιας και του οικοπεδου, που αγοραστηκανε τον 7 / 1947. Ο ιδιοκτητης απεβιωσε τον 12 / 1997 , χωρις να αφησει διαθηκη με αποτελεσμα να περασει η κληρονομια στους Α , Β με ποσοστα ιδιοκτησιας Α= 40% και Β=60%. Και ο Α προχωρησε σε τοπογραφικο τον 8 / 2002 και χωρισε αυθαιρετα Α=50% κ' Β= 50% το οικοπεδο. Και εννοειτε οτι πηρε το "φιλετο" της οικιας και του οικοπεδου.

Και εαν διαβασετε τα παρακατω θα δειτε οτι εχει υποπεσει και σε αλλα "λαθη" ο Μηχανικος.

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.