Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με κατανομή δαπανών θέρμανσης σε οικοδομή με κεντρική θέρμανση


tsikos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Σε 7όροφη οικοδομή 20 διαμερισμάτων, το ένα εκ των δύο διαμερισμάτων του 7ου ορόφου, 112 m2, έχει 90 χιλιοστά επιβάρυνσης στον πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης. Την ίδια στιγμή, διαμέρισμα 4ου ορόφου, 120 m2, έχει 76 χιλιοστά επιβάρυνσης. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα σε άλλα threads, συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα διαμερίσματα του πρώτου και του τελευταίου ορόφου πληρώνουν λιγότερα, εξαιτίας των θερμικών απωλειών της ταράτσας και του ισογείου, αντίστοιχα. Να σημειώσω επίσης πως δεν υπάρχει ούτε σύστημα ωρομέτρησης ή θερμιδομέτρησης. Κατά την άποψή μου, λοιπόν, με βάση αυτά που διάβασα εδώ και με βάση το νόμο που καθορίζει την κατανομή των δαπανών, κάπου υπάρχει πρόβλημα. Σωστά; Θα με βοηθούσε πολύ και η γνώμη κάποιου συναδέλφου με μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα.

 

Επί του πρακτέου τώρα. Εάν πάω στην πολεοδομία και ζητήσω την μελέτη θερμομόνωσης της οικοδομής, ως ιδιώτης, είναι υποχρεωμένοι να μου την δώσουν; Γιατί σκέφτομαι πριν το θέσω ως θέμα στη Γ.Σ. της οικοδομής ώστε να απευθυνθούμε σε κάποιον συνάδελφο μηχανολόγο, να τα υπολογίσω μόνος μου για να δω αν οι υποψίες μου έχουν βάση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

καταρχήν διευκρίνησε αν πρόκειται για παλιά ή νεόδμητη πολυκατοικία, γιατί

πως είναι δυνατόν να αναφέρεις οτι δεν υπάρχει σύστημα ωορμέτρησης ή θερμιδομέτρησης ;

 

και πως γίνεται η κατανομή δαπανών του κτηρίου χωρίς να έχει επιλεγεί ένα απο τα δύο συστήματα ;

 

τι πατέντα έχει κάνει ο μηχανολόγος που εκπόνησε τη μελέτη κατανομής δαπανών και πως ο ελεγκτής (εδώ ισως χρειάζεται να ρίξουμε γέλοιο όλοι μαζί) μηχανολόγος την ενέκρινε ;

 

διάψευσε την άποψη μου, οτι την οικοδομή την έχει κτήσει ιδιώτης κατασκευαστής ;

 

τώρα, αν απευθυνθείς στην πολεοδομία για αντίγραφα μελέτης θέρμανσης και κατανομής δαπανών (δε γνωρίζω σε ποιά πολεοδομία ανήκει το κτήριο), δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχεις, όμως θα σου πώ οτι εδώ στη δική μου περιοχή (μεσόγεια) υπάρχει μια απο τις πολεοδομια, στην οποία ο αρμόδιος υπάλληλος (για χορήγηση αντιγράφων σχεδίων και μελετών απο φάκελλο) δεν τα χορηγεί αν δεν είναι κάποιος απο τους άμμεσα εμπλεκόμενους στην έκδοση οικ. άδειας (ιδιοκτήτης, πολ. μηχανικός ή αρχιτέκτονας, μηχανολόγος) με το δικαιολογητικό οτι τα έγγραφα αυτά (σχέδια & μελέτες) είναι προσωπικά δεδομενα επικαλούμενος ένα νόμο .... του υπ. εσωτερικών του 2005 (;)

 

εγω γνωρίζω οτι όλοι οι πολίτες έχουν δικαίωμα πρόσβασης σ' όλα τα έγγραφα που φέρουν την αστρογγυλή σφραγίδα του κράτους (με εξαίρεση έγγραφα της εθνικής άμυνας του κράτους) ......

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή έχει χτιστεί το 1989. Εργολάβος την έχτισε, με αντιπαροχή. Εγώ, με βάση τα όσα μου είπαν οι γονείς μου (4 ήμουν τότε!), υποψιάζομαι πως η κατανομή των δαπανών θέρμανσης έχει γίνει με βάση τα σώματα του κάθε διαμερίσματος ....

