Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Υπόγειο - Τεκμήρια


giannis_log

Recommended Posts

Ξεκινάω τώρα οικοδομή αποτελούμενη απο μεζονέτα 200τμ και υπόγειο (αποθήκες) αλλα 200τμ.

στο κτίριο υπάρχει και κλιμακοστάσιο για μελλοντική ανέγερση αλλων δυο διαμερισμάτων.

 

Το πρόβλημα μου ειναι τα τεκμήρια που θα ισχύσουν απο φέτος (φανταστειται μονο το υπογειο 200τμ*30Ε=6000).

Ο μηχανικός μου ειπε οτι υπαρχει τρόπος να χωρίσω το υπόγειο στα 3. Ένα για την μεζονέτα και απο ένα για καθε μελλοντικο διαμέρισμα, ετσι ωστε να μη χρεωθω τωρα και τα 200τμ του υπογείου.

 

Επειδή είμαι ενα βήμα πριν καταθεσω αδεια δε θελω να κανω καμια μη αναστρεψιμη κίνηση.

 

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κανω καποια συμβολαιογραφική πραξη?

Ή μηπως πρεπει να κανει ο μηχανικος καποια ενεργεια τωρα πριν βγει η άδεια.

 

 

Η μήπως υπάρχει καποιος τρόπος να δηλώνω στην εφορία την αποθήκη που αντιστοιχει στη μεζονέτα μονο? ...καποιο παραθυρακι?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κανω καποια συμβολαιογραφική πραξη?

Ή μηπως πρεπει να κανει ο μηχανικος καποια ενεργεια τωρα πριν βγει η άδεια.

 

 

Η μήπως υπάρχει καποιος τρόπος να δηλώνω στην εφορία την αποθήκη που αντιστοιχει στη μεζονέτα μονο? ...καποιο παραθυρακι?

 

Από την ώρα που θα κατασκευαστεί υπόγειο τέτοιας επιφάνειας, είτε το χωρίσεις σε 3 ή σε 13 αποθήκες, θα συνταχθεί και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας με ποσοστά συγκυριότητας σε κάποιους συνιδιοκτήτες. Οπότε, αναλογικά θα επιμεριστούν και τα τεκμήρια σε αυτούς, τα οποία στο σύνολο θα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που θα κατασκευαστεί υπόγειο τέτοιας επιφάνειας, είτε το χωρίσεις σε 3 ή σε 13 αποθήκες, θα συνταχθεί και σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας με ποσοστά συγκυριότητας σε κάποιους συνιδιοκτήτες. Οπότε, αναλογικά θα επιμεριστούν και τα τεκμήρια σε αυτούς, τα οποία στο σύνολο θα επιφέρουν το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Επομένως αφού δεν υπαρχουν αλλοι ιδιοκτήτες παρα μόνο εγω, θα επιβαρυνθώ τα τεκμήρια για όλο το υπογειο?

Link to comment
Share on other sites

Επομένως αφού δεν υπαρχουν αλλοι ιδιοκτήτες παρα μόνο εγω, θα επιβαρυνθώ τα τεκμήρια για όλο το υπογειο?

 

ακριβώς έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μπορω να καταλαβω κατ αρχην πως κατω απο μεζονετα 200 μ2 μπορει να υπαρχει υπογειο 200 μ2.Λιγο δυσκολο.Τωρα για να μην φορολογηθει καποιος για ενα κτισμα θα πρεπει να μην ειναι στο ονομα του.Πως ειναι δυνατον λοιπον να κατασκευασθει κατι και να μην υπαρχει ιδιοκτησιακο?Αρα για κατι που δε θελουμε να φορολογηθουμε το μεταβιβαζουμε σε αλλον.Τι αλλη απαντηση δηλαδη περιμενετε? Να εξαφανιστει το υπογειο και μετα με την κατασκευη της αλλης μεζονετας να εμφανιστει?;)

Link to comment
Share on other sites

τι αλλη απαντηση δηλαδη περιμενετε? Να εξαφανιστει το υπογειο και μετα με την κατασκευη της αλλης μεζονετας να εμφανιστει?;)

 

 

Περιμένει απάντηση από την οποία να προκύπτει πως μπορεί ενώ χρησιμοποιεί το υπόγειο (μάλλον ως κύριο χώρο) να φαίνεται ότι δεν το χρησιμοποεί ή ότι χρησιμοποιεί ως αποθηκευτικό χώρο πχ. το 1/3 αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Μια απάντηση τύπου "ρε φιλαράκι, ξέρεις πως μπορεί να γίνει καμιά μόντα για να γλυτώσουμε το τεκμήριο του υπογείου, ενώ είναι στο όνομά μου και ενώ έχει κύρια χρήση ;" (αλχημείες, μαγειρέματα και δε συμμαζεύεται ...)

 

Κανείς άλλος άποψη για το θέμα εκτός του giannis_log ; ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.