Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ατομικός (επιτοίχιος) καυστήρας - λέβητας


ΟΩΝ

Recommended Posts

Συνάδελφοι Μηχανολόγοι, τι είναι ο "Ατομικός (επιτοίχιος) καυστήρας - λέβητας" που αναφέρεται στο πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον" ως παρέμβαση ενεργειακής αναβάθμισης;

 

Είναι σημαντικό αυτό, διότι σε διαμερίσματα προ του 1980 (που 99% δεν έχουν αυτονομία θέρμανσης), η τοποθέτηση τέτοιου συστήματος είναι ο μόνος τρόπος για να ενταχθεί κάποιος στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές αυτόνομες μονάδες (compact) μικρού μεγέθους και βάρους, μπορούν να τοποθετηθούν σε μπαλκόνι (συνήθως αναρτώνται από κάποιον τοίχο).

Της μόδας είναι του φυσικού αερίου.

Αν δεις παλιές πολυκατοικίες που έχουν αλλάξει το σύστημα θέρμανσης, κάθε μπαλκόνι (βεράντα) διαμερίσματος, να έχει μία τέτοια μονάδα (μέγεθος συνήθως "μισής" ντουλάπας) η οποία εσωτερικά περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα και μηχανισμούς για την λειτουργία μιας εγκατάστασης θέρμανσης.

Το μόνο που χρειάζεται είναι η σύνδεση με το καύσιμο και ίσως η ρύθμιση του καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

fraafr, υπάρχουν και πετρελαίου; Διότι το συγκεκριμένο ακίνητο που με ενδιαφέρει δεν έχει Φυσικό Αέριο.

Link to comment
Share on other sites

fraafr, υπάρχουν και πετρελαίου; Διότι το συγκεκριμένο ακίνητο που με ενδιαφέρει δεν έχει Φυσικό Αέριο.

 

Υπάρχουν, είναι επιδαπέδιοι έχουν τις διαστάσεις ενός πλυντηρίου ρούχων και ονομάζονται λέβητες πετρελαίου compact

Link to comment
Share on other sites

 

επίτοιχος. Πολύ ενδιαφέρον. Απο συντήρηση; αν έχω σε 2ο όροφο 3 διαμερίσματα με σκοπό να τοποθετήσω 3 μονάδες στο κλιμακοστάσιο, οι δεξαμενές καυσίμου μπορούν να μπουν υπόγειο;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια...

Δεν έχει τύχη να την τοποθετήσω.

Αλλά δεν μου ακούγεται και πολύ καλή ιδέα η τοποθέτηση σε κλιμακοστάσιο.

Οσο για το αν μπορεί να τραβήξει απο τόσο χαμηλά δεν έχω ιδέα...

Και εγώ την ίδια απορία εχω...

Θα μάθω όμως και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

επίτοιχος. Πολύ ενδιαφέρον. Απο συντήρηση; αν έχω σε 2ο όροφο 3 διαμερίσματα με σκοπό να τοποθετήσω 3 μονάδες στο κλιμακοστάσιο, οι δεξαμενές καυσίμου μπορούν να μπουν υπόγειο;

 

Οι αντλίες που έχουν συνήθως πάνω οι καυστήρες μπορούν να ρουφήξουν το μέγιστο απο 4 μέτρα χαμηλότερα..

Και σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται ηλεκτρομαγνητική βάνα αλλά και bypass.

Άκουσα και για κάποιες αντλίες που μπορούν να τραβήξουν 2-3 μέτρα ακόμα.

Δεν τις ξέρω.

Εσύ όμως έχεις απόσταση μεγαλύτερη των 9 μέτρων και καμιά αντλία αναρροφήσεως δεν μπορεί να τραβήξει σε τέτοιο βάθος...

Αναρρόφηση σε βάθος μεγαλύτερο της ατμοσφαιρικής πίεσης δεν γίνετε.

Υπάρχουν κάτι κιτ με ειδικές αντλίες που τοποθετούνται δίπλα στην δεξαμενή και σπρώχνουν προς τα πάνω το πετρέλαιο. Είναι όμως ακριβές και νομίζω ότι είναι παρατραβηγμένο για οικιακή χρήση.

 

Και να σας πω και κάτι άλλο φίλοι μου…

Η πλήρη ξενέρωση για μένα είναι το marketing.

Διαβάζει κανείς τα διαφημιστικά φυλλάδια ακόμα και τα εγχειρίδια διαφόρων προϊόντων όπου διατυμπανίζουν τα προτερήματα τους αλλά για τις αδυναμίες κάνουν μόκο.

Αλλά ευτυχώς η νέα γενιά είναι πιο έξυπνη και πιο ψαγμένοι από τους παλαιούς και στο τέλος θα τους πάρει με τις κλωτσιές.

Το πρώτο πράγμα που θα αναρωτηθεί κανείς αγοράζοντας ένα τέτοιο μηχάνημα είναι τι γίνετε με το πετρέλαιο.

Όπως αναρωτήθηκε ο φίλος πολιτικός μηχανικός πιο πάνω έτσι αναρωτήθηκα και εγώ αλλά φαντάζομαι ο οποιοδήποτε ενδιαφερόταν για αυτό.

Στην Ελλάδα ζούμε, λύσεις για πολυκατοικίες ψάχνουμε με τέτοια μηχανήματα.

Αυτό θα έπρεπε με πάση ειλικρίνεια να το διευκρινίζει η εταιρία και όχι να ψάχνουμε στα άδυτα τους και στην μαμά κατασκευάστρια για να βρούμε τις δυνατότητες της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...είμαι φοιτητής μηχανολογίας και θα χρειαστώ τα φώτα σας!!!!!έχω σε μελέτη κτιρίου να υπολογίσω μαζι με το σύστημα κεντρικής θέρμανσης και σύστημα ηλιακής θέρμανσης με λειτουργία για 5,5 ώρες ημερισίως με απόδοση τον χειμώνα 550 w/m^2.δουλέυει σε 70 c-60 c.γνωρίζει κάποιος τι συντελεστή λειτουργίας χρειάζεται για να δουλεύει τις ώρες που ανέφερα;;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.