 

Τώρα στα σχετικά με την Πολεοδομία (στην Πολεοδομία Καλαμαριάς υπάγεται το κτίριο), φαντάζομαι πως σαν ιδιοκτήτης ενός εκ των διαμερισμάτων, μπορώ να πάρω αντίγραφα των μελετών.

 

Και πάμε στο δια ταύτα: αν βάλω μηχανολόγο να κάνει μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης και αποδειχθεί πως τόσα χρόνια η κατανομή δαπανών θέρμανσης ήταν λάθος, μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματα που πλήρωνα άδικα;

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή έχει χτιστεί το 1989. Εργολάβος την έχτισε, με αντιπαροχή......

 

Αφού λες οτι είναι του 1989, απο το 1985 ισχύει το Π.Δ. 7-11-85 (ΦΕΚ-631 Δ')

περί κατανομής δαπανών θέρμανσης και όχι μόνο θα έπρεπε να είχε εφαρμοστεί σαν μελέτη στην έκδοση της οικ. άδειας αλλά να είχε εφαρμοστεί και στον κανονισμό της πολυκατοικίας (το αναφέρει το ΠΔ), οτι η δαπάνη της θέρμανσης για κάθε διαμέρισμα θα γίνεται βάσει της μελέτης κατανομής δαπανών.

 

Τώρα το πως πληρώνετε μέχρι σήμερα, υποθέτω (χωρίς να είμαι σίγουρος) οτι η εταιρεία που βγάζει τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας, χρεώνει ανάλογα με τα χιλιοστά το κάθε διαμέρισμαμε ή με βάση τα σώματα του κάθε διαμερίσματος (όπως λες), που είναι τελείως παράνομο.

 

Για αντίγραφα στη πολεοδομία, αν:

1)δεν έχουν καεί ή καταστραφεί φάκελλοι στο αρχείο

2)δεν σου προβάλλει χίλιες δυό δικαιολογίες ο υπάλληλος για να μην σου δώσει

3)αν ..........

 

τότε θα είσαι τυχερός και θά τα πάρεις

 

Για να βάλεις μηχανολόγο, θα πρέπει να υπάρχει σύμφωνη γνώμη των συνδιοκτητών (πρέπει να δεις τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας) γιατί αλλοιώς θα τον πληρώσεις μόνο σου και εκτός αυτού, αν καταλήξετε σε μηχανολόγο (που δεν το βλέπω γιατι κάποιους δεν συμβέρει να αλλάξει η υπάρχουσα κατάσταση), θα πρέπει να υπάρχει δικαίωμα πρόσβασης αυτού σ΄όλα τα διαμερίσματα για την αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης, αλλοιώς δεν έχει νόημα η πρόσληψη και άλλωστε χωρίς αυτοψία, πως θα κάνει τους αναγκαίους υπολογισμούς.

 

Για αναδρωμικά χρήματα που ενδεχομένως έχεις πληρώσει, ένας δικηγόρος είναι πιο κατάλληλος απο μένα να σου απαντήσει.

 

Υ.Γ.

μπορείς να κατεβάσεις το Π.Δ. 7-11-85 (ΦΕΚ-631 Δ') από το εθνικό τυπογραφείο στο http://www.et.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι μια ερωτηση, Σε πολυκατοικια του '79 ενας ιδιοκτητης θελει να αποκοπει απο την κεντρικη θερμανση και να χρησιμοποιησει τα κλιματιστικα του. Το καταστατικο λεει το εξης :

''Ουδείς συνιδιοκτήτης ή ένοικος δύναται να στερηθή της κεντρικής θερμάνσεως, ως δι'εκάστην οριζόντιον ιδιοκτησίαν εν τω παρόντι καθορίζεται.

Εαν οριζόντιος τις ιδιοκτησίας παραμείνη ακατοίκητος πέραν του ενος μηνός, τότε ο ιδιοκτήτης αυτής υποχρεούται εις την πληρωμήν μόνον του τοις εκατόν (10%) επι της δαπάνης κεντρικής θερμάνσεως, εφ'οσον όμως προηγούμενος θα ασφαλισθή η απομόνωσις των θερμαντικών σωμάτων.''

Τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση λοιπόν ? Είναι δυνατόν να αποκοπεί? πως το κάνουμε αυτό ? Σε περίπτωση που ζητήσει απομόνωση και του αρνηθούν μπορεί να πατήσει στο καταστατικό εκει που λεει οτι θα λείπει πέραν του μηνός και ας μην το κάνει ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μοναδικός τρόπος πλέον για να απαλλαχθεί κάποιος από τα κοινόχρηστα θέρμανσης είναι να βάλει αυτόνομη θέρμανση με αέριο καύσιμο.

 

Με τα κλιματιστικά δεν προβλέπεται απαλλαγή από τα κοινόχρηστα θέρμανσης.

 

Σε 7όροφη οικοδομή 20 διαμερισμάτων, το ένα εκ των δύο διαμερισμάτων του 7ου ορόφου, 112 m2, έχει 90 χιλιοστά επιβάρυνσης στον πίνακα κατανομής δαπανών θέρμανσης. Την ίδια στιγμή, διαμέρισμα 4ου ορόφου, 120 m2, έχει 76 χιλιοστά επιβάρυνσης. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα σε άλλα threads, συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα διαμερίσματα του πρώτου και του τελευταίου ορόφου πληρώνουν λιγότερα, εξαιτίας των θερμικών απωλειών της ταράτσας και του ισογείου, αντίστοιχα. Να σημειώσω επίσης πως δεν υπάρχει ούτε σύστημα ωρομέτρησης ή θερμιδομέτρησης. Κατά την άποψή μου, λοιπόν, με βάση αυτά που διάβασα εδώ και με βάση το νόμο που καθορίζει την κατανομή των δαπανών, κάπου υπάρχει πρόβλημα. Σωστά; Θα με βοηθούσε πολύ και η γνώμη κάποιου συναδέλφου με μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα.

 

Επί του πρακτέου τώρα. Εάν πάω στην πολεοδομία και ζητήσω την μελέτη θερμομόνωσης της οικοδομής, ως ιδιώτης, είναι υποχρεωμένοι να μου την δώσουν; Γιατί σκέφτομαι πριν το θέσω ως θέμα στη Γ.Σ. της οικοδομής ώστε να απευθυνθούμε σε κάποιον συνάδελφο μηχανολόγο, να τα υπολογίσω μόνος μου για να δω αν οι υποψίες μου έχουν βάση.

 

Ο κανονισμός κατανομής θέρμανσης που δημοσιεύθηκε το 1985 είναι έτσι δομημένος ώστε ίδια διαμερίσματα με τις ίδιες ώρες λειτουργίας να πληρώνουν το ίδιο ανεξάρτητα από το αν είναι σε ισόγειο, ενδιάμεσο όροφο ή ρετιρέ.

 

Ως ιδιοκτήτης έχεις κάθε δικαίωμα να πας στην πολεοδομία να ζητήσεις αντίγραφο των σχεδίων. Θα σου πρότεινα όμως να στείλεις μηχανικό, θα εξοικονομήσεις πολύ χρόνο.

 

...υποψιάζομαι πως η κατανομή των δαπανών θέρμανσης έχει γίνει με βάση τα σώματα του κάθε διαμερίσματος ....

 

Και πάμε στο δια ταύτα: αν βάλω μηχανολόγο να κάνει μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης και αποδειχθεί πως τόσα χρόνια η κατανομή δαπανών θέρμανσης ήταν λάθος, μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματα που πλήρωνα άδικα;

 

Η κατανομή δαπανών θέρμανσης δεν υπολογίζεται με βάση τα σώματα αλλά με βάση τις απώλειες στην μελέτη θερμικών απωλειών. Αν έχει γίνει με βάση τα σώματα ο οποιοσδήποτε μπορεί να την αμφισβητήσει και να αρνηθεί να πληρώσει κοινόχρηστα θέρμανσης. Λογικά μπορείς να ζητήσεις αναδρομικά τα χρήματα που πλήρωνες άδικα αλλά ο δικηγόρος θα σου κοστίσει περισσότερα από αυτά που θα πάρεις πίσω, χώρια που αν είσαι σε ενδιάμεσο όροφο θα έπρεπε θεωρητικά να πληρώσεις περισσότερα καθώς αν ο υπολογισμός έγινε με τα σώματα οι ενδιάμεσοι όροφοι είναι κερδισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